Witaminy dla chłopaka i dziewczyny, czyli Elementarz zdrowia (recenzja)

Witaminy dla chłopaka i dziewczyny

„Jedzenie jest koniecznością, ale jedzenie w sposób inteligentny jest sztuką”
/François de La Rochefoucauld/

 

Jeżeli wierzyć różnym statystykom, to od pewnego czasu dość niepokojąco stale wzrasta liczba osób, które kupują różne preparaty witaminowe, odżywki i inne suplementy diety. Dzieje się to zupełnie niezależnie od faktycznego stanu zdrowia czy ogólnej kondycji. Wierzymy, że w ten sposób będziemy „piękni, zdrowi i wiecznie młodzi”. Niestety specjaliści ostrzegają, że to dość niebezpieczna „droga na skróty”, która w konsekwencji, może przynieść nam więcej szkód niż pożytku. Badania jednoznacznie potwierdzają, że najważniejsze jest dla nas zastosowanie zdrowej, dobrze zbilansowanej diety, odpowiedniej dawki ruchu i oczywiście profilaktyka. Jednak wszystko zaczyna się jak zawsze od edukacji, którą najlepiej rozpocząć już od najmłodszych lat! My ostatnio trafiliśmy na książkę Kamili M. Nowak: Witaminy dla chłopaka i dziewczyny – Elementarz zdrowia, która może pomóc zrozumieć te trudne tematy.

 

Kamila M. Nowak: Elementarz zdrowia

 

Abecadło zdrowia

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka potrzeba jest odpowiednia ilość białek, tłuszczy, węglowodanów oraz składników mineralnych i witamin. Każdy z tych składników pełni określone funkcje, które wzajemnie się uzupełniają, tak aby nasze ciało cieszyło się dobrym zdrowiem i urodą. I chociaż spożywanie pokarmów, wydaje nam się czymś zupełnie naturalnym, to jednak posiadanie wiedzy o prawidłowym i zdrowym żywieniu nie jest już taka oczywista. W dobie internetu, niezbędne informacje można zdobyć rzecz jasna w internecie, ale część ludzi zdecydowanie woli jednak książki. O ile książek dla dorosłych, poruszających tematy zdrowego odżywiania jest całkiem sporo, o tyle lektur skierowanych do młodego czytelnika jest stosunkowo niewiele. Stąd też warto docenić książkę pani Kamili M. Nowak.

Witaminy dla chłopaka i dziewczyny. Elementarz zdrowia, nie jest jednak ani klasycznym poradnikiem, ani też jakąś wielką encyklopedią zdrowia. To bardzo prosty przewodnik, czy wręcz elementarz, który wprowadza dzieci w świat zasad zdrowego i prawidłowego odżywiania się człowieka.

Książka składa się z dwóch integralnych części, które jednak można czytać w dowolnej kolejności. Pierwsza część dotyczy witamin, natomiast druga poświęcona jest składnikom mineralnym, których potrzebuje nasz organizm.

 

Witaminy dla chłopaka i dziewczyny

 

Witaminy dla chłopaka i dziewczyny

Wiedzieliście, że na początku XX wieku, człowiek znał już szczepionki na wściekliznę, tężec, cholerę i dżumę a nadal nie umiał sobie poradzić ze szkorbutem, krzywicą czy anemią?! Sytuacja zmieniła się diametralnie dopiero dzięki naszemu rodakowi! Oto w roku 1911, Kazimierz Funk, badając otręby ryżowe i przeprowadzając doświadczenia na gołębiach, odkrył substancje, którą dzisiaj nazywamy witaminą B1. Odkrycie to kompletnie zrewolucjonizowało całą światową medycynę! O dobrodziejstwach witaminy B i innych „życiodajnych aminach”” możemy właśnie przeczytać w książce Witaminy dla chłopaka i dziewczyny. Elementarz zdrowia.

Kamila M. Nowak stosując niezbyt długie, ale wesołe i łatwe do zapamiętania wierszyki, pozwala młodemu czytelnikowi zdobyć o witaminach całkiem sporo informacji. Chociaż autorka nie stosuje zasady „naukowego” rozdzielenia witamin na te rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) i te, które rozpuszczają się w wodzie (B i C). Alfabetyczne potraktowanie „spisu witamin”, wydaje się jednak w pełni uzasadnione, biorąc pod uwagę wiek docelowej grupy odbiorców. Witaminy dla chłopaka i dziewczyny. Elementarz zdrowia to przede wszystkim książka dla przedszkolaków i uczniów nauczania wczesnoszkolnego.

 

Kamila M. Nowak: Elementarz zdrowia

 

Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

 

Rzut oka na tablicę Mendelejewa…

Wiedzieliście, że mikroelementy to pierwiastki śladowe, których każdy żywy organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. U człowieka, zapotrzebowanie na nie wynosi mniej niż 100 mg na dobę. Najlepszym źródłem tych pierwiastków dla naszego organizmu, jest oczywiście różnorodne i dobrze zbilansowane pożywienie. W książce Witaminy dla chłopaka i dziewczyny. Elementarz zdrowia znajdziemy informacje nie tylko o mikro- ale i makroelementach, które wpływają na właściwe funkcjonowanie ciała człowieka. Młody czytelnik dość szybko i stosunkowo łatwo może przyswoić sobie porcje niezbędnej wiedzy o takich pierwiastkach jak: wapń, magnez, fosfor, potas oraz żelazo, jod i krzem.

