Ciemność jest szczodra, jest cierpliwa i zawsze zwycięża,
ale w samym sercu jej siły leży jej słabość:
wystarczy jedna, jedyna świeca, by ją pokonać.
Miłość jest czymś więcej niż świecą.
Miłość potrafi zapalić gwiazdy.
/Matthew Woodring Stover – Gwiezdne wojny – Zemsta Sithów/
Dla większości dzieci, ciemność to temat, który jest szczególnie trudny do przepracowania. Dlaczego? Ciemność to coś tajemniczego, coś co jednocześnie rozbudza ludzką ciekawość, ale i budzi w nas lęk. Ciemność niesie ze sobą wielkie obietnice przygody, ale może też wyzwolić w nas zwierzęce instynkty.
Co zatem zrobić, aby nieco „odczarować” mroki ciemności i związane z nimi dziecięce strachy? My staramy się rozbudzać w naszym dziecku zainteresowania astronomią i zachęcamy do obserwacji nocnego nieba.
Właśnie teraz przygotowujemy się do obserwacji wyjątkowego zaćmienia księżyca. W piątek, 27 lipca 2018 r. od godziny 21:30 Księżyc, Ziemia i Słońce ustawią się dokładnie w jednej linii. Wbrew pozorom to zjawisko rzadsze niż zaćmienie Słońca. Bywają lata, w których zaćmienia Księżyca nie można zobaczyć ani razu! Całkowite zaćmienie potrwa aż 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund. To bardzo, bardzo długo – najdłużej w całym XXI wieku. Kolejne równie długie będzie miało miejsce dopiero w 2123 roku!
Czekając na to wyjątkowe spotkanie z ciemnością, wzięliśmy na warsztat pewną bardzo ciekawą książkę… Wielka księga ciemności i… wszystko jasne!
Ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę.
No to, czym właściwie jest ta ciemność? Skąd się biorą na Ziemi dzień i noc? W jaki sposób na przestrzeni wieków ludzie radzili sobie z brakiem światła? Kim był Ignacy Łukasiewicz? Czy to Edison uratował świat przed ciemnością? Brzmi intrygująco, prawda?! A to zaledwie część zagadek jakie kryje w sobie Wielka księga ciemności.
Nocne przyrodobranie
Nasi przodkowie bali się kiedy zapadała ciemność… Intuicja podpowiadała im, że w mrokach nocy może czaić się coś złego. Pod osłona nocy mogli kryć się złodzieje albo groźne drapieżne zwierzęta. Wielu ludzi wierzyło też, ze w nocy pojawiają się różnorodne straszydła, zmory, wampiry i duchy…
Wielka księga ciemności pozwala rozprawić się z tymi wyimaginowanymi strachami. I tak np.: wampirem okazje się nietoperz Nocek duży a straszliwym potworem zwykła ćma Zmierzchnica trupia główka lub… żaba trawna, która swoim nocnym kumkaniem potrafi wystraszyć (albo rozzłościć) nie jednego amatora spania pod namiotem.
A czy w nocy dzieją się też jakieś fajne rzeczy? Wielka księga ciemnościudowadnia, że tak! Czy wiedzieliście, że to właśnie nocą rośliny najintensywniej rosną i… pobierają tlen, czyli oddychają? W nocy rozkwitają również różne egzotyczne rośliny. Taki sposób na życie mają także niektóre rośliny polne i leśne zioła. Jak myślicie, jakie zwierzęta zapylają kwiaty Wiesiołka dwuletniego? A może chcecie poznać Łycznika ochrowego? To niezwykły gatunek grzyba, który w nocy potrafi… No, tego to wam nie zdradzę! Odpowiedzi na te i wiele innych intrygujących pytań kryje właśnie Wielką księga ciemności.
A może zechcecie też zobaczyć jak wygląda wieś ciemna nocą? Tam naprawdę życie aż wre!
