MINECRAFT WYSPA… pierwsza powieść oficjalna Minecraft

MINECRAFT WYSPA... pierwsza powieść oficjalna Minecraft

 

„- Czy dam radę zrobić wszystko? Czy potrafię się o siebie zatroszczyć?
Kwadratowe zwierze wydało z siebie przeciągłe, głębokie „muu”, co wziąłem za: „A masz jakiś inny wybór?”
– Tylko jeden – odrzekłem. – Zwinąć się w kłębek i umrzeć. – Westchnąłem ciężko. – Czego nie zrobię. Postanowiłem zatroszczyć się o siebie – oświadczyłem i moja desperacja obróciła się w determinację. – Postanowiłem uwierzyć w siebie!
– Muu – stwierdziła krowa, co dla mnie zabrzmiało jak „I o to chodzi!”
– Potrafię! – ryknąłem odważnie. – Potrafię i ZROBIĘ TO!”
/Max Brooks – Minecraft WYSPA/

Nigdy nie byłam wielkim miłośnikiem gier komputerowych. Owszem czasem zdarzyło mi się w coś zagrać, ale raczej nigdy nie czułam jakiegoś mega dużego entuzjazmu do tego typu rozrywki. W naszym domu zawsze raczej królowały książki, puzzle, planszówki i gry karciane. Od niedawna swoich sił próbujemy także w szachach. Technologię IT zaś, zawsze traktowałam jako narzędzie pracy lub nauki. Nasza 9-latka, początkowo również nie wykazywała dużego zainteresowania, spędzaniem wolnego czasu przy komputerze, chociaż tata zawodowo zajmuje się informatyką. Jednak sytuacja znacząco się zmieniła, kiedy nasza archimedesowa pociecha zainteresowała się kodowaniem i… poznała Scratcha. Nieskromnie muszę powiedzieć, że mała ma do tego całkiem niezłą smykałkę. Programowanie to jednak nadal nauka, chociaż trzeba przyznać w bardzo przyjemnej zabawowej formię. Nasze poglądy uległy jednak  sporym transformacjom, kiedy pewnego dnia trafiła do nas książka: Minecraft WYSPA.

 

Minecraft Wyspa

 

Nie rozwijamy się w strefie komfortu, lecz poza nią

Pewnego dnia, nagle budzisz się i orientujesz, że jesteś na wpół żywym rozbitkiem, gdzieś na środku jakiegoś ogromnego oceanu. Ostatkiem sił docierasz do nieokreślonej wyspy, rozglądasz po okolicy i odkrywasz, że… wszystko wokół zrobione jest z sześciennych bloków! Nowy obcy świat jest dziwny i przerażający, a Ty zupełnie nie wiesz, jak się tutaj znalazłeś?! Nie masz również pojęcia, gdzie się znajdujesz i co właściwie jest powodem tego nieoczekiwanego zesłania w nieznane? Najbardziej przerażające jest jednak to, że nic kompletnie nie wiesz, kim lub czym jesteś? Aby przeżyć i być może wrócić tam, skąd przybyłeś, musisz codziennie poznawać i uczyć się zasad oraz reguł panujących w tym nowym surrealistycznym świecie. Wkrótce zapada zmrok, wiec trzeba znaleźć jakieś schronienie i… coś do jedzenia! Tyle, że trzeba też uważać, aby samemu nie stać się pożywieniem dla groźnych zombi. Ale to dopiero początek wielkiej przygody!
Witaj w świecie Minecraft WYSPA.

 

Minecraft Wyspa

 

Dzięki książkom świat staje się większy

Świat Minecraft WYSPA jest logiczny i spójny. Wszystkie elementy mechanizmu gry i fabuła są kompatybilne i tworzą homogeniczna całość. Szczegółowość pewnych opisów i niezwykła dbałość o detale, to coś, co zdecydowanie przykuło moją uwagę. Szczególnie doceniłam to dopiero później, kiedy sama postanowiłam wejść w świat Minecrafta. Bohater książki wszystko odkrywa metodą „prób i błędów”. Z czasem dopiero jego eksploracje i decyzje nabierają cech pewnej strukturyzacji i algorytmizacji. Tu nie ma mowy o korzystaniu z pakietu user manual.

Tempo akcji Minecraft WYSPA jest dynamiczne a fabuła atrakcyjna, chociaż niektóre opisy przemyśleń bohatera mogą odrobinę przytłaczać. Moim zdaniem jednak impulsywność i skrajność emocji oraz bogactwo świata wewnętrznego bohatera, pozwalają czytelnikowi lepiej wczuć się w jego położenie. Szybko też nawiązujemy z nim pewną więź emocjonalną.

