Zosia z ulicy Kociej – W ciekawych czasach… (recenzja)

Zosia z ulicy Kociej - W ciekawych czasach

Cześć! To znowu ja – Zosia z ulicy Kociej… Pewnie ciekawi was, co u mnie słychać? Kiedy powiem, że jest dokładnie tak, jak powinno być po wakacjach – od razu domyślicie się, w czym rzecz! Tylko tym razem sprawy wyglądają na dużo bardziej skomplikowane niż zwykle… Dosłownie gdziekolwiek człowiek spojrzy, tam czekają go niespodzianki! A pod nogi toczą się kłody…”

 

Znacie Zosię z ulicy Kociej? Jeżeli nie, to koniecznie musicie szybko to nadrobić! Właśnie niedawno ukazała się dziewiąta część przygód tej rezolutnej dziewczynki i jej zwariowanej rodzinki… Zosia z ulicy Kociej – W ciekawych czasach.

 

Zosia z ulicy Kociej - W ciekawych czasach

 

Właśnie skończyły się wakacje. Zosia chodzi teraz do 6 klasy i jak sama mówi częściej niż po swój „tajny zeszyt” sięga teraz po telefon komórkowy i… wiadomości z klasowego forum. Siostra Zosi – Mania, właśnie została uczennicą klasy pierwszej szkoły podstawowej i… jakoś zupełnie nie dogaduje się ze swoimi nowymi koleżankami. „Może to dlatego że większość wielbi falbanki i koronki? A także telewizyjne seriale o nastoletnich gwiazdach sceny? Mania się w tym kompletnie nie odnajduje, z jej specyficzną wyobraźnią i zamiłowaniem do słowotwórstwa…”. Tymczasem najmłodszy z trójki rodzeństwa – Wiluś, właśnie opanował trudna sztukę raczkowania i… przemieszcza się po domu „z prędkością światła”.
Zmienia się Zosia i… zmienia się świat wokół Zosi. Ale czy są to tylko dobre zmiany?

 

Zosia z ulicy Kociej - W ciekawych czasach

 

Zosia z ulicy Kociej - W ciekawych czasach

 

Ponuraki drżyjcie! Zosia nie pozwoli Wam się nudzić!

Zosia z ulicy Kociej – W ciekawych czasach Agnieszki Tyszki, to naprawdę opowieść którą czyta się jednym tchem! Pewna bardzo SMRODLIWA sprawa nie pozwoli Zosi i Mani iść do szkoły… Tuż za płotem zamieszkał KRÓL HEROLD, który uwielbia grillować… Mania pokonuje BEZPARCZASTOŚĆ… pewien niedźwiedź ma ZDEMORALIZOWANE KOŚCI, a na scenę wkracza PRZEDROSTEK ROBACZKOWY i… POSIORBINY! Jak by tego wszystkiego było mało, to jeszcze zapowiada się wielkie urodzinowe MYSZOBRANIE… a ZAKLEŃSTWO znowu działa!
Sami widzicie, że Zosia i jej zwariowana rodzinka, nie pozwolą się wam nudzić ani przez chwilę!

 

Zosia z ulicy Kociej - W ciekawych czasach

 

Zosia z ulicy Kociej - W ciekawych czasach

 

Trudne sprawy też są dla dzieci!

Zosia z ulicy Kociej – W ciekawych czasach, to jedna z tych książek, które traktują młodego czytelnika naprawdę bardzo poważnie. Niestety wciąż wielu dorosłych traktuje starsze dzieci (i nastolatki) jak istoty zbyt mało dojrzałe, aby nie powiedzieć dosadnie… zbyt głupie, aby były w stanie krytycznie obserwować, zrozumieć i co najważniejsze komentować otaczającą nas rzeczywistość. W książce pojawiają się zatem tematy polityczno – społeczne, religijne czy obyczajowe. Tytułowe „ciekawe czasy” możemy zobaczyć z perspektywy przemyśleń dzieci…

 

Zosia z ulicy Kociej - W ciekawych czasach

 

Zosia z ulicy Kociej - W ciekawych czasach

 

