Uczeń w edukacji domowej – kujon czy… człowiek renesansu?
W czerwcu w Krakowie odbywa się wiele imprez przybliżających uczestnikom epokę renesansu. Odbywający się od 2009 r. Jarmark Świętojański wraz z imprezami towarzyszącymi to niezwykła możliwość odbycia podróży w czasie i poczucia klimatu epoki Złotego Wieku. W tym roku do takich imprez dołączyło Święto Ulicy Kanoniczej w ramach którego wiele wydarzeń dotyczyło także tej niezwykłej epoki. W jej charakter idealnie wpisuje się także edukacja domowa pozwalająca na kształtowanie postawy typowej dla człowieka renesansu, tak bardzo nielubianej przez nauczycieli i system szkolny. Ciekawość świata, zdobywanie wiedzy, rozwijanie swojej pomysłowości, zdolności manualnych oraz dobrze rozumianej kreatywności, własna twórczość, nauka języków obcych oraz umiejętności zachowania się w rożnych sytuacjach to tylko niektóre z cech człowieka renesansu które można a nawet należy „trenować” przez cały rok.
Oto nasza relacja z najciekawszych czerwcowych wydarzeń w których uczestniczyliśmy – zapraszamy do lektury.
Festiwal Muzyki Filmowej – „Piękna i Bestia Live in Concert”
Nasze czerwcowe przygody z edukacją domową rozpoczęliśmy od udziału w seansie i koncercie filmu „Piękna i Bestia”. Była to premiera światowa wersji koncertowej z solistami wykonującymi partie wokalne na żywo.
Impro Atak! – bajki improwizowane w Teatrze STU
Impro Atak! – to bajka którą wymyślają widzowie – ciężkie zadanie dla aktorów. Bo jak połączyć ze sobą zaproponowane przez dzieciaki następujące postacie: Babę z kijem, Czarnoksiężnika Dorotkę (to nie ma braku przecinka) Zebrę i … Bakterię Aktimel?
Zdjęcie pochodzi z profilu facebookowego organizatora wydarzenia Tauron Polska Energia
Widowisko plenerowe na Wiśle i Parada Smoków
Nasza ekipa uczestniczyła także w widowisku plenerowym pod Wawelem i corocznej Paradzie Smoków.
Historia. To Lubię! Alchemicy w renesansowym Krakowie
Alchemicy w renesansowym Krakowie – spacer z Panem Mariuszem Wollnym (autorem książek o Kacprze Ryxie) to jedna z imprez towarzyszących Jarmarkowi Świętojańskiemu.
Dlaczego Uniwersytet Jagielloński w okresie renesansu ze względu na wykładane tu nauki można porównać go Hogwartu?
Kim był i co robił w Krakowie oraz Niepołomicach John Dee – Agent Jej Królewskiej Mości Elżbiety I, podpisujący swoje listy do królowej tajemniczym 007 („tylko dla oczu królowej”). Coś wam to przypomina? Jasne, że musi!
Z czego zasłynął Michał Sędziwój?
Czy Mistrz Twardowski spotkał Fausta?
Za czyją sprawką część Wawelu wyleciała w powietrze – w wyniku czego stolica przeniesiona została do Warszawy?
Odpowiedź na te, i wiele innych pytań rozpalała umysły uczestników tego fantastycznego spaceru.
Film pochodzi z Fanpage Jarmarku Świętojańskiego
W czasie spaceru nie zabrakło quizu historycznego dla dzieci. Główna nagroda – „Medal Smoka” padł łupem małej historyczki…
Dzień otwarty Magistratu w Krakowie
Zwiedzanie Magistratu rozpoczęliśmy od gabinetu Prezydenta Krakowa. Kiedyś ten stołek i gabinet będzie mój, mój, mój!
Sala obrad Rady Miasta też przypadłą nam do gustu…
Historia. To Lubię! Zwiedzamy mury obronne
Po ogłoszeniu chęci objęcia władzy w Krakowie przyszła Pani Prezydent musiała… dokonać oględzin stanu bezpieczeństwa miasta! Czy aby mury obronne są w nienagannym stanie i zagwarantują bezpieczeństwo jego mieszkańców?
„W stronę przejrzenia” – wystawa malarstwa prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej
W ramach projektu „Sztuka bliżej Sztuki” odwiedziliśmy wystawę malarstwa w Nowohuckim Centrum Kultury.
