Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek
/Cyceron/
Tajemniczy ogród to bardzo piękna a jednocześnie niezwykle trudna i wymagająca lektura nawet dla bardzo wytrawnego młodego czytelnika. My jednak podjęliśmy wyzwanie aby bliżej poznać tą lekturę i postanowiliśmy przyłączyć się do projektu czytelniczego „Czarowanie przez czytanie”.
Ogród Botaniczny w Krakowie
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, założony został w 1783 r. i jest obecnie najstarszym w Polsce. Powstał on na miejscu ogrodu rodziny Czartoryskich, zakupionego w 1752 przez jezuitów. Obszar ogrodu obejmował początkowo ok. 2,4 ha a zaprojektowano jako park barokowy typu francuskiego, w obrębie którego urządzono kolekcje roślin leczniczych oraz ozdobnych. W 1787 r. postawiono tutaj pierwsze szklarnie.
W roku 1976 Ogród Botaniczny UJ wpisany został do rejestru zabytków, jako wyjątkowo cenny obiekt przyrody, pomnik historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury.
My Ogród Botaniczny odwiedzamy bardzo regularnie nawet po kilka razy w sezonie ponieważ każda pora roku przynosi nowe często tajemnicze i zaskakujące botaniczne niespodzianki. Dla nas to prawdziwy tajemniczy ogród! Tym razem szukaliśmy jesiennych inspiracji…
Ogród przy Domu Józefa Mehoffera w Krakowie
Dom Józefa Mehoffera to obecnie Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. To właśnie tutaj urodził się sam Stanisław Wyspiański.
Rodzina Mehofferów nazywała ten dom „Pałacem pod Szyszkami” od szyszek sosny pinii, które stanowią element dekoracji hallu i klatki schodowej.
Dom otoczony jest przez urokliwy ogród… Przy jego projektowaniu Mehoffer wykorzystał wcześniejsze doświadczenia, które zgromadził projektując ogród w swojej posiadłości Jankówce koło Wieliczki. Na wiosnę kwitną tutaj m.in. bzy, drzewka owocowe, fiołki i konwalie majowe. Nieco później można oglądać także piwonie, bratki oraz lilie królewskie. Najpiękniejsze są tutaj jednak róże, które można podziwiać aż do później jesieni… Nad całością tego pięknego ogrodu góruje mocarny i dostojny dąb szypułkowy (jest to zabytek przyrody).
Ogród przy Klasztorze w Mogile
Cystersi przybyli do Mogiły w roku 1222 z klasztoru w Lubiążu na Dolnym Śląsku. Zostali tutaj sprowadzeni przez biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża. Tak powstał kościół pod wezwaniem Matki Bożej Wniebowziętej i św. Wacława męczennika oraz klasztor, który przetrwał do czasów obecnych. Przy klasztorze można podziwiać piękny ogród. Jest on dostępny dla zwiedzających tylko w wybranych porach.
To niezwykłe miejsce odwiedzili m.in.: książę Bolesław V Wstydliwy i jego żona św. Kinga, król Kazimierz III Wielki oraz sam Władysław II Jagiełło z królową św. Jadwigą. Bywał tu podobno także Zygmunt I Stary oraz królowa Bona z synem Zygmuntem II Augustem. Gościem tego miejsca był również Stefan Batory, oraz Zygmunt III Waza, Michał Korybut Wiśniowiecki i car Aleksander I Romanow.
Dla nas miejsce to jest jak tajemniczy ogród…
Warszawskie Łazienki – Ogród chiński
Warszawskie Łazienki czyli letnia rezydencja Króla Stanisława Augusta, to jeden wielki, magiczny i tajemniczy ogród, którego nie trzeba chyba nikomu specjalnie przedstawiać.
My jesteśmy pod wielkim wrażeniem aranżacji w stylu ogrodu chińskiego…
Z domowej biblioteki do… ogrodu
Nasze wędrówki po ogrodach wspierała całkiem fachowa literatura…
Tajemniczy ogród w… teatrze
Nasza przygoda z Tajemniczym ogrodem jeszcze się nie kończy. Już wkrótce, bo w połowie października, czekają nas nowe przeżycia i nowe emocje! Wybieramy się do teatru na spektakl na motywach tej lektury… Bilety już leżą na honorowym miejscu, więc z wielką niecierpliwością odliczamy już czas do tego przedstawienia!
Wpis powstał w ramach projektu blogowego "Czarowanie przez czytanie".
Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.