Łopianowe Pole… współczesna baśń w stylu retro

Łopianowe Pole

„- A ja chciałbym, żebyśmy dorośli i nie zapomnieli o baśniach…
Żeby kiedyś nasze dzieci wróciły na Łopianowe Pole!”
/ Katarzyna Ryrych – Łopianowe Pole/

 

Zdarzyło Wam się kiedyś przeczytać jakąś książkę a potem znowu mieć chęć, aby czytać ją od nowa?! A może doświadczyliście stanu, w którym po przeczytaniu jakiejś książki, bardzo długo nie mogliście sięgnąć po następną lekturę ponieważ… mentalnie nadal tkwiliście w poprzedniej książce?! Mnie ostatnio udało się doświadczyć obu tych stanów! Wszystko przez niesamowitą, bardzo klimatyczną książkę dla dzieci – Łopianowe Pole.

 

Łopianowe Pole

 

Oczy dziecka

Łopianowe Pole Katarzyny Ryrych to książka absolutnie wyjątkowa i niepowtarzalna wśród innych pozycji przeznaczonych dla dzieci. To taka współczesna baśń, w której świat dziecięcej fantazji przeplata się ze światem realnych życiowych, często niestety mało sympatycznych wydarzeń. Autorka opisuje to, co niby wszyscy wiemy, ale jakby nie końca rozumiemy i często nie chcemy zaakceptować. Dzieci posiadają przecież niezwykły dar radzenia sobie z różnymi trudnościami i zmartwieniami, tworząc swój własny barwny i wielowymiarowy świat. My racjonalni i mega poważni dorośli, zwyczajnie nie umiemy dostrzec tego, co i jak widzą oczy małego dziecka. Łopianowe Pole to taka współczesna baśń, która w niesamowity sposób tworzy magiczny most między pragmatycznym światem dorosłych i fantastycznym światem dzieci.

 

Łopianowe Pole

 

(Nie)zwyczajne podwórko pełne magii

Zamknijcie na chwile oczy oczy i spróbujcie przypomnieć sobie czasy gdy byliście małymi dziećmi. Pamiętacie jak z koleżankami całymi godzinami przesiadałyście na trzepaku albo… grałyście w klasy?! Chłopcy wspinali się na drzewa, albo ciągle rozgrywali mecze piłki nożnej. Gdzieś obok słychać było trzepanie dywanu a dozorca przeganiał wiecznie głodne, napastliwe gołębie. Na murku siadywał jakiś bury kocur a w koło pełno było umorusanych, ale roześmianych i beztroskich dzieci. Niestety, tego świata już w zasadzie nie ma! Nawet stare dzielnice miast wyglądają już zupełnie inaczej…

Tymczasem Łopianowe Pole to właśnie takie zwyczajne podwórko z dawnych lat… Zwyczajne a przecież pełne magii! Grupka dzieci z jednej szkoły, ma swoje radości i swoje smutki. Każde z dzieci jest inne, ale na swój sposób wyjątkowe! Znajdziemy tu tajemnice i czasem także… niesamowite zdarzenia. Słowem opowieść pełna magii!

 

Łopianowe Pole

 

Gadający kot i… DR A. KULA

W książce Łopianowe Pole, znajdziecie opowieść o tym jak Szopen spotyka gadającego kota Dziadka, jak za dzieciakami biega Liczba, jak smakują karmelki wampira a nawet poznacie… Harrego Pottera i Jacka Sparrowa. To właśnie tutaj poznacie niezwykłą Panią od przyrody, Krecię, której magiczne palce potrafią czytać oraz Najgrubszego, który musi zmierzyć się z Morzem Piwnym swojego taty. Prawda, że brzmi intrygująco? A to jeszcze nie wszystko!

 

Łopianowe Pole

 

Łopianowe Pole

 

Łopianowe Pole

 

Łopianowe Pole to także historia o tym jak w skarpetkach rosną czarne dziury, ożywa huśtawka, z pudełka Pani Dory ucieka nuda a jakiś bardzo tajemniczy Pan przechadza się z burzową chmurą na sznurku! A do tego wielce podejrzany typ DR A. KULA jest… A to już sami musicie sprawdzić sięgając po tą naprawdę hipnotycznie zjawiskową książkę!

 

Łopianowe Pole

 

Łopianowe Pole

 

Łopianowe Pole… współczesna baśń w stylu retro

Łopianowe Pole, to ludzie i zdarzenia od początku do końca jednocześnie zwykli i odrobinę surrealistyczni. Takie właśnie są marzenia i sny małego dziecka! Uważny czytelnik szybko odkryje, że ta przepiękna, wręcz zjawiskowa opowieść dla dzieci, jest jednocześnie świetnym studium filozoficznym dla dorosłych. Niebagatelną rolę odgrywa tutaj postać Czarownicy, która chociaż nie uczestniczy we wszystkich książkowych zdarzeniach, to jednak ciągle czujemy jej obecność. Intuicyjnie wyczuwamy, że to wszystko dzieje się tutaj z jakiegoś powodu… A może kluczem jest bliskość, miłość i wzajemny szacunek? To musicie już odkryć sami, ponieważ za każdym razem, kiedy sięgam po tą lekturę, to wciąż na nowo odkrywam wyśmienite literackie i filozoficzne smaczki.
Łopianowe Pole, to zatem także bajka terapeutyczna i to wcale, nie tylko dla dzieci.

 

Łopianowe Pole

 

Graficzne smaczki

Łopianowe Pole to także gustowne i jednocześnie bardzo efektowne ilustracje w wykonaniu Grażyny Rigall. Całość tekstu i grafika idealnie się komponują tworząc coś więcej niż tylko zwykłą książkę. To magiczna księga baśni!

Naszym zdaniem to jedna z najlepszych książek dla dzieci jakie mieliśmy okazje przeczytać! Klimatyczna i niepowtarzalna opowieść, która na długo pozostaje w sercach i umysłach nie tylko młodego czytelnika.

 

Łopianowe Pole

 

Głos oddajemy autorce…

Katarzyna Ryrych w jednym z wywiadów tak opisała swoją książkę:

„To moja odpowiedź na dzisiejszą plastikową rzeczywistość, na spędzanie całego dnia przy grach komputerowych, na sklepy z zabawkami, w których można kupić wszystko, to jest moja odpowiedź na eurosieroty. Taka po prostu ciepła, fajna i dobra książka, która pokazuje świat wyobraźni i to, co człowiek może osiągnąć, jeżeli tylko swoją wyobraźnię uruchomi.” *

Dla nas to najlepsza recenzja!

 

 

*Cytat pochodzi z wywiadu, który przeprowadziła Agnieszka Sikorska-Celejewska („Pisanie prozy zawdzięczam kotu – wywiad z Katarzyną Ryrych” – Qlturka.pl)

 

 

 

Katarzyna Ryrych
Łopianowe Pole
ISBN 978-83-7420-838-3
Wydawnictwo Adamada

 

Wydawnictwo Adamada

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.