Minecraft WYSPA to żywy język, multum komicznych sytuacji i przede wszystkim świetna przygoda.

 

Minecraft Wyspa

 

Wielkie ryzyko przynosi wielkie nagrody

Minecraft WYSPA to skrzyżowanie całkiem niezłej awanturniczej książki przygodowej, dobrego thrillera psychologicznego z… podręcznikiem użytkownika Minecrafta. Niektóre „prawdy” bohatera mogą wydawać się nieco naiwne i być może trochę infantylne. Według mnie jednak tkwi w nich ogromny potencjał, który może mieć szczególne znaczenie zwłaszcza dla młodszego czytelnika. Z tej perspektywy sama gra komputerowa nabiera sporych walorów edukacyjnych i wychowawczych.

Świat Minecraft WYSPA to książka, która z pewnością spodoba się każdemu miłośnikowi Minecrafta. Jestem przekonana, że ci, którzy jeszcze nigdy nie mieli okazji poznać tej gry, po lekturze książki Maxa Brooksa, mogą poczuć się mega zainspirowani. W Minecraft WYSPA, liczą się przecież odwaga i kreatywność. To właśnie tu, staniemy oko w oko z niesamowitymi przygodami nowego Robinsona Crusoe!

 

Minecraft Wyspa

 

Od zera do bohatera

Świat Minecraft WYSPA to także taka przyspieszona literacka wizualizacja przemian i rozwoju wewnętrznego człowieka. Tu aby przeżyć, trzeba tak naprawdę poznać samego siebie, zobaczyć na co mnie stać! Mierzenie się ze swoimi lękami może okazać się trudniejsze, niż ucieczka przed uzbrojonymi szkieletami, czy falą rozżarzonej lawy. Bohater przezywa różne etapy oswajania się z nowym światem. O pierwotnego szoku, po stopniowe godzenie się z nową sytuacją aż do zupełnie nieoczekiwanych rozwiązań i zachowań..

Minecraft WYSPA to także taka przyspieszona lekcja rozwoju cywilizacji człowieka. O momentu kiedy człowiek musiał stanąć oko w oko z surowym i dzikim światem pierwotnej przyrody, przez okiełzanie ognia, wynalezienie i użycie narzędzi, uprawę roli, po sięgniecie ku gwiazdom.

Świat Minecraft WYSPA to zdecydowanie, coś więcej niż tylko fabularna, przygodowa opowieść o znanej i popularnej grze komputerowej.

 

Minecraft Wyspa

 

Minecraft WYSPA… nowy level literatury

Minecraft WYSPA to pierwsza powieść przygodowej Minecraft.  Jej autor Max Brooks – syn reżysera, producenta i aktora Mela Brooksa, szerszej publiczności znany jest z bestsellera „World War Z”.

Świat Minecraft WYSPA to świetna rozrywka i… kreatywne wprowadzenie do świata programowania. Przecież nauka programowania to przede wszystkim dobra zabawa! Dzięki niej, ćwiczymy nie tylko logiczne logiczne myślenie, ale przedewszystkim uczymy rozkładać bardzo złożone problemy na mniej skomplikowane. Nie chodzi nam o to, żeby nagle wszystkie dzieciaki zostały programistami, ale aby mogły nowe zdobyte umiejętności wykorzystać również w nauce innych przedmiotów. Także tych, które z programowaniem nam się nie kojarzą…

Nauka kodowania to nie tylko ważny aspekt teraźniejszości i przyszłości naszych dzieci, rozumiany jako umiejętność komunikowania się z maszynami. To również także pewien schemat, czy algorytm  postępowania, z którym spotykamy się w bardzo różnych sytuacjach. Często bywa tak, że nie zawsze w pełni lub wręcz wcale, nie zdajemy zdajemy sobie z tego sprawy…

 

Zobaczcie co autor mówi o swojej książce:

  

Nowy niezwykły świat cały stworzony z bloków czeka na odkrycie!

Na wiosnę 2019 zapowiedziana została premiera kolejnego tomu… Minecraft WYPADEK. Czekamy z niecierpliwością!
Tymczasem zapraszamy do lektury Minecraft WYSPA, która wciąga czytelnika niczym czarna dziura!

 

Nasza ocena: bardzo dobry

 

 

Max Brooks
Minecraft Wyspa
Wydawnictwo Muza
ISBN: 978-83-287-0963-8

 

Muza

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.