Koncentracja jest jak rumak, który niesie cię na swoim grzbiecie.
Od ciebie zależy, czy staniesz się dobrym jeźdźcem.
/Tony Buzan/
Wakacje to dla jednych czas świętego spokoju i totalnego luzu. Dla innych okres,w którym można spokojnie nadrobić braki, szlifować swoją wiedzę lub zdobyć całkiem nowe, dodatkowe umiejętności. W mediach społecznościowych, co chwile wybuchają gorące dyskusje na ten temat…
W naszej filozofii edukacji domowej zupełnie nie mamy takich dylematów. Naszą odpowiedzią na problem: uczyć się w wakacje czy jednak odpoczywać, są dwie bardzo inspirujące sentencje… Quidquid discis, tibi discis (Czegokolwiek się uczysz, uczysz się dla siebie) oraz Repetitio est mater studiorum (Powtarzanie jest matką nauki).
Ludzka pamięć i zdolności koncentracji, zachowują się trochę jak mięśnie… Jeżeli nie będziemy ich poddawać systematycznemu wysiłkowi, to szybko zaczną słabnąć, co w konsekwencji może wywoływać u nas frustracje a nawet złość i agresje. Szczególnie łatwo takie zjawisko zaobserwować u dzieci i młodzieży. Stąd też dziś chcemy wam pokazać fajną grę pamięciową – Bystre główki, która idealnie łączy dobrą zabawę i… gimnastykę mózgu.
Bystre główki… zaglądamy do środka
Kiedy sięgamy po Bystre główki, to pierwsze co rzuca nam się w oczy, to znajdująca się na pudełku świetna, przykuwająca wzrok barwna grafika. To małe, zgrabne pudełko kryje w sobie na pozór skromną zawartość. Odnajdujemy tu 104 karty z obrazkami oraz 6 kart pomocy i krótką, ale przejrzystą instrukcję zabawy.
Karty z obrazkami
Karty z obrazkami przedstawiają bardzo różnorodne obiekty. Znajdujemy tu m.in rysunki roślin, zwierząt, sprzęty domowe, elementy garderoby a nawet motywy bajkowe. Rysunki są ładne, wyraziste a jednocześnie bardzo kolorowe. Jak się szybko przekonaliśmy ma to ogromne znaczenie dla przebiegu całej gry.
Specjalne i dodatkowe…
Na niektórych kartach tzw. kartach specjalnych zamiast standardowych rewersów umieszczono tzw symbole specjalne. Jeżeli w czasie gry uczestnik napotka na taka kartę, to wówczas będzie musiał wykonać dodatkowe zadania.
Podczas zabawy każdy uczestnik gry otrzymuje swoja tzw. kartę pomocy, która przyda mu się kiedy wylosuje kartę specjalną.
Zaczynamy zabawę
Bystre główki to bardzo prosta ale bardzo pomysłowa zabawa dla całej rodziny. Na początku naszej zabawy wszystkie karty z obrazkami muszą zostać dokładnie potasowane. Następnie ustawiamy je w stos, rewersem do góry. Każdy uczestnik zabawy otrzymuje dodatkowo tzw kartę pomocy.
Teraz wystarczy jedynie wykazać się koncentracją, dobrą pamięcią i… odrobiną cierpliwości.
Koncentracja jest sekretem siły…
Cała rozgrywka sprowadza się do tego, że gracze układają kolejne karty na stosie a następnie wymieniają je w odpowiedniej kolejności. Osoba, która sie pomyli rozdaje karty pozostałym uczestnikom gry. Wygrywa zaś ten uczestnik zabawy, który zbierze największą liczbę kart z obrazkami.
Ogromnym plusem gry Bystre główki jest fakt, że skróconą wersje opisu rozgrywki można odszukać także na odwrocie pudełka. Jest to naprawdę ogromny ukłon w stronę najmłodszych uczestników zabawy.
Rywalizacja czy kooperacja
Wariant podstawowy gry Bystre główki zakłada, że uczestnicy zabawy będą ze sobą rywalizować o zdobycie jak największej liczby kart. W zabawie może brać udział od 2 do 6 graczy w wieku powyżej 6 lat. Naszym zdaniem jednak, gra jest na tyle prosta a jednocześnie mega wciągająca, że w zabawie mogą brać udział także młodsi uczestnicy. Nie powinno być z tym kłopoty zwłaszcza, kiedy zdecydujemy się na wariant kooperacyjny gry. W tej sytuacji gracze wzajemnie sobie pomagają w zapamiętywaniu kolejności kart.
Mission: Impossible?!
Gracze stopniowo dobierają karty ze stosu… Kiedy na stosie kart zakrytych widnieje zwykły rewers, zadaniem gracza jest jedynie wymienienie we właściwej kolejności wszystkich kart na stosie kart już zagranych. Kiedy jednak na stosie kart zakrytych widoczny jest symbol specjalny wówczas, należy wykonać dodatkowe zadanie. Choć zabrzmi to banalnie ,ale karty specjalne wprowadzają odpowiednią dawkę zamieszania, napięcia i… salwy śmiechu.
Opis zadań specjalnych znajduje się na każdej z kart pomocy.
Masz szczęście!
Zamiana stron
Wybieramy innego gracza
Tam i z powrotem
Minuta dla rodzica – marudy…
Bystre główki to gra, którą warto mieć w swoich domowych zasobach gier dydaktycznych. Ładna grafika i solidne wykonanie, plus świetna grywalność to niewątpliwe atuty tej zabawy. Jednak czujemy pewien zgrzyt, widząc karty, które naszym zdaniem absolutnie nie powinny się znaleźć w grze przeznaczonej dla dzieci! Być może odrobinę się czepiamy, ale warto zwracać uwagę, aby w produktach przeznaczonych dla najmłodszych użytkowników eliminować elementy nawiązujące do przemocy lub używek.
Gimnastyka umysłu
Bystre główki to lekka, ale bardzo wciągająca i emocjonująca gra pamięciowa. Z powodzeniem zabawę taką można zaproponować, jako fajne urozmaicenie nie tylko wakacyjnych spotkań z rodziną czy przyjaciółmi.
Dwa warianty zabawy gwarantują, że każdy uczestnik gry, niezależnie od wieku, może znaleźć coś dla siebie.
Naszym zdaniem Bystre główki, to nie tylko bardzo przyjemny sposób na wspólnie spędzony czas, ale także… na psychostymulację rozwoju dziecka poprzez zabawę. Idealna wakacyjna gimnastyka mózgu!
Ekipa Archimedesa i zaproszeni do zabawy goście, jednogłośnie stwierdzili, że gra naprawdę warta jest polecenia!
Nasza ocena: bardzo dobry
Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.