Zawodowcy w świecie zwierząt (recenzja)

Zawodowcy w świecie zwierząt

Na naszej pięknej Ziemi istnieje mnóstwo różnych środowisk,
a każde jest domem dla rozmaitych stworzeń…
Ale co one robią przez całe dnie?
/Wendy Hunt – Zawodowcy w świecie zwierząt/

 

Nasza archimedesowa ekipa niezwykle starannie przygląda się, ocenia i wybiera wszelakie pomoce naukowe, które mogą nam przydać się w nauczaniu domowym. Ostatnio nasze serca podbiła bardzo ciekawa i niezwykle inspirująca przyrodnicza książka dla dzieci – Zawodowcy w świecie zwierząt. I chociaż początkowo sądziliśmy, że jest to lektura raczej dla młodszych czytelników, to jednak szybko okazało się, jak bardzo byliśmy w błędzie. Ta książka to prawdziwa uczta dla oczu i uszu, zarówno dzieci, jak i całkiem dorosłych odbiorców!

 

Zawodowcy w świecie zwierząt

 

Atlas przyrodniczy, czy picture book?

Zawodowcy w świecie zwierząt, to niezwykła i bardzo ekscytująca podróż do świata zwierząt. Wendy Hunt, zabiera nas na wędrówkę do 14 różnych, zupełnie niesamowitych miejsc na świecie, aby przyjrzeć się niezwykłym „zdolnościom” ich mieszkańców. I tak podróżujemy od rafy koralowej, na sawannę i tropikalne lasy deszczowe, od Bieguna Północnego, na pustynię i sięgamy szczytów gór, z głębin oceanów wędrujemy na prerię i w zarośla namorzynowe. Na koniec z wysp tropikalnych trafiamy wprost na bagna, aby potem szybko zajrzeć do ogrodu… A może wolicie piesze wycieczki w lesie lub chcecie iść na rzekę? Słowem istny „przyrodniczy zawrót głowy”! A to dopiero początek niezwykłych przygód! W każdym z wymienionych biotopów poznajemy aż 8 różnych zwierząt, co razem daje nam imponująca liczbę 112 gatunków.

 

Zawodowcy w świecie zwierząt

 

Czas poznać jak działają… Zawodowcy w świecie zwierząt

Zawodowcy w świecie zwierząt, to przemyślana, bardzo ciekawa i oryginalna produkcja. Każdy rozdział składa się z dwóch, bardzo uporządkowanych części. Najpierw dzieci otrzymują dużą dwustronicową ilustrację i krótki opis. Na tym etapie czytelnicy zostają bardzo łagodnie wprowadzeni w specyfikę poznawanego środowiska i mogą zgadywać, co robią poszczególne zwierzęta, lub po prostu im się tylko przyglądać. Do tej ilustracji dzieci mogą jeszcze raz wrócić po przeczytaniu kolejnej części rozdziału, kiedy poznają poszczególne wymienione gatunki. Taka kolorowa rozkładówka może być także świetnym ćwiczeniem na spostrzegawczość i… kreatywne myślenie. Gdy na tym etapie wprowadzimy wymyślone dialogi zwierząt o tym np.: gdzie i jak żyją oraz czym się zajmują, to wówczas dostajemy do ręki potężne narzędzie edukacyjne.

 

Zawodowcy w świecie zwierząt

 

Zawodowcy w świecie zwierząt

 

Zawodowcy w świecie zwierząt

 

Zawodowcy w świecie zwierząt

 

Druga „rozkładówka” każdego rozdziału to już prezentacja poszczególnych zwierzęcych bohaterów tej opowieści. I tak pojawia się tu osiem rysunków z wybranymi przedstawicielami fauny danego środowiska przyrodniczego. Każde zwierzę dokonuje swoistej autoprezentacji, dzięki której czytelnik poznaje jego ciekawą cechę, właściwość lub zdolność. Na uwagę zasługuję wykorzystanie „komiksowego dymku”, w którym w humorystyczny sposób zostaje podkreślona wyjątkowość danego zwierzęcia. I tak, przykładowo na rafie koralowej znajdujemy ogrodnika i dentystę, na pustyni fryzjera i nauczyciela, na wyspach tropikalnych włamywacza i skoczka wzwyż a w lasach namorzynowych astronautę, rzeźbiarza i wojownika Ninja… Nie zdradzając zbyt dużo dodam jeszcze, że Zawodowcy w świecie zwierząt to także baletnice, komandosi, bokserzy, śmieciarze, górnicy, architekci i wiele, wiele innych „zawodów”.

 

Zawodowcy w świecie zwierząt

 

Zawodowcy w świecie zwierząt

 

Zawodowcy w świecie zwierząt

 

Zawodowcy znani i nieznani…

Niezależnie od długości i szerokości geograficznej, środowisko przyrodnicze charakteryzuje ogromna bioróżnorodność fauny i flory. Niektóre organizmy są bardzo malutkie, czy wręcz mikroskopijne, a inne duże czy wręcz ogromne. Wszystkie jednak stworzenia małe i duże, pełnią w przyrodzie określoną funkcję, mają określone miejsce i znaczenie w łańcuchu pokarmowym i co najważniejsze wspólnie tworzą biosferę Ziemi. Zawodowcy w świecie zwierząt, może nie pozwalają dzieciom w pełni zobaczyć te złożone zależności, ale z pewnością są idealnym wprowadzeniem w ten ważny temat. Wendy Hunt wybrała takie gatunki, które dla „europejskich dzieci” mogą być kompletnie nieznane, zaskakujące i… pełne niespodzianek. Co ciekawe w książce wymienione są także i takie zwierzęta, które mogą być sporą niespodzianką również dla rodziców czy nauczycieli. W końcu przyznajcie sami, ilu z nas słyszało o ośmiornicy Dumbo, która jest świetną baleriną, czy o tajemniczej nieznajomej zwanej wampirzycą piekielną?!

