Kucyki Patataj – współpraca to magia!

Patataj - Granna

 

Ludzie pracujący razem jako jedna grupa potrafią dokonać rzeczy, których osiągnięcie nie śniło się nikomu z osobna
/Franklin Delano Roosevelt/

Niezależnie od wieku, każdy człowiek lubi poczuć smak zwycięstwa. Mniejsze i większe sukcesy sprawiają nam wiele radości i dają poczucie satysfakcji. Znacznie gorzej jest, kiedy w miejsce laurów zwycięstwa pojawia się klęska niepowodzenia. O ile, większość dorosłych dość dobrze radzi sobie z przegraną i poczuciem porażki, o tyle dzieci, mają z tym zazwyczaj znacznie więcej kłopotów. Warto przygotowywać dziecko na różne sytuacje i stopniowo oswajać go z różnymi możliwymi scenariuszami zdarzeń. Fajnym rozwiązaniem, aby zrobić to w ciekawy i przede wszystkim zabawowy sposób, może być zastosowanie tzw. gier kooperacyjnych.
Jedna z takich gier właśnie pojawiła się na rynku! Oto GRANNA wydała nową grę karcianą – PATATAJ.

 

Patataj - Granna

 

Kooperacyjna, czyli jaka?

PATATAJ to karciana gra kooperacyjna. Co to jednak oznacza w praktyce?
Gra kooperacyjna, to taka gra, w której aby wygrać, wszyscy uczestnicy muszą ze sobą ściśle współpracować. Tutaj wszyscy albo wygrywają, albo wszyscy przegrywają! Uczestnicy zabawy tworzą drużynę, która wspólnie „walczy” przeciwko mechanizmom panującym w grze. Całkowity brak albo tylko minimalna rywalizacja pomiędzy graczami, to jedna z najważniejszych zalet takich gier. To idealny wybór na wspólne rodzinne spędzanie wolnego czasu!

 

O co biega tym kucykom?

PATATAJ to z pozoru dość prosta gra, której celem jest wypełnić wybieg kartami kucyków, zanim zostanie on zamknięty kartami ogrodzenia. Do rozgrywki potrzebujemy płaskiej powierzchni. Może to być stół lub podłoga, chociaż my z powodzeniem graliśmy także na łóżku. Tylko nie pytajcie dlaczego na łóżku… Zagracie tylko raz i sami zobaczycie, jak to działa! Ta gra jest tak emocjonująca i tak wciąga, że jest wam dokładnie obojętne, gdzie i kiedy w nią gracie!

 

Patataj - Granna

 

Patataj, patataj… pudełko nam daj! A co w pudełku?

Pudełka z grą PATATAJ z pewnością nie da się przeoczyć. Niewielkie, zgrabne pudełko ma taką fajną „dziecięcą” grafikę. To bez wątpienia od razu przykuwa wzrok każdego małego gracza. W środku odnajdujemy „tylko” karty do gry oraz instrukcję.

PATATAJ zawiera aż 4 różne rodzaje kart:

  • karty ogrodzenia (34 szt.), które używane są do stworzenia wybiegu dla kucyków
  • karty kucyków (27 szt.), które różnią się kolorem umaszczenia, kolorem grzywy (grzywa i ogon mają ten sam kolor) oraz kolorem kocyka
  • karty sianka (9 szt.), które stanowią „pomoc” w zapełnianiu wybiegu kucyków
  • karty podkowy ( 5 szt.), które pozwalają na zniszczenie ogrodzenia i często stanowią „ostatnia deskę ratunku” dla drużyny

 

Patataj - Granna

 

Patataj - Granna

 

Wio kucyku, wio!

PATATAJ to gra kooperacyjna, która przeznaczona jest dla 2 – 6 osób w wieku 4+. Naszym zdaniem najmłodsi uczestnicy zabawy (5-7 latki) mogą mieć pewien problem z prawidłową interpretacją wyglądu wybiegu dla kucyków. W trakcie rozgrywki, karty ogrodzenia utworzą kwadrat o wymiarach ok 50 x 50cm (7 x 7 kart). Środek tego kwadratu gracze wypełniają kartami kucyków i kartami sianka (daje to kwadrat 5x 5 kart). Warto, aby przynajmniej na początku gry, w zabawie brała udział osoba dorosła lub starsze rodzeństwo.

 

Patataj - Granna

 

Rozgrywka

Ilość kart jaką otrzymują gracze zależy od liczby uczestników zabawy. W przypadku drużyn 2-, 3- lub 4-osobowych, każdy dostaje po 5 kart. W innych przypadkach, drużyny dostają po 4 karty.

