Koty, kotki i kociska czyli… nasze kocie książkowe top 3

Koty, kotki i kociska czyli... nasze kocie książkowe top 3

 

Studiowałem wielu filozofów i wiele kotów, ale okazało się, że mądrość kotów jest nieskończenie większa
/Hippolyte Taine/

Koty dobre na kłopoty

Lubisz koty i chcesz przeczytać ciekawe historie o tych niezwykłych zwierzętach?! To dobrze! Mamy dla Ciebie prawdziwą niespodziankę! Oto książka w sam raz dla Ciebie! „Mruk. Opowiadania o kotkach, kotach i kociskach” Renaty Piątkowskiej. Nie są to bajki, lecz prawdziwe i bardzo mądre kocie historie. Te tajemnicze i zaskakujące opowiadania urzekają tak, jak i same koty. Kot pracujący w hotelu i kot na służbie na okręcie wojennym, kot policjant i kot niania, kot swatka i kot burmistrz, kot przewodnik niewidomego i kot ratownik… Brzmi intrygująco?

 
Koty, kotki i kociska
 

„Mruk. Opowiadania o kotkach, kotach i kociskach” to prawdziwa literacka gratka dla wszystkich miłośników tych czworonożnych miziastych stworków. Każde opowiadanie to inna piękna historia i za razem pretekst do mądrych i całkiem poważnych rozmów z naszymi pociechami. Smaczki „filozofii dla dzieci” nie mają tu jednak absolutnie nic wspólnego ze sztywnym edukacyjnym moralizatorstwem. Śmiało można stwierdzić, że ta książka w zasadzie uczy i bawi czytelnika w każdym wieku! Niezwykły klimat tej książki podkreślają także piękne ilustracje i ciekawie dobrane kocie cytaty. Najmłodszego czytelnika, z pewnością ucieszą także – przejrzystość formy i dobrze dobrana dla dziecka czytelna czcionka.

Nasza ocena: celujący

 
Koty, kotki i kociska
 
Koty, kotki i kociska
 
Koty, kotki i kociska
 
Koty, kotki i kociska
 
Koty, kotki i kociska
 
Koty, kotki i kociska
 
Koty, kotki i kociska
 

Nowa Huta oczami kota

 
Koty, kotki i kociska
 

Nasza druga literacka kocia propozycja to „Kotek Włodek z Nowej Huty” Iwony Gierłach. Kotek Włodek to „kot przewodnik”, który jak nikt inny zachwyci Twoje dziecko swoją wizją podróży po Nowej Hucie. Aleja Róż i Dworek Jana Matejki, Kopiec Wandy i Łąki Nowohuckie, Plac Centralny i Park Ratuszowy… A do tego wizyta w najsłynniejszej nowohuckiej restauracji Stylowa i seans filmowy w byłym Kinie Światowid…
Historyczny i współczesny obraz Nowej Huty bardzo się od siebie różnią. Fajnie jednak, że powstają takie książki jak „Kotek Włodek z Nowej Huty”. Najpiękniejsza i chyba najzieleńsza dzielnica Krakowa, w końcu staje się atrakcyjnym miejscem turystycznym i dumą samych mieszkańców! Ta ciepła i nieco nostalgiczna opowieść o kocie, stanowi także świetny pretekst, aby wybrać się ze swoim dzieckiem w prawdziwą podróż do przeszłości. Doskonałe ilustracje, które są kolażem rysunku i oryginalnych zdjęć z Nowej Huty, idealnie podkreślają niezwykły klimat tej książki Nas uderzyła jednak pewna nieścisłość… Otóż obok słynnej budki z lodami Bambino, która stała u zbiegu alei Róż i ulicy Edwarda Rydza Śmigłego(tuz obok istniejącego do dzisiaj sklepu z artykułami dla dzieci „Świat Dziecka) absolutnie nigdy nie rósł żaden kasztanowiec! Niby drobiazg, ale prawdziwy „stary nowohucianin” zawsze wyłapie takie malutkie niuansiki…

Nasza ocena: bardzo dobry
 
Koty, kotki i kociska
 
Koty, kotki i kociska
 
Koty, kotki i kociska
 
Koty, kotki i kociska
 
Koty, kotki i kociska
 

Kobiety i koty zawsze będą robić to, co chcą…

 

Koty, kotki i kociska

Czy kota można wyprowadzać na spacer i… nie wzywać straży pożarnej? Jak podać kotu lekarstwo i… nie trafić do szpitala? Czy można kota wykąpać i… nie zalać sąsiadowi mieszkania? Jak obciąć kotu pazury i… nie stracić własnych oczu? I… czy kota można wytresować? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w przezabawnym, choć mocno prawdziwym poradniku początkującego kociarza „Jak wytresować Kota” Dawida Ratajczaka. Jeżeli lubicie koty a jednocześnie macie spory dystans do kociego charakterku to ta książka jest właśnie dla was!

O kotach napisano już na prawdę bardzo wiele poradników, jednak tylko w tej książce przeczytacie wszystko to, co w „mądrych podręcznikach” jest albo bagatelizowane albo wręcz pomijane. Ta pełna humoru, satyryczna książka pozwala spojrzeć na zalety i przywary kociego rodu, z zupełnie innej nowej perspektywy. Osobom, które nigdy nie miały do czynienia z kotem, treść tej lektury może miejscami wydawać się nieco… abstrakcyjna. Zapewniam jednak, że wszystko to co opisuje ta książka to… szczera prawda! Sam się możesz o tym przekonać… już od pierwszego własnego kota!
Ciekawa forma poradnikowa plus komiksowe wstawki rysunkowe mocno angażują każdego czytelnika. Na końcu książki można znaleźć takie „humorystyczne dodatki” jak top 10, dlaczego koty są lepsze niż kobiety lub dlaczego koty są lepsze niż dzieci…?
„Jak wytresować Kota” z pewnością jest to lekturą dla nieco starszego dziecka, być może nawet do poczytania wspólnie wraz z rodzicem. Nam wydaje się, że jest to także ciekawa książka na długie jesienne wieczory, również dla całkiem dorosłego czytelnika.

Nasza ocena: bardzo dobry

 
 

Renata Piątkowska
Mruk
Opowiadania o kotkach, kotach i kociakach

Wydawnictwo Literatura

 

Tekst: Iwona Gierlach
Ilustracje: Joanna Styrylska
Kotek Włodek z Nowej Huty
Nowohuckie Centrum Kultury

 

Dawid Ratajczak
Jak wytresować kota?
Wydawnictwo Skrzat

 

 


Wpis powstał w ramach projektu blogowego „Przygody z książką”.


Logo projektu Przygody z książką


Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.