Człowiek może ogarnąć tak niewiele rzeczy naraz; widzimy tylko to, co dzieje się przed nami, tu i teraz; unaocznienie sobie równoczesnej mnogości procesów, jakkolwiek związanych ze sobą, jakkolwiek się nawet uzupełniających, przekracza jego możliwości.
/Stanisław Lem – Solaris/
Kiedy wybieraliśmy się na kolejne spotkanie Krakowskiego Klubu Edukacji Domowej, nie przypuszczaliśmy nawet, jakie to będą niesamowite przeżycia. Tym razem odbyło się ono w naprawdę niesamowitym miejscu… Oto SOLARIS! Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.
Briefing
Koordynator działań Krakowskiego Klubu Edukacji Domowej, niezastąpiony Zdzisław Borys, przywitał wszystkich gości i przedstawił program naszego spotkania.
Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS bardzo gorąco powitało młodych naukowców oraz ich rodziny. Naszymi przewodnikami w tej niezwykłej wyprawie zostali pracownicy SOLARIS : Ireneusz Zadworny oraz Emilia Król.
Ireneusz Zadworny na co dzień zajmuje się rozwojem i utrzymaniem systemów sterowania w synchrotronie, natomiast Emilia Król zajmuje się m.in. komunikacją ze światem oraz promocją ośrodka. Żadne z nich co prawda nie jest fizykiem, ale z fizyką mają do czynienia każdego dnia. Pan Ireneusz jest pasjonatem elektroniki i informatyki, co znajduje zastosowanie w jego codziennej pracy. Pani Emilia zaś przekłada trudny język fizyków na „język polski” i jest wielkim pasjonatem ekologii.
Research projects
Spotkanie rozpoczęło się prezentacją filmu o synchrotronie, w trakcie którego uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z tematyką promieniowania synchrotronowego, działaniem synchrotronu oraz możliwościami badawczymi tego urządzenia. Następnie pracownicy synchrotronu podzielili się swoimi doświadczeniami z pracy w tak innowacyjnym miejscu oraz odpowiedzieli na liczne i często podchwytliwe pytania młodych naukowców, ich rodziców i opiekunów. Więcej informacji jak można zwiedzać Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS można przeczytać na stronie Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.
Multidisciplinary Research Infrastructure
Kulminacyjnym punktem wizyty była możliwość zwiedzania hali synchrotronu. W trakcie wycieczki mogliśmy z bliska obejrzeć część infrastruktury badawczej, na której swoje pomiary wykonują naukowcy pochodzący z różnych krajów i placówek naukowych oraz reprezentujący różne dziedziny nauki.
Sterownia Synchrotronu – wszystko działa prawidłowo!
Pora poznać wypasione zabawki naukowców…
Horror of the Night
Znacie może taki cytat z Solaris Lema: „A teraz zgasimy światło i do rana nie będziemy mieli żadnych zmartwień, a rano, jeżeli się nam zechce, to postaramy się o nowe. Dobrze?”
No i nagle podczas zwiedzania niespodziewanie zgasło nam oświetlenie hali!
W nocnym oświetleni urządzenia synchrotronu wyglądają nieziemsko!
Wszystkich młodych naukowców zapraszamy do Krakowa! Koniecznie musicie zobaczyć Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.
Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.