W oparach absurdu edukacyjnego

W książce Zosia z ulicy Kociej – W ciekawych czasach bardzo wyraziście pojawia się temat związany ze szkołą i reformami polskiej edukacji. Szkoła jawi się nam się jako twór przestarzały, skostniały i… kompletnie nieprzystający do potrzeb, możliwości i oczekiwań młodego człowieka. Jak zauważa sama Zosia, pojawiają się oczywiście szkoły prywatne czy społeczne lub edukacja domowa, ale to ciągle kropla w morzu potrzeb!
Szkoła to ciągle miejsce, gdzie nauczyciel to „dinozaur”, a „papierkologia” i realizacja podstawy programowej jest ważniejsza niż zdobywanie wiedzy… ważniejsza nawet niż sam uczeń! A do tego wszędzie królują testy! Dziecko zaś pozostaje samotną łodzią na wzburzonym oceanie edukacyjnych reform…

 

Zosia z ulicy Kociej - W ciekawych czasach

 

„Wszystko z powodu szkoły! Naprawdę w głowie się nie mieści ilu dramatom jest ona winna… Tak szkodliwą instytucję powinno się już dawno zastąpić czymś zdrowszym! Aż dziwne, że ci niegdyś nieszczęśliwi uczniowie zapominają o swoich przeżyciach, jak tylko dorosną. Może nie całkiem, ale przynajmniej na tyle, by nie podjąć żadnych konkretnych działań – na przykład mądrej reformy szkolnictwa. I sprawy toczą się po staremu…”

 

Zosia z ulicy Kociej - W ciekawych czasach

 

W tyle wizji…

Zosia z ulicy Kociej – W ciekawych czasach to z pewnością książka żywo osadzona w realiach współczesnego świata i obecnych wydarzeń w Polsce. To co może razić, a przynajmniej budzić mieszane uczucia to zbyt jaskrawo i jednostronnie osadzony motyw społeczno-polityczny. Rozumiem, że to „głos autorki” w społecznym dyskursie na temat przemian dziejących się we współczesnej Polsce, ale czy koniecznie trzeba mieszać w to dzieci? To już musicie ocenić samodzielnie! Tak czy owak, naszym zdaniem książkę naprawdę warto przeczytać!

 

Zosia z ulicy Kociej - W ciekawych czasach

 

i… gorzki miód

Lektura książki Zosia z ulicy Kociej – W ciekawych czasach przynosi wiele radości i stanowi świetną rozrywkę. Nasza córka uznała. że książka jest naprawdę świetna! No cóż połknęła ją dosłownie w ciągu jednego dnia! Hm… to chyba o czymś świadczy, prawda?!
Jedyne co trochę nie przypadło jej do gustu to „zapiski Mani”, które będąc jak rozumiemy celowym zabiegiem autorki, przepełnione są błędami ortograficznymi. Nasza pociecha stwierdziła, że to trochę niebezpieczne bo…można się źle nauczyć i potem mogą być kłopoty… Trudno nie zgodzić się z taką argumentacją, prawda?

 

Zosia z ulicy Kociej - W ciekawych czasach

 

Kiedy będzie kolejna część Zosi?

Zosia z ulicy Kociej – W ciekawych czasach to naprawdę fajna, wesoła książka, która jest idealną propozycją na lato. Szybka akcja, humor i ciekawe ilustracje tworzą całkiem barwną i wciągającą opowieść. Z pozoru zupełnie lekka lektura, daje jednak młodemu czytelnikowi sporo do myślenia!
Na osobną uwagę zasługują także ilustracje Pani Agaty Raczyńskiej. Lekka, ale jednocześnie wyrazista kreska i czarno-biała konwencja idealnie współgrają z całą książką. Lekka konwencja satyry i motywy komiksowe dodają całości pewnej dodatkowej pikanterii.

Naszym zdaniem jest to książka, którą można śmiało polecić nie tylko dzieciom, ale i ich rodzicom!

Nasza ocena: bardzo dobry

 

 

Agnieszka Tyszka
Zosia z ulicy Kociej w ciekawych czasach
ISBN 978-83-10-13073-0
Wydawnictwo Nasza Księgarnia 2017

 

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.