Remember & FORGET – angielski kieszonkowiec dla opornych

Remember Forget

“Z językami, wszędzie jesteś w domu.” – /Edward De Waal/

W dzisiejszych czasach znajomość języków obcych wydaje się nam czymś zupełnie oczywistym. Osoby z większymi zdolnościami lingwistycznymi lub większym samozaparciem często uczą się kilku języków na raz. Nasza Archimedesowa pociecha wciągnęła nas w rodzinną wspólną naukę języka hiszpańskiego. To naprawdę fantastyczna zabawa i przygoda dla całej rodziny. Naszych sił próbujemy także w nauce „chińskiego” oraz rosyjskiego… W tzw międzyczasie dzięki udziałowi w projekcie Mali Podróżnicy, bawiliśmy się m.in językiem hindi oraz tagalong. Kto nie zna tej zabawy, a zechce się przyłączyć, to zapraszamy na bloga Nasze rodzinne podróże. Już wkrótce rozpoczyna się trzecia edycja tej zabawy!
My w ramach intensywnych przygotowań do projektu, postanowiliśmy poszukać nowych i ciekawych materiałów do nauki hiszpańskiego i…. angielskiego.

 

Remember & FORGET - angielski kieszonkowiec

 

Do you speak English?

Kieszonkowiec angielskiRemember & Forget to ciekawa gra karciana, która może zainteresować każdego, kto dopiero niedawno rozpoczął swoją przygodę z językiem angielskim. Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku 9+ i naszym zdaniem to faktycznie właściwa granica wiekowa. Koncepcja tego kieszonkowca opiera się na znajomości angielskich czasowników. Karty są tak pomyślane, aby czasowniki tworzyły pary o przeciwstawnych znaczeniach. Do zestawu dołączono bardzo czytelną instrukcję oraz kartę „ściągawkę” angielskich czasowników.

 

Remember & FORGET - angielski kieszonkowiec

 

MEMORY? Tak ale na dwa sposoby

Klasyczna propozycja gry typu Memory jaki proponuje Kieszonkowiec angielskiRemember & Forget to rozgrywka przeznaczona dla 2 -8 graczy a liczbę par kart biorących udział w rozgrywce dobieramy odpowiednio do liczby uczestników oraz ich umiejętności językowych.

 

Remember & FORGET - angielski kieszonkowiec

 

Dla dzieci młodszych oraz graczy mniej zaawansowanych proponujemy Memory, w którym wszystkie karty są odkryte. Można także korzystać z Karty ściągawki, która dołączona jest do całego pakietu.

 

Remember & FORGET - angielski kieszonkowiec

 

Remember & FORGET - angielski kieszonkowiec

 

FLIP – FLOP

Ten wariant gry Remember & Forget przeznaczony jest dla 2 -5 uczestników a liczba użytych par kart czasowników zależy od liczby graczy. Dla dwóch graczy wykorzystujemy tylko 8 par kart, ale za to w każdej rozgrywce możemy zamieniać pary wykorzystanych czasowników. Dobrze potasowane i rozdane karty, gracze pilnie ukrywają przed innymi uczestnikami gry. Na hasło „trzy cztery” (lub każde inne wcześniej umówione) każdy uczestnik zabawy kładzie jedną swoją kartę tak, aby była ona dla wszystkich widoczna dla wszystkich. Zadaniem graczy jest jak najszybciej klepnąć dłonią w stół, jeżeli wśród rozłożonych kart dostrzegą oni parę kart.

 

Remember & FORGET - angielski kieszonkowiec

 

MERRY – GO- ROUND

Kieszonkowiec angielskiRemember & Forget proponuje także wersje zabawy przeznaczoną dla 3 do 8 graczy. Z tali wybieramy odpowiednio do liczby uczestników od ośmiu do dwudziestu par kart czasowników. Karty dobrze tasujemy i rozdajemy wszystkim graczom. Celem gry jest zebranie dwóch par kart czasowników przeciwstawnych względem siebie. Zabawa ta jest naprawdę emocjonująca i wciąga graczy w każdym wieku. Warunkiem jest jednak dobra znajomość wybranych czasowników angielskich, co może być wyzwaniem dla młodszych użytkowników gry.
Uczestnicy zabawy wybierają kartę, której chcą się pozbyć ze swojej mini tali i na hasło „trzy cztery” (lub każde inne wcześniej umówione) kładą ją przed przeciwnikiem (siedzącym po swojej lewej stronie). W ten sposób każdy gracz pozbywa się jednej karty ale jednocześnie zyskuje także jedną nową kartę.

 

Remember & FORGET - angielski kieszonkowiec

 

DODGER

Do tej wersji zabawy Remember & Forget, wybieramy odpowiednio od 3 – 6 graczy a liczba wykorzystanych kart także zależy od ilości graczy. W przypadku trzech graczy w zabawie wykorzystujemy 12 par kart czasowników oraz jedną kartę bez pary. Rozgrywka jest dość prosta, ale dostarcza całkiem sporo emocji. Również w tym przypadku grywalność zależy od stopni zaawansowania uczestników. Zaraz po otrzymaniu kart szukamy, czy akurat nie trafiły nam się jakieś pary czasowników – jeżeli tak to odkładamy je na bok. Po drugie osoba, której zostało najmniej kart dobiera sobie jedną na chybił trafił z kart przeciwnika (który siedzi po jego prawej stronie). Zabawa trwa aż do momentu kiedy pierwszy a potem kolejni zawodnicy pozbędą się wszystkich kart. Przegrywa ten uczestnik zabawy, który na koniec rozgrywki pozostanie z karta bez pary.

 

Remember & Forget – niezła zabawa i nauka, ale…

Naszym zdaniem Kieszonkowiec angielskiRemember & Forget to dość ciekawy pomysł na naukę języka angielskiego dla dzieci. Podstawowe atuty tej gry karcianej to prostota i poręczność. Taki zestaw z powodzeniem można wrzucić do torby, plecaka lub walizki i… zagrać z dzieciakami gdziekolwiek zechcesz. Gra Remember & Forget to faktycznie bardzo prosta, ale jednocześnie dość wciągająca „karcianka”. Naszym zdaniem w grze wykorzystano całkiem ciekawy zestaw angielskich czasowników a karta ściągawka, którą dołączono do pakietu to także fajne rozwiązanie. W ten sposób nawet mniej zaawansowani użytkownicy czuli się w zabawie bardziej pewni siebie. Co ciekawe, z niewielką naszą pomocą oraz z kartą „ściągawką”, w Memory odkryte, potrafiły zagrać nawet dzieciaki 7 i 8 letnie. Naszym zdaniem karty czasowników można także dodatkowo spokojnie zastosować jako… fiszki.

 

Remember & FORGET - angielski kieszonkowiec

 

To co budzi nasze zastrzeżenia to strona graficzna tej gry. W założeniu nowoczesny design niestety bardziej przeszkadza w grze niż pomaga. Zwłaszcza dzieci młodsze (lub ci z mniejszym doświadczeniem językowym) wskazywały niektóre karty, które zupełnie im się nie podobały. Nie zawsze jasne było dla nich przesłanie obrazka co utrudniało im zabawę, czyli psuło grywalność. Starsi uczestnicy zabaw, traktowali natomiast grafikę z większym dystansem, chociaż i oni mieli pewne zastrzeżenia. Być może w następnym wydaniu, warto poprawić to i owo, bo sam pomysł tej gry jest naprawdę bardzo dobry!?

Nasza ocena: dobry z plusem

 

Kieszonkowce.pl

 

 

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.