 

Zawodowcy w świecie zwierząt

 

Zawodowcy w świecie zwierząt

 

Zawodowcy w świecie zwierząt, to fantastyczna inspiracja do własnych poszukiwań przyrodniczych. U nas od razu w ruch poszły atlasy, albumy i oczywiście internet. I tak, te zaledwie trochę ponad 60 stron książki Wendy Hunt, wyzwoliło w nas multum kreatywnych pomysłów do wspólnego rodzinnego spędzania czasu. W planach pojawiły się wizje kilku wycieczek plenerowych i… odwiedziny w ZOO. Najbardziej ciągnie nas do Afrykanarium we Wrocławiu, ale kto wie, czy znowu nie pojedziemy do Poznania lub na Śląsk… A zresztą, kto to może wiedzieć, gdzie nas poniesie chęć przygody?! A wszystko to dzięki książce, która szczerze i gorąco polecamy!

 

Zawodowcy w świecie zwierząt

 

Do zakochania jeden krok…

Zawodowcy w świecie zwierząt, to jedna z tych genialnych książek, którą nie tylko cudownie się czyta, ale także fajnie ogląda! Duży format, twarda oprawa i piękne ilustracje, po prostu zachwycają. Finał pracy grupy Wendy Hunt oraz studia Muti dało swego rodzaju taki trochę nietypowy atlas przyrodniczy. Ilustracje nie są tu zwykłymi fotkami, czy bardzo realistycznymi rysunkami, pełnymi często zupełnie zbędnych detali. Powiedziałabym, strona graficzna nawiązuje swoją stylistyką raczej do rysunku dziecka. Ilustracje, chociaż są kolorowe, to jednocześnie nie przytłaczają ani nadmiarem barw, ani ich intensywnością.

 

Zawodowcy w świecie zwierząt

 

Zawodowcy w świecie zwierząt, to świetny przykład książki, w której treść można z wielkim powodzeniem „opowiedzieć” przy pomocy ilustracji. Stosunkowo proste i krótkie teksty, świetnie współistnieją z koncepcją „opowieści obrazkowej”. Ładna, duża i wyrazista czcionka, ułatwia czytanie i rozumienie tekstu. Najważniejsze informacje zostały także wyróżnione wykorzystaniem wielkich drukowanych liter, wytłuszczeniem tekstu oraz kolorowymi dymkami.

 

Zawodowcy w świecie zwierząt

 

Cennym elementem porządkującym i systematyzującym całość książki, jest również spis treści i indeks rzeczowy. Co ciekawe spis treści w swojej stylistyce, ewidentnie skierowany jest bardziej do młodszego czytelnika. Indeks rzeczowy z pewnością docenią rodzice i bardziej zaawansowani młodzi czytelnicy.

 

Zawodowcy w świecie zwierząt

 

Uwaga! Awaria!

Czytając Zawodowcy w świecie zwierząt, poznajemy aż 14 różnych środowisk i ponad 100 różnych zwierząt. Jednak to, czego ewidentnie brakuje w tej książce, to mapy geograficznej świata! Taki dodatkowy element w postaci jednej dużej lub kilku mniejszych map, zdecydowanie pozwala lepiej uporządkować zdobyte przez dziecko nowe informacje. Warto zauważyć również, że przedstawione tutaj organizmy, jednak słabo nawiązują do tego, co „europejskie” dziecko może znać „z własnego podwórka”. W ogrodzie spotykamy tu kolibra czy oposa, w lesie pumę czy polatuchę, a nad rzeką spotykamy bielika amerykańskiego i wydry kanadyjskie. I chociaż w tekście pojawiają się informacja, że chodzi tu np.: o Amerykę Północną, (czy bardziej szczegółowo pojawia się Kanada), to jednak nazwy te brzmią trochę obco.

 

Zawodowcy w świecie zwierząt

 

Zawodowcy w świecie zwierząt

 

Podobnie ma się sprawa np.: z kangurami na Hawajach… Tu aż prosi się dodatkowa informacja, ponieważ kangury zdecydowanie bardziej kojarzą się nam z Australią.

 

Zawodowcy w świecie zwierząt

 

Zawodowcy w świecie zwierząt

 

Takiej dodatkowej informacji brakuje też w innych miejscach… Ostatecznie nie każdy musi znać pójdźki, prawda?!

 

Zawodowcy w świecie zwierząt

 

Zawodowcy w świecie zwierząt

 

Z drugiej strony, o czym już wspominałam, Zawodowcy w świecie zwierząt, zdecydowanie inspirują do własnych poszukiwań! Jestem przekonana, że mądry rodzic, czy kreatywny nauczyciel, z pewnością znajdą ciekawy sposób, aby pokonać taką niedogodność.

 

Zawodowcy w świecie zwierząt

 

Zamiast zakończenia…

Dajcie znać, jak podoba wam się książka Zawodowcy w świecie zwierząt. Możecie dawać komentarze, pisać do nas maile lub przysyłać zdjęcia! Udostępniajcie nasz wpis, aby więcej rodziców i pedagogów oraz wszystkich zainteresowanych, mogło poznać tę fascynującą książkę! Pamiętajcie tylko, aby koniecznie podać źródło, bo post kosztuje nas trochę pracy, czasu i wysiłku.

 

Nasza ocena: bardzo dobry z plusem

 

Tekst: Wendy Hunt
Ilustracje: Studio Muti
Zawodowcy w świecie zwierząt
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
ISBN: 978-83-10-13400-4

 

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

 

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.