Co wie Twój kot? Zobacz świat oczami kota (recenzja)

co wie twoj kot

„Ze wszystkich bożych stworzeń tylko jednego nie można zniewolić i wziąć na smycz.
Tym stworzeniem jest kot.”
/Mark Twain/

 

Kiedy w naszym domu pojawiła się taka mała, puchata, mrucząca kulka, nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak bardzo zmieni się nasze dotychczasowe życie. Ta słodka i z pozoru bardzo bezbronna istota, szybko podbiła serca wszystkich domowników. Szybko też okazało się, że to nie ona zamieszkała w naszym domu, lecz to my poruszamy się po jej terenie! Dzień po dniu poznając się wzajemnie, szybko okazało się również, że to, co do tej pory wiemy o kotach, jest albo niewystarczające, albo wręcz „odrobinkę” mija się z prawdą. Nasza intuicja podpowiadała nam, że czeka nas wiele niespodzianek… Odpowiednia pielęgnacja, ochrona zdrowia i prawidłowe żywienie kota, to niestety dopiero połowa sukcesu! Pełna harmonia możliwa jest dopiero wtedy, kiedy spróbujemy poznać, zrozumieć i zaakceptować koci sposób rozumienia świata! I tu z wielką pomocą przychodzi książka Sally Morgan – Co wie twój kot?

 

co wie twoj kot

 

W kręgu kociej metafizyki…

Viktor Hugo powiedział, że „Bóg stworzył kota, aby człowiek mógł głaskać tygrysa”. I wiecie, co? Myślę, że to szczera prawda! Koty to piękne i tajemnicze stworzenia. Kiedy chcą, potrafią się z nami bawić, ale zawsze robią to na swoich własnych warunkach. Często zapominamy, że cudownie puchate, miziaste i mruczące domowe pieszczochy, to jednak prawdziwe „perfekcyjne maszyny do zabijania”. W czasie dnia leniwe i zazwyczaj zdystansowane, w nocy zmieniają się w dzikich i walecznych łowców… Koty jako niezależne i bardzo inteligentne istoty, budzą nasz podziw, zainteresowanie, ale czasem także strach i… nienawiść. Koty zachwycają i inspirują także wielkich artystów i pisarzy. Te chodzące kocie indywidualności, czasem tak wybredne, egoistyczne i samolubne, niezmiennie fascynują również naukowców. Tylko, co czyni je tak wyjątkowymi? Co nas tak kusi i zachwyca w kotach? Co koty próbują nam powiedzieć? I… dlaczego ulegamy ich urokowi od tylu wieków?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań możecie znaleźć właśnie w książce Sally Morgan Co wie twój kot? Autorka bierze pod lupę dwa najważniejsze zagadnienia: kocie zmysły oraz kocią inteligencję.

 

książka o kotach

 

książka o kotach

 

Wszystko co chciałeś wiedzieć o kotach, ale bałeś się zapytać

Książka Co wie twój kot? nie jest ani albumem o kotach ani też prostym poradnikiem dla obecnych lub przyszłych opiekunów tych zwierząt. Sally Morgan napisała książkę, która jest raczej kompendium wiedzy i przewodnikiem po świecie, jaki widzą i rozumieją koty.

Książka składa się z dwóch części. W pierwszej – mniej obszernej, dowiadujemy się o budowie i funkcjonowaniu kocich zmysłów. Druga część to prawdziwa kopalnia wiedzy na temat niesamowitej inteligencji i zachowań kotów w różnych sytuacjach. Tu czytelnik może odkryć także kilka tajemnic kociego języka i ostatecznie poznać sposób rozumienia świata przez te fascynujące zwierzęta.

 

co wie twój kot

 

Kocie supermoce

Przyznajcie się, ile razy zdarzyło się Wam obserwować swojego kota zafascynowanego białą (lub jednokolorową) ścianą? Czy Wasz kot jest szalony? Nic z tych rzeczy! Wasz mruczek widzi po prostu to, czego my ludzie dostrzec nie potrafimy. Żadne tam czary mary, tylko kłania się specyficzna budowa i fizjologia kociego oka. Kiedy jednak nasz koci przyjaciel obdarzy nas swoim spojrzeniem, warto do niego pomrugać i zatrzepotać rzęsami. Dlaczego? W świeci naszych mruczków to oznaka miłości i… zaufania. Wtedy warto dać naszemu pieszczochowi jakiś smaczny kąsek. Tylko czy wiesz, że najmniejsza odległość, z której twój kot zobaczy wyraźnie swój przysmak, wynosi aż 25 centymetrów? Z pewnością nie raz zauważyłeś, że Twój kot musi się nieco oddalić, aby zobaczyć co ma bezpośrednio „przed nosem”. Prawda, że to fascynujące? A to dopiero początek emocji! Zobaczmy dalej… Co wie twój kot?