Smocza Indonezja – Nowohucki Uniwersytet Dzieci – Wydział Turystyki
Człowiek renesansu nie zamyka się w swoim kręgu, tylko poznaje i chłonie świat. Uczy się jego różnorodności i stara się wyciągnąć z tego lekcję dla siebie. W ramach azjatyckich fascynacji Marysia uczestniczyła w spotkaniu poświęconym Indonezji. To spotkanie pokazało jak dużą wiedzę posiada na temat tego kraju oraz całego kontynentu azjatyckiego – jego geografii, kultury, przyrody.
Krajobrazy – wystawa malarstwa
Jak co miesiąc odwiedzamy pobliską galerię sztuki poznając twórczość kolejnych artystów.
Pochód Lajkonika
Zbliżała się sesja egzaminacyjna… Jak zagwarantować sobie sukces (poza oczywiście zdobytą wiedzą) na egzaminie? Sposób mógł być tylko jeden! Udział w Pochodzie Lajkonika i zaliczenie uderzenia jego buławą!
Sesja egzaminacyjna w edukacji domowej
Sesja egzaminacyjna zakończyła się pomyślnie – nawet najbardziej nielubiany i stresujący język angielski okazał się prosty…
Rozpoczynamy WAKACJE!
Dni owada – Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Oswajanie lęków związanych z owadami (oraz pająkami) najlepiej trenować na Dniach Owada…
Można nawet wrócić do domu z nowym domownikiem… Antoniną – straszykiem diabelskim.
Noc Bibliotek – Biblioteka Jagiellońska w Krakowie
Noc Bibliotek spędziliśmy na zwiedzaniu Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie. Szczególne wrażenie zrobiła „szuflandia” czyli tradycyjny analogowy katalog biblioteczny. Uczestniczyliśmy także w grach, quizach i zabawach zorganizowanych na terenie biblioteki.
Historia. To Lubię! Jarmark Świętojański w Krakowie
Coroczny Jarmark Świętojański pozwala przez trzy dni poczuć się jak człowiek renesansu. Jak co roku można było zdobyć liczne patenty – nowością była możliwość zdobycia patentu alchemika!
Alchemiczna wiedza zdobyta!
Znajomość zasad dworskich oraz zachowania w towarzystwie jest jedną z ważniejszych cech człowieka renesansu. Umiejętności w tym zakresie można było poćwiczyć uczestnicząc w warsztatach tańca renesansowego.
Pocztówka z Hiszpanii – warsztaty artystyczno-geograficzne w Instytucie Cervantesa
Trudno jest podróżować oraz rozwijać swoją wiedzę władając wył językiem ojczystym. Człowiek renesansu powinien znać języki krajów które go fascynują. My naszą wirtualną podróż po Hiszpanii odbyliśmy w języku Cervantesa.
Historia. To Lubię! Spotkanie z Drużyną Wojów Wiślańskich
Dla człowieka renesansu nauki humanistyczne: historia, filozofia, literatura, odgrywały szczególne znaczenie. Nasza Pociecha uwielbia historię wiec spotkanie z rekonstruktorami z Drużyny Wojów Wiślańskich było dla niej kolejną dawką nauki i dobrej zabawy.
Historia. To Lubię! Święto ul. Kanoniczej w Krakowie – Koncerty w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka (Muzeum Narodowe w Krakowie)
Prawdziwa uczta dla miłośników renesansu – możliwość posłuchania renesansowych utworów w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Jagiellońskiego…
… oraz fantastyczny występ Baletu Dworskiego Cracovia Danza w programie prezentującym tańce renesansowe.
Noc Teatrów
W ramach Nocy Teatrów uczestniczyliśmy w spektaklu tanga argentyńskiego „Tango del Amor, czyli noc w Buenos Aires” w wykonaniu Teatru VIS A VIS
Mały most do języka chińskiego – konkurs piosenki chińskojęzycznej dla dzieci (Instytut Konfucjusza)
Fascynacja Azją i zakończenie pierwszego roku nauka języka chińskiego zaowocowało udziałem w konkursie piosenki …
Cudowna lampa Aladyna – spektakl w Teatrze Groteska w Krakowie
Udział w premierze spektaklu „Cudowna lampa Alladyna ” to wydarzenie obowiązkowe dla małych miłośników baśni orientalnych…
Jurassic World : Upadłe Królestwo
Wielka jurajska frajda – fajne warsztaty i spotkanie z… przechadzającym się Velociraptorem!
Człowiek renesansu na wakacjach
„Będę robić nic, nic będę robić, a robić nic to znaczy nic nie robić” – to hasło w okresie wakacji przyświeca wielu znudzonym uczniom. Dla dzieci ciekawych świata wakacje to wyśmienita okazja do zdobywania wiedzy oraz dobrej zabawy (nauki przez zabawę!). Rozpoczynający się lipiec zapowiada się równie atrakcyjnie…
Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.