Entliczek-pentliczek, czerwony stoliczek,
A na tym stoliczku pleciony koszyczek,
W koszyczku jabłuszko, w jabłuszku robaczek,
A na tym robaczku zielony kubraczek.
/Jan Brzechwa/
Nadeszła wiosna a wraz z nią czas na… rozglądnięcie się za nowymi fajnymi grami nie tylko edukacyjnymi. Oto w nasze ręce trafiła bardzo wesoła, lekka i mega wiosenna gra Gąsienice od Trefl Joker Line.
Głodne ptaszki i… sprytne gąsienice
Wyobraźcie sobie, że jesteście gromadką małych, kolorowych wesołych ptaszków, które po świetnej wspólnej zabawie odrobinę zgłodniały. Nagle widzicie grupkę smakowicie wyglądających gąsienic. Ale, gdzie zmierzają te gąsieniczki? No tak… Gromada małych sprytnych gąsienic zmierza w stronę soczystego i mega apetycznego jabłka! Tu mogą schować się w przytulnym domku i… nie będzie im grozić już żadne niebezpieczeństwo. Ptaszkom bardzo jednak burczy w brzuszkach z głodu i muszą spieszyć, aby przechytrzyć sprytne gąsienice. Ptaki muszą idealne zaplanować swoje polowanie, aby na czas złapać smakowite przekąski. Kto złapie ich najwięcej, ten wygrywa! Ale uwaga! Aby osiągnąć upragniony cel potrzebna wam będzie nie tylko dobra pamięć, maksymalna koncentracja, ale i… odrobina współpracy! Gdy trzy gąsieniczki dotrą do jabłka, wszyscy gracze będą musieli niestety przełknąć gorycz porażki…
Małe, ale… z bogatym wnętrzem?
Gąsienice to naprawdę niewielkie, lecz bardzo zgrabne i solidne pudełko z niezwykle fantastyczną grafiką, która od razu przykuwa naszą uwagę. To kompaktowe opakowanie i bajkowe opracowanie graficzne już samo w sobie już intryguje i… zachęca, aby koniecznie zobaczyć, co takiego znajduje się w środku.
Na pierwszy rzut oka zawartość pudełka nie wydaje się zbyt imponująca. Wewnątrz odnajdujemy pojedynczą talię kart, żetony i instrukcję. Szybko jednak przekonaliśmy się, że w tej w prostocie drzemie ogromna siła!
Karta jabłka
Jabłko to właśnie to miejsce, gdzie sprytne gąsienice próbują schować się przed czujnym okiem ptaszków i… przechytrzyć wszystkich graczy.
Karty akcji
Po rozpakowaniu pudełka odnajdujemy pojedynczą talię kart. To tzw. karty akcji, na które składa się 20 kart ptaków oraz 5 kart specjalnych. Karty ptaków są dwojakiego rodzaju. Pierwsza grupa to karty ptaków jednokolorowych, druga zaś to karty ptaków dwukolorowych.
Karty specjalne to: karta Ogrodnik, karta Motyle, karta Wiatr oraz karta Deszcz. Z wyjątkiem kart Motyle, których są dwie sztuki, pozostałe są reprezentowane po jednym egzemplarzu. Każda karta specjalna daje zupełnie inne możliwości…
Pierwsza karta – Ogrodnik, pozwala… podejrzeć jeden żeton gąsienicy.
Druga karta specjalna – Wiatr, pozwala… zamienić miejscami dwie gąsienice, ale nie można podejrzeć ich wizerunku.
Karta Deszcz natomiast pozwala… uciec naszym bardzo sprytnym gąsienicom.
Najwięcej niespodzianek kryją jednak karty Motyle! Gąsienice mogą zamienić się w motyla i… uciec z gry! Nie jest to jednak takie proste! Tu gracze muszą wykazać się super pamięcią lub… ogromnym szczęściem.
Żetony
Żetony gąsienic to 15 bardzo solidnych, grubych, ale naszym zdaniem odrobinę zbyt małych kartoników. Odnajdujemy tu żetony w 5 kolorach (pomarańczowy, czerwony, niebieski, zielony oraz żółty) i 3 rodzajach (gąsienica chuda, gąsienica normalna i gąsienica gruba)
Czas na polowanie
Gra Gąsienice to bardzo prosty mechanizm, opierający się na całkiem zgrabnej i udanej modyfikacji gry typu memory. Najpierw na stoliku musimy położyć kartę jabłka a wokół niej ułożyć 15 żetonów gąsienic. Żetony tasujemy i układamy obrazkami do dołu w odległości ok. 15 cm od karty centralnej. Karty akcji tasujemy i odkładamy na bok.
Na początku gry wszystkie gąsienice znajdują się w tzw. pozycji „daleko” od jabłka.