 

Witaminy dla chłopaka i dziewczyny

 

Witaminy dla chłopaka i dziewczyny

 

Witaminy dla chłopaka i dziewczyny

 

Małżeństwo prawie idealne

Książeczka — Witaminy dla chłopaka i dziewczyny. Elementarz zdrowia — zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na swoją treść, ale także bardzo ładne wydanie. Duży format, twarda oprawa i wierszowana zawartość wyraźnie dostosowane zostały do potrzeb młodego czytelnika. Ładna, duża i wyrazista czcionka, ułatwia czytanie i rozumienie tekstu.

Naszą uwagę zwróciły także ilustracje Pawła Kołodziejczyka. Stosunkowo prosta, nieco oszczędna grafika, idealnie wpasowuje się klimat całej książki. To, co dla nas szczególnie ważne i warte podkreślenia to fakt, że rysunki nie rozpraszają i nie odwracają uwagi dziecka od treści. Wykorzystanie odpowiedniej żywej kolorystyki świetnie pobudza zmysły. To naprawdę doskonałe połączenie treści i grafiki!

 

Kamila M. Nowak: Elementarz zdrowia

 

Czas na małe fochy…

Witaminy dla chłopaka i dziewczyny. Elementarz zdrowia to ciekawa propozycja dla młodych czytelników, którzy dopiero uczą się prawidłowych nawyków żywieniowych. Książka naprawdę w zabawny i jednocześnie bardzo przekonujący sposób zachęca dzieciaki do spożywania owoców, warzyw i innych produktów, dostarczających cenne składniki odżywcze. Słowem to prawdziwy elementarz zdrowia!

 

Kamila M. Nowak: Elementarz zdrowia

 

Czytając tę lekturę, zwróciłam uwagę na kilka aspektów, które według mnie nie koniecznie każdemu przypadną do gustu. Dobór wymienionych składników mineralnych sprawia wrażenie pewnej przypadkowości. Wielka szkoda, że brakło tu informacji na temat cynku czy selenu. Cynk bowiem związany jest z metabolizmem witaminy A, natomiast selen wraz z witaminą E zapobiega przedwczesnemu starzeniu się. Ciekawie mógłby także prezentować się w tym gronie kobalt, który jest składnikiem witaminy B12 oraz fluor, który wpływa na gospodarkę fosforu i wapnia. Z drugiej strony właśnie ta „trudność” może być fajną inspiracją do własnych dalszych poszukiwań.

Moją uwagę zwróciła także pewna niejasność, jaka pojawiła się wokół witaminy P. W tekście czytamy: „Jestem witamina P, rzadko co udzielam się…(…) Często o mnie w medycynie. Mówią jako o rutynie”. Problem w tym, że witamina P (citrin) to właściwie nie jeden, a cała grupa związków pochodzenia organicznego z grupy flawonoidów. Błędne jest zatem utożsamianie tej witaminy z substancją zwaną rutyną. W zasadzie to problematyczne jest także zaliczenie witaminy P do grona… witamin. W tej kwestii nie jednak zgodności nawet wśród samych naukowców.

I na koniec jeszcze jedno… Czytając tę książkę warto od razu dziecku wyraźnie podkreślić, że potas oznaczany jest symbolem K, a fosfor to P. W książce przy okazji witaminy P, pojawia się na grafice literka „P”, co może być później sporym zamieszaniem i spowodować zupełnie błędne skojarzenia.

 

Kamila M. Nowak: Elementarz zdrowia

 

Witaminy dla chłopaka i dziewczyny – prawdziwy elementarz zdrowia

Naszym zdaniem, książka Witaminy dla chłopaka i dziewczyny. Elementarz zdrowia, jest nie tylko ciekawą lekturą, ale także świetną pomocą dydaktyczną. Może ona nie tylko usystematyzować a przede wszystkim znacząco poszerzyć zdobytą w przedszkolu, czy szkole wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Według nas to lektura bardzo wartościowa i z całą pewnością nie jest zbyt trudna w odbiorze nawet dla tych młodszych odbiorców. Autorka bardzo postarała się, aby „opisując” poszczególne witaminy i składniki mineralne, zadbać o wskazanie naprawdę różnorodnych źródeł tych składników. Dziecko łatwo dostrzeże, że spożywanie zróżnicowanych pokarmów może pozwolić na zachowanie zdrowia i dobrej kondycji oraz uchronić przed wieloma groźnymi chorobami. Co ważne w książce tej, nie ma elementów, które mogą dziecko niepotrzebnie wprowadzić w stan zakłopotania czy wręcz przestraszyć.

Witaminy dla chłopaka i dziewczyny. Elementarz zdrowia to naprawdę świetna książka i warto wzbogacić domową biblioteczkę właśnie o tę zupełnie nietuzinkową publikację! U nas zapowiada się, że będzie to nie tylko fajne szybkie przypomnienie, uzupełnienie czy usystematyzowanie posiadanej wiedzy, ale przede wszystkim mega inspiracja do dalszej zabawy i nauki. Zdecydowanie polecamy tę ciekawą książkę!

 

Kamila M. Nowak: Elementarz zdrowia

 

Zamiast zakończenia…

Dajcie znać, jak podoba wam się książka Witaminy dla chłopaka i dziewczyny. Możecie dawać komentarze, pisać do nas maile lub przysyłać zdjęcia! Udostępniajcie nasz wpis, aby więcej osób mogło poznać tą nową ciekawą książkę! Razem tworzymy to miejsce i dlatego zależy nam na Waszej opinii!
Pamiętajcie tylko, aby koniecznie podać źródło, bo pisanie postów kosztuje nas trochę pracy, czasu i wysiłku.

 

Nasza ocena: bardzo dobry

 

Witaminy dla chłopaka i dziewczyny
Elementarz zdrowia
Kamila M. Nowak
Wydawnictwo AA
ISBN:978-83-7864-054-7

 

Wydawnictwo AA  Religia Historia Zdrowie

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.