Mroczne Głębiny Oceanów
Wielka księga ciemności pokazała, że nocą nie śpi ani łąka, ani las… No t,o może na dnie oceanów znajdziemy w końcu upragniona ciszę nocną? Niestety! Jak się okazuje, nawet tu w mrocznych głębinach oceanu, nie tylko panuje spory ruch, ale i ocean wcale nie zasypia.
Wiedzieliście, że najnowsze badania wykazują, że w Rowie Mariańskim, niska temperatura, ogromne ciśnienie (1100 razy większe od tego, które jest na powierzchni) i kompletna ciemność, wcale nie przekreślają szans na to, by zakwitło życie?
Wielka księga ciemności pozwala nam spotkać w mrokach oceanu m.in. żywą skamieniałość – Latimerię, Węgorza pelikanowego, Kałamarnicę olbrzymią i Mątwę. A to dopiero część „przerażających” oceanicznych stworów!
„New York, New York
I want to wake up in a city
That doesn’t sleep”
Pamiętacie piosenkę Franka Sinatry – New York, New York? No właśnie! Miasto nigdy nie śpi nocą… Nie śpi Nowy York, nie śpi Londyn, nie śpi Pekin, nie śpi też ani Moskwa…. ani Kraków.
Wielka księga ciemności pokazuje, że chociaż zapada zmierzch to w miastach życie nadal się toczy! Ruch na drogach ustaje, chodniki pustoszeją a mroki ciemności rozpraszają tylko lampy uliczne i… miejsca gdzie nawet w środku nocy zawsze się coś dzieje. Szpitale, restauracje, teatry, hotele, lotniska i stacje kolejowe to tylko niektóre z takich miejsc.
Wielka księga ciemności czyli… nasz Bilet na Księżyc
Pamiętam jak wielkim zaskoczeniem i… niedowierzaniem, był dla naszej córki moment, gdy po raz pierwszy mogła obserwować nocne niebo na wsi. Do dziś wspomina to z wielkim sentymentem… Dzieci „miastowe” nocne niebo, księżyc i gwiazdozbiory widzą zupełnie inaczej. Niestety wszystko to przez zanieczyszczenia światłem…
Wielka księga ciemności kryje całkiem sporo informacji o nocnym niebie… Czy Księżyc świeci? Kto zjadł pół księżyca? Czy na Księżycu był tylko Pan Twardowski?
Jaki dzień w moim życiu był najpiękniejszy? To nie był dzień, to była noc
Wielka księga ciemności odczarowuje dziecięce mroki ciemności i dlatego naszym zdaniem to pozycja z cyklu I MUST HAVE! Doskonała jakość, świetna koncepcja i niesamowity temat! To musi się spodobać! Ogrom wiedzy, która nie wiadomo, jak i kiedy sama wchodzi do głowy dziecka!
Wielka księga ciemności przeznaczona jest dla starszych przedszkolaków oraz dzieci w wieku wczesnoszkolnym. To naprawdę świetny trening i motywacja dla wszystkich początkujących “czytaczy”. Naszym zdaniem najfajniej czytać taką książkę z rodzicem, dziadkami lub jakimś starszym opiekunem. Niektóre pojęcia i zjawiska, z pewnością będą potrzebować dodatkowych komentarzy. To będzie naprawdę fajnie spędzony wspólny czas!
A może od dziś raz w tygodniu zdecydujecie się zgasić światła po zmroku, zapalicie świeczkę, siądziecie przy stole i… zaczniecie snuć, różne niesamowite historie?! Sami przekonajcie się jaka to frajda!
I jeszcze coś… Na koniec mała niespodzianka! Koniecznie zobaczcie, co się dzieje z okładką Wielkiej księgi ciemności kiedy zapada mrok!
Helena Haraštova
ilustracje Jiři Franta
Wielka księga ciemności
Wydawnictwo Adamada
ISBN 978-83-7420-860-4
Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.