Kiedy gra rozkręca się część gąsienic nadal będzie w pozycji „daleko”, a część „blisko” jabłka. Niektóre mogą być także w pozycji „w środku”. Kiedy w tej ostatniej pozycji znajdą się aż 3 gąsienice, wówczas wszyscy gracze niestety przegrywają. To jeden z możliwych wariantów zakończenia całej gry.
Sukces na wyciągniecie dłoni…
Kolejno każdy gracz wyciąga jedną kartę akcji oraz odkrywa jeden żeton gąsienicy. Teraz trzeba porównać kolor kartonika z gąsienicą i kolor karty ptaka. Jeżeli kolory się zgadzają, to wówczas żeton trafia do gracza. Jeżeli trafimy na kartę specjalną to wówczas ona decyduje o naszych dalszych krokach. Wszystko to mamy bardzo dokładnie opisane w instrukcji.
Jeżeli kolory się nie zgadzają, wówczas nasza gąsienica przybliża się do jabłka…
The winner is…
Zakończenie gry może nastąpić w dwóch przypadkach. O jednym – w wersji kooperacyjnej, wspomniałam już wyżej. Drugi wariant to rywalizacja indywidualna, kiedy wygrywa ten, kto ma najwięcej żetonów gąsienic. Ten wariant rozgrywki kończy się w momencie, kiedy wyczerpia się wszystkie karty akcji.
Jak widać Gąsienice to mądra współpraca i… praca indywidualna. Słowem gra na medal!
A może wariant dla zaawansowanych?
Bardziej złożony wariant gry zakłada dwie możliwości, które warto wypróbować zaraz po opanowaniu zasad podstawowych. Tu możliwe są aż dwa sposoby gry. W przypadku pierwszym rządzi zasada, że tylko ptaki jednokolorowe ptaki złapać grube gąsienice. W drugim zaś w przypadku, gdy mamy ptaka dwukolorowego, wówczas gracz musi wybrać jeden nadrzędny kolor, który zdecyduje, czy żeton może do nas trafić, czy też nie.
Prawda, że to całkiem fajne pomysły? My graliśmy w różne warianty i niezmiennie zabawa była przednia!
Dla kogo?
Małe auć, czyli coś poszło nie tak!
Gąsienice to fajna, lekka i szybka gra, którą warto posiadać w swoich domowych zasobach. Prosta mechanika gry i naprawdę piękna grafika robi dobre wrażenie już od pierwszej rozgrywki. Naszym zdaniem, nie wszytko jednak poszło „zgodnie z planem”. Niestety, odcienie kolorów ptaszków zostały dobrane trochę „nieszczęśliwie”… Niektóre barwy np.: pomarańczowa, żółta, czy czerwona naprawdę niewiele się od siebie różnią. To niestety utrudnia grę, zwłaszcza najmłodszym graczom. Sprawę trochę „ratują” symbole umieszczone w prawym dolnym rogu każdej karty z ptakiem. I tak banan kojarzy nam się z kolorem żółtym a pomarańcza z kolorem pomarańczowym. Ale czy serio gwiazdy są niebieskie?
Podobnie sprawa ma się z kolorystyką i rozmiarem kartoników gąsienic. Najmłodsi gracze mogą mieć pewne problemy z prawidłowym rozpoznaniem wszystkich parametrów identyfikujących.
Gąsienice to gra, która można śmiało polecić zwłaszcza dla młodszych graczy. Element pamięciowy i jednocześnie losowy, w połączeniu kooperacją i… rywalizacją indywidualną warto wypróbować z własnymi dzieciakami. Dorosła część rodziny bardzo żałuje, że nie ma trochę więcej kart i żetonów. Wersja zaawansowana, tylko zaostrza apetyty bardziej wymagających i doświadczonych użytkowników.
Gąsienice dają czadu!
Gąsienice to gra, która jest sprytną mieszanką memory z elementami rozgrywek strategicznych i… losowych. Ostateczny wynik każdej rozgrywki w dużym stopniu bazuje na umiejętności planowania swoich ruchów, koncentracji i naszej dobrej pamięci. To, co zaskakuje i jednocześnie jest ogromnym plusem to także bardzo umiejętne zmieszanie gry kooperacyjnej z rywalizacją indywidualną. Tak zaprojektowana gra, to idealne wprowadzenie młodszych czy początkujących graczy w świat bardziej złożonych rozgrywek. Naszym zdaniem gra zdecydowanie będzie się podobać całej rodzinie! Dla starszych to również idealna lekka pozycja relaksująca i przerywnik miedzy „poważniejszymi” tytułami.
Zamiast zakończenia…
Dajcie znać, jak podoba wam się nowa gra Gąsienice. Możecie dawać komentarze, pisać do nas maile lub przysyłać zdjęcia! Udostępniajcie nasz wpis, aby więcej dzieciaków mogło poznać nową fajną grę! Pamiętajcie tylko, aby koniecznie podać źródło, bo post kosztuje nas trochę pracy, czasu i wysiłku.
Nasza ocena: bardzo dobry
Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.