Gracze za każdym razem kiedy przypada ich kolejka, zaczynają najpierw od wyłożenia wszystkich kart ogrodzenia, jakie mają w dłoni. Niestety czasem okazuje się, że gracz jednorazowo ma aż 3 lub więcej kart ogrodzenia. Taki wysoki stopień losowości daje dużo emocji i mocno wpływa na zawrotne tempo całej gry!

Gracz, który nie ma w rękach kart ogrodzenia może wybrać jedno z trzech działań:

  • zaprowadzić na wybieg 3 kucyki posiadające przynajmniej jedną cechę wspólną

 

Patataj - Granna

 

Patataj - Granna

 

  • włożyć kartę sianka (gdy nie ma możliwości wyłożenia kart kucyków)

 

Patataj - Granna

 

  • użyć jedną kartę podkowy, układając ją na 2 kartach ogrodzenia (ogrodzenie zostaje uszczuplone o te dwie karty)

 

Patataj - Granna

 

Kiedy gracz nie ma 3 takich samych kucyków, może zapytać pozostałych grających, czy dysponują potrzebną mu kartą. Dozwolone jest zadanie więcej niż jednego pytania. Na koniec swojej tury każdy gracz dobiera tyle kart, aby mieć stan początkowy (stosownie 4 lub 5 kar).

 

Zwycięstwo czy przegrana?!

Gra PATATAJ kończy się wygraną lub porażką całej drużyny! Wygrana jest wtedy, kiedy karty kucyków oraz karty sianka wypełniają cały wybieg zanim ten zostanie zamknięty kartami ogrodzenia. Gra kończy się przegraną, gdy wybieg zostanie ogrodzony kartami ogrodzenia, ale w środku dalej są puste pola.

Drużyna przegrała…

 

Patataj - Granna

 

Drużyna wygrywa…

 

Patataj - Granna

 

Magia współpracy

PATATAJ to karciana gra kooperacyjna, która z całą pewnością powinna zawitać w każdym domu jako świetna propozycja na wspólne rodzinne spędzanie czasu. Taka zabawa rewelacyjnie wpływa na zacieśnianie i wzmacnianie więzi rodzinnych. Gra PATATAJ uczy wspólnego podejmowania decyzji, myślenia strategicznego i całkiem trudnej sztuki kompromisu.

Naszym zdaniem, gdyby taką grę wykorzystać w klasie szkolnej czy na świetlicy, wówczas mogłaby pozytywnie wpłynąć na wzajemne relacje między uczniami. Jednak w tym przypadku należy pomyśleć o przygotowaniu 2 lub więcej egzemplarzy tej gry. Niewątpliwą zaletą jest  łatwością wprowadzenia nowych osób do gry, ponieważ zasady są bardzo klarowne i szybko można je zapamiętać. To może być ciekawa propozycja na ćwiczenie integracyjne dla grupy. Jednocześnie warto pamiętać, że taka zabawa zawsze wiąże się z możliwością wykształcenia tzw. gracza alfa, czyli lidera, który będzie narzucał swoje zdanie całej grupie.

GRANNA pomyślała też o graczach, którzy czasem lubią gdzieś „zapodziać” instrukcje do gry. Otóż  na pudełku PATATAJ znajduje się kod QR, który pozwala nam dotrzeć do instrukcji gry. Naszym zdaniem, to prawdziwa rewelacja! Instrukcje można także pobrać ze strony internetowej GRANNA.

 

Patataj - Granna

 

Jak rzep do psiego ogona…

Naszym zdaniem PATATAJ to naprawdę fajna gra, jednak przy następnej edycji warto przemyśleć to i owo. Pudełko, chociaż solidnie wykonane i ciekawe graficznie to jednak wydaje się ciut zbyt duże w stosunku do jego zawartości. Obserwując zmagania naszych małych graczy zauważyliśmy, że kwadratowy kształt kart, sprawiał dzieciakom pewną trudność w prawidłowym utrzymaniu ich w rękach. Dodatkowo karty wykonane są bardzo miękkiego materiału, co przy intensywnym użytkowaniu szybko może spowodować ich uszkodzenie. A wierzcie mi dzieciaki będą chciały w to grać bardzo często!
Ta gra naprawdę mocno wciąga!

 

Patataj… MEMO bonus

W pudełku PATATAJ znajdziemy także całkiem ciekawą niespodziankę od GRANNA. Otóż okazuje się, że w środku znajduje się dodatkowy bonus w postaci znanej i lubianej przez większość dzieci gry Memo.

 

Patataj - Granna

 

Patataj - Granna

 

Patataj - Granna

 

 

Na koniec warto wspomnieć jeszcze, że PATATAJ – to polska wersja gry Pony Run wyd. Simple Rules

 



 

Nasza ocena: bardzo dobry z plusem

 

 

 

Autor: Daria Ermakova
Ilustracje: Karina Lemesheva
Patataj
Granna

 

 

Wydawnictwo Granna

 

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.