 

książka o kotach

 

almapress

 

książka o kotach

 

Dla niektórych sporym zaskoczeniem może być także fakt, że koty doskonale wiedzą, kiedy ktoś zbliża się do drzwi domu na długo przed tym, nim nam uda się coś usłyszeć. Tak koty mają tak wyjątkowy słuch! Dzięki temu, kiedyś w pewnej ambasadzie w Moskwie, dwa koty syjamskie pomogły nawet w złowieniu rosyjskich szpiegów! Jak do tego doszło? To już musicie przeczytać sami…

 

almapress

 

kot

 

Smacznego kotku

Zaraz, zaraz… Przecież koty rodzą się kompletnie ślepe i głuche. Jak sobie wówczas radzą? I… czy można zatrudnić kota do walki z zorganizowana grupą przestępczą, nielegalnie szmuglującą przez granice bardzo drogi kawior? Zdziwieni?! Witajcie w świecie super kocich nosów!

A jak już jesteśmy ponownie przy jedzeniu… A jak wiadomo koty są wiecznie baaaaardzo głodne! Pamiętajcie, że osobliwością kociego zmysłu smaku jest ich nie tylko zadziwiający brodawkowaty język, ale i zamiłowanie do… ciepłych pokarmów. I nie próbujcie dawać kotom słodyczy! A wszystko to przez… geny! Tylko dlaczego nasze mruczki, tak chętnie zaglądają nam do talerzy, podczas gdy ich miski są pełne jedzenia? Być może odpowiedzią są receptory gorzkiego smaku… Jak to możliwe? To koniecznie musicie sprawdzić sami!

 

almapress

 

Przyznajcie sami, że książka Co wie twój kot? to prawdziwa skarbnica wiedzy, która pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego nasz kot zachowuje się właśnie tak, a nie inaczej. Supermoce kota rządzą!

I na koniec… prawdziwa wisienka na torcie! Czy wiecie, że koty mają coś w rodzaju swojego własnego „odcisku palca”? Tylko, czy aby na pewno znajduje się on na łapkach? Rozwiązania tej zagadki szukajcie w książce Co wie twój kot? lub na… kocim pyszczku!

 

książka o kotach

 

Co próbuje powiedzieć Ci Twój kot?

Wiemy, że koty są inteligentnymi zwierzętami, choć wykorzystują swoją inteligencję w zupełnie inny sposób niż ludzie. Z natury ciekawskie, dość szybko potrafią nauczyć się różnych sztuczek… Opiekunowie kotów doskonale wiedzą, że nasze mruczki potrafią reagować na swoje imię, otwierać sobie drzwi, a nawet korzystać z ludzkiej toalety. To czy w danym momencie mają ochotę z nami przebywać, bawić się, jaki mają nastrój można „wyczytać” z ich mowy ciała i… całego wachlarza wydawanych dźwięków. W książce Co wie twój kot? znajdziemy bardzo dużo takich informacji, które z pewnością przydadzą się w kontaktach z naszymi miziastymi i mruczącymi przyjaciółmi. Tylko, czy mruczenie kota, zawsze oznacza to samo?

 

almapress

 

almapress

 

almapress

 

Prawda, czy fałsz?

Wokół kotów narosło tez wiele opowieści i mitów. Niektóre funkcjonują bardziej jako „miejskie opowieści”, inne jako anegdoty lub… ciekawostki. Tylko, czy koty faktycznie potrafią przewidzieć nadchodzące trzęsienie ziemi lub… ludzką śmierć? A co z rzekomymi zdolnościami telepatycznymi? Czy koty naprawdę mają „szósty zmysł”? A może są jakieś naukowe badania potwierdzające, lub zaprzeczające tym kontrowersyjnym poglądom?

W książce Co wie twój kot? znajdziemy sporo takich informacji, które mocno nas zadziwią, ale i pozwolą zobaczyć kota w zupełnie nowym świetle. Książka Sally Morgan jest naprawdę inspirująca!

 

Co wie twój...

 

Testy kociego charakteru i zachowania…

Książka Co wie twój kot? oprócz solidnej porcji wiedzy merytorycznej i wielu ciekawostek, inspiruje do przeprowadzania samodzielnych obserwacji i ciekawych doświadczeń z udziałem naszego kota. Oczywiście wszystkie testy są w pełni bezpieczne dla naszych kocich podopiecznych! Bez strachu możecie zatem sprawdzić , czy wasz kot zna się na zegarkach, czy umie liczyć lub czy rozpoznaje znajome głosy. Fascynujące może być także badanie kociej pamięci lub studiowanie, jak przebiega kocia zabawa z wykorzystaniem różnych kocich gadżetów. Prawda, że to brzmi naprawdę interesująco? Ale to jeszcze nie wszystko! Dzięki lekturze Co wie twój kot?, możesz również sprawdzić, jak twój kot reaguje na różne gesty, jak rozwiązuje zagadki oraz… czy jest prawo- czy leworęczny!

 

almapress

 

almapress

 

kot

 

Co wie twój kot? To proste!

Książka Sally Morgan intryguje i zachwyca, czasem budzi zakłopotanie, ale przede wszystkim zmusza do myślenia i własnych poszukiwań. Co wie twój kot? nie jest bowiem zwykłym zbiorem suchych encyklopedycznych faktów, ale mega wciągającą przygodą w cudownym i tajemniczym świecie kotów.

 

almapress

 

Rzetelna wiedza biologiczna i multum kocich ciekawostek, idealnie komponuje się z prawdziwym małym przewodnikiem behawiorystycznym. Niewielki format, twarda oprawa i kredowy papier czynią całość bardzo elegancką. Oprawa graficzna książki jest także precyzyjnie dopasowana do całości, a okładka zdecydowanie od razu przykuwa wzrok czytelnika. Idealny dobór ilustracji świetnie uzupełnia, objaśnia, a przede wszystkim zdobi, co mocno korzystnie wpływa na odbiór tej lektury.

Co wie twój kot? to lektura, po którą powinien sięgnąć każdy szanujący się miłośnik przyrody a w szczególności wielbiciel kotów. Naszym zdaniem to także świetna lektura uzupełniająca dla studentów biologii, psychologii czy weterynarii. Kreatywny nauczyciel przyrody, ale też mądry i odpowiedzialny rodzic, może wiedzę z tej książki „sprzedać” także dużo młodszym „przyrodnikom”. Po książkę Sally Morgan sięgnęła nawet moja 9-letnią córka, która czytała ja z prawdziwymi wypiekami na twarzy! Dla nas Co wie twój kot? to również fantastyczna inspiracja nie tylko do wielu ciekawych naukowych poszukiwań, ale i długich, często dość trudnych i kontrowersyjnych rozmów! Jednym słowem, po lekturze tej książki, określenie „koci świat” nabierze zupełnie nowego znaczenia!

Co wie twój kot? to emocje… prawdziwe emocje! Polecamy!

 

almapress

 

Zamiast zakończenia…

Dajcie znać, jak podoba wam się książka Co wie twój kot? Możecie dawać komentarze, pisać do nas maile lub przysyłać zdjęcia! Udostępniajcie nasz wpis, aby więcej osób mogło poznać nowe fajne książki! Pamiętajcie tylko, aby koniecznie podać źródło, bo post kosztuje nas trochę pracy, czasu i wysiłku.

 

Deser, czyli majówkowa niespodzianka książkowa

Wydawnictwo Alma-press, które wydało książkę Co wie twój kot?, ma również ciekawą propozycję dla wielbicieli psów! Oto druga fascynująca książka, która może zmienić Twój sposób patrzenia na psy…

 

co wie twój pies

 

Jeśli chcesz zobaczyć, co zawiera książka Co wie twój pies? kliknij w linki poniżej.

 

Nasza ocena: bardzo dobry

 

Co wie twój kot?
Poznaj sposób rozumienia świata przez koty
Sally Morgan
Wydawnictwo Almapress 2019
ISBN:978-83-7020-735-9

 

 

almapress

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.