„Zanim się obejrzeliśmy ogarnęła nas ciemność, nie taka, jak pozbawiona blasku księżyca lub pochmurna noc, lecz taka, jak w zamkniętym pomieszczeniu, kiedy zgaszą lampę. Wielokrotnie stawaliśmy, aby strząsać z siebie popiół, inaczej jego ciężar przykryłby nas lub wręcz zmiażdżył”.
/Pliniusz Młodszy/
5 października 2019 r. w Muzeum Archeologicznym w Krakowie została otwarta wystawa „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza” przedstawiająca odkrycia archeologiczne, związane z największym dramatem czasów rzymskich – tragedią w Pompejach. Po raz pierwszy w Polsce można zobaczyć oryginalne eksponaty z Muzeum Archeologicznego w Neapolu. Zabytki, będące niemymi świadkami katastrofy, w fascynujący sposób opowiadają widzom o tajemnicach ówczesnych Pompejów, Cesarstwa Rzymskiego oraz o codziennym życiu jego mieszkańców.
Nasza archimedesowa ekipa, miała zaszczyt uczestniczyć w widowiskowym pokazie walk gladiatorów, będącym częścią wydarