Dobranocki na Gwiazdkę

Dobranocki na Gwiazdkę

 

„Ale przecież Wigilia to noc cudów. A marzenia spełniają się cały rok.
Najważniejsze, żeby do Wigilii je tylko wypowiedzieć.
A najlepiej napisać na kartce,
włożyć w kopertę i nie zapomnieć wrzucić do skrzynki.
Bo jak mogę spełniać ich życzenia, jeśli nie wiem, o co mnie proszą?”
/Roksana Jędrzejewska – Wróbel/

 

O tej porze roku w wielu polskich domach pojawia się tzw. kalendarz adwentowy. Jest to taki specjalny kalendarz służący do odliczania dni od pierwszego dnia adwentu do Wigilii Bożego Narodzenia. Zwyczaj ten pochodzi z XIX wieku od niemieckich luteranów i jest pielęgnowany w wielu krajach na całym świecie głównie w rodzinach chrześcijańskich. Taki kalendarz adwentowy jest również nieodłącznym elementem oczekiwania na Boże Narodzenie także w naszym domu. Jednak w tym roku pomyślałam, że bardzo bym chciała, aby ten kalendarz adwentowy był trochę inny niż zwykle. Kiedy zastanawiałam się, jak on powinien wyglądać, wtedy przyszło mi do głowy, że w tym roku będzie to… kalendarz książkowy. Przyznaję, że długo szukałam inspiracji, aż w końcu wpadł mi w ręce zupełnie niezwykły zbiór opowiadań dla dzieci – Dobranocki na Gwiazdkę.

 

Dobranocki na Gwiazdkę

 

Dobranocki na Gwiazdkę czyli… filozofia dla dzieci

Dobranocki na Gwiazdkę to zbiór jedenastu różnych opowiadań, wśród których jedne są bardzo długie a inne całkiem krótkie. Wszystkie jednak bez wyjątku poświęcone są magicznemu urokowi Gwiazdki i Świąt Bożego Narodzenia. Niektóre z tych historii są takie bardzo realne i takie życiowe a inne z kolei mają w sobie multum fantazji i baśniowego czaru. Czytając te opowiadania można odnieść wrażenie, że iskierka magii Świąt przenika nas dosłownie z każdej strony. I właśnie taką świąteczną magię chciałam wykorzystać w swoim kalendarzu adwentowym! I tak – począwszy od 2 grudnia, jednego dnia przed snem czytamy wybrane opowiadanie, a następnego staramy się o nim rozmawiać.

 

Dobranocki na Gwiazdkę

 

Każde z tych opowiadań wnosi do tego adwentowego oczekiwania zupełnie inny element. Nie wiem, czy te historie można nazwać bajkami filozoficznymi, ale z całą pewnością absolutnie każda z tych bajek skłania do pewnych przemyśleń. Moim zdaniem wszystkie te opowiadania stanowią doskonały pretekst do mądrych i wartościowych rozmów z naszymi dziećmi.

 

Dobranocki na Gwiazdkę

 

Świąteczne bajanie…

Dobranocki na Gwiazdkę to cały wielobarwny wachlarz ludzkich emocji i… zachowań.

Zbuntowane i „niegrzeczne” dziecko, czasem może okazać się jedyną osobą, która wpadnie na pomysł, aby podarować prezent… Świętemu Mikołajowi. Boże Narodzenie bez taty, który pracuje gdzieś na drugim krańcu świata, to może okazać się, trudniejszym wyzwaniem niż sądzimy. Z kolei pojawienie się w domu nowego członka rodziny – malutkiego „dzidziusia”, okazuje się najlepszym prezentem pod choinkę. Tylko co ma z tym wspólnego mówiący ludzkim głosem karp Cyprian? A wiedzieliście, że Święty Mikołaj śmiało może wystąpić w MasterChef? W końcu, kto jak nie On robi najsmaczniejsze naleśniki na świecie! Tylko co wspólnego z tym machina latająca rozbójników?

 

Dobranocki na Gwiazdkę

 

A tak w ogóle to Święty Mikołaj może spokojnie „dorabiać sobie” jako prywatny detektyw! Serio! Przecież to właśnie On rozwiązał zagadkę, gdzie znikają listy dzieci… Dzieci piszą i piszą swoje prośby do Mikołaja, tylko że nic do niego nie dociera! A może wolicie historię o tym, jak jajka w majonezie stały się nową tradycyjną potrawą wigilijną? No cóż, kiedy odnajduje się prawdziwego ducha świąt, wszystko jest możliwe. To jeszcze spróbujcie wyobrazić sobie, że w wigilijną noc w waszym domu może pojawić się najprawdziwszy troll i latający smok! W ten wieczór przecież nie jest dobrze być zupełnie samemu…

 

Dobranocki na Gwiazdkę

 

Liga Mistrzów, czyli… sukces na starcie

Dobranocki na Gwiazdkę to naprawdę wyjątkowy projekt literacki. Zaledwie na kilka tygodni przed najpiękniejszym świętami w ciągu całego roku, pojawia się niezwykły, wręcz magiczny zbiór bajek dla dzieci. Oto grupa znanych i bardzo lubianych polskich pisarzy literatury dziecięcej, postanowiła zrobić dzieciom niezwykły świąteczny prezent. I tak obok opowiadania Justyny Bednarek, Grażyny Bąkiewicz, Barbary Kosmowskiej czy Zofii Staneckiej, znajdziemy tu także historię opowiedziane przez Pawła Beręsewicza, Zofię Beszczyńską i Beatę Ostrowicką. Swoją świąteczną opowieść snuje także Agnieszka Tyszka, Małgorzata Strękowska – Zaremba i Roksana Jędrzejewska – Wróbel. W projekt zaangażowała się także Manuela Gretkowska – autorka, której opowiadania byłam chyba najbardziej ciekawa.

Dobranocki na Gwiazdkę

 

Design, który zachwyca…

Dobranocki na Gwiazdkę to książka, która od razu rzuca się w oczy i naprawdę bardzo trudno jest ją przegapić wśród innych propozycji książkowych dla dzieci. Duży format, gruba oprawa, przepiękna okładka oraz spora, wyrazista czcionka i naprawdę dużo treści, to ogromne atuty tej publikacji.
Kiedy zaglądniemy do środka tej książki, szybko okazuje się, że mamy przed sobą niezwykle dopracowaną i wyważoną szatę graficzną. Za piękną i niezwykle klimatyczną oprawę wizualną odpowiada Ewa Beniak – Haremska. Ilustracje pełne są błyskotliwej elegancji, ale czuć też taki pociągający urok finezyjnej swobody wykorzystania palety barw. Całość sprawia wrażenie bardzo ciepłej, nastrojowej lektury, takiej stworzonej w sam raz do wspólnego rodzinnego czytania przed snem.

 

Dobranocki na Gwiazdkę

 

Dobranocki na Gwiazdkę

 

Książka inna niż wszystkie inne

Dobranocki na Gwiazdkę to inteligentna i dobrze skonstruowana lektura, która z całą pewnością jest intrygującą i niebanalną propozycją literacką na polskim rynku wydawniczym. Jest to świetna propozycja książkowa dla dzieci w wieku 4+, chociaż moim zdaniem dostarczy wielu ciekawych doznań także dużo, dużo starszym czytelnikom. Moja 9-latka jest wręcz oczarowana tą książką, chociaż przeczytałyśmy wspólnie zaledwie kilka opowiadań.

Większe i mniejsze radości, odkrywanie „na nowo” magi świat, nowe i kompletnie zaskakujące tradycje. Jest też smutek, ból tęsknoty i samotność. Świąteczna gorączka a zaraz po niej skupienie na tym, co w życiu najważniejsze…

 

Dobranocki na Gwiazdkę

 

Z wielką radością odkryłam, że Dobranocki na Gwiazdkę bardzo subtelnie i delikatnie poruszają tematykę czasem trudna i kontrowersyjną. Mamy więc tutaj kwestię noszeniem niemowląt w chustach, karmienie piersią czy też problem samotności i odrzucenia ludzi starszych. Pojawia się także dylemat pojawiania się karpia na wigilijnym stole, kwestia „niegrzecznych dzieci” czy oswajanie z głośnym w ostatnim czasie tematem groźnych i złych wilków.

 

Dobranocki na Gwiazdkę

 

Czekamy na więcej…

Dobranocki na Gwiazdkę to naprawdę kawał świetnej literatury dziecięcej i… dlatego z wielką niecierpliwością czekamy na kolejne takie projekty literackie. A póki co gorąco zachęcamy do lektury i życzymy wielu niesamowitych świątecznych wrażeń!

A może właśnie taką książkę zechcecie podarować swoim dzieciom na Gwiazdkę? Wspólne rodzinne czytanie w blasku choinkowych światełek, to niezapomniane wspomnienia na całe życie. Moim zdaniem będzie to mega trafiony prezent gwiazdkowy nie tylko dla dzieci!

 

Dobranocki na Gwiazdkę

 

A tak Dobranocki na Gwiazdkę prezentuje samo Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

  

Nasza ocena: celujący

 

Dobranocki na Gwiazdkę
Autorzy:
Grażyna Bąkiewicz,
Justyna Bednarek,
Paweł Beręsewicz,
Zofia Beszczyńska,
Manuela Gretkowska,
Roksana Jędrzejowska – Wróbel,
Barbara Kosmowska,
Beata Ostrowicka,
Zofia Stanecka,
Małgorzata Strękowska-Zaremba,
Agnieszka Tyszka
Ilustracje: Ewa Beniak – Haremska

Wydawnictwo Nasza Księgarnia 2018
ISBN 978-83-10-13265-9

 

 

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.