Selfie z Moniuszką – 200 rocznica urodzin Stanisława Moniuszki

200 rocznica urodzin Stanislawa Moniuszki

200 rocznica urodzin Stanisława Moniuszki

200 rocznica urodzin Stanisława Moniuszki przypadająca 5 maja 2019 r. stała się znakomitą okazją do świętowania. Krakowskie Forum Kultury zaprosiło mieszkańców Krakowa oraz przebywających w naszym mieście gości z różnych stron Polski i świata, do wspólnego świętowania tej rocznicy. Była to niepowtarzalna okazja do bliższego poznania osoby i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów.

Jak donoszą źródła w 1886 roku Stanisław Moniuszko przybył na cały miesiąc do Krakowa. Celem wizyty był udział w inscenizacji Halki, ale z powodu choroby śpiewaczki spektakl odwołano. W to miejsce zorganizowano 3 koncerty, którymi dyrygował m. in. twórca polskiej opery narodowej.

Obchody rozpoczęły się od powitania kompozytora, który przybył na krakowski Mały Rynek wraz z małżonką Aleksandrą.  Stanisław Moniuszko „udzielił krótkiego wywiadu”, po czym uczestnicy wydarzenia mogli wykonać pamiątkowe selfie z Moniuszką. Zgromadzeni goście odtańczyli także poloneza z opery Halka. Nie zabrakło konkursów dla najmłodszych jak i nieco starszych uczestników imprezy z bardzo cennymi nagrodami – grami planszowymi o Moniuszce, oraz zestawami płyt z muzyką skomponowaną przez jubilata.  Dodatkową atrakcją były pokazy taneczne w wykonaniu Szkoły Tańca Jane Austen. Wielką niespodziankę przygotował sam wielki kompozytor, osobiście wykonując arie ze swoich oper: Halki i Strasznego Dworu.

W dalszej części zabawy można było usłyszeć kompozycje Moniuszki w wersjach swingowych i jazzowych, zobaczyć interaktywną baśń dla dzieci, usłyszeć rzadko wykonywany kwartet smyczkowy. Nie zabrakło także słodkości – na uczestników czekały specjalnie przygotowane przez organizatorów krówki Staś.

Mimo, że było deszczowo i bardzo zimno, wszyscy uczestnicy wydarzenia dobrze się bawili. Zapraszamy do obejrzenia naszej krótkiej relacji z tego wydarzenia.

Jak się bawić, to się bawić….

Obowiązkowy selfik ze Stanisławem i Aleksandrą Moniuszko

 

200 rocznica urodzin Stanisława Moniuszki

 

Poloneza czas zacząć…

 

200 rocznica urodzin Stanisława Moniuszki

 

wszystkiego najlepszego jubilacie

 

Konkursy, to coś co nasza Marysia lubi najbardziej…

 

200 rocznica urodzin Stanisława Moniuszki

 

Gra Moniuszko trafia do nas!

 

wszystkiego najlepszego jubilacie

 

Pora posłuchać arii w wykonaniu wielkiego kompozytora…

 

wszystkiego najlepszego jubilacie

 

Spektakl muzyczny dla dzieci…

 

wszystkiego najlepszego jubilacie

  

Jak osobiście usłyszeliśmy od Stanisława Moniuszki, w jego czasach znana była tylko czekolada w wersji do picia (nie było jeszcze tabliczek). Gdy zmarznięci wracaliśmy do domu, by rozgrzać się przed droga powrotną, koniecznie musieliśmy wznieść toast za jubilata … gorącą czekoladą!

 

czekoladowy toast

 

3 maja 2019 r. uczestniczyliśmy także w ustanowieniu rekordu świata w masowym wykonaniu pieśni Prząśniczka S. Moniuszki. Jak nam poszło przeczytacie w poście: Rekord świata w masowym wykonaniu pieśni Prząśniczka S. Moniuszki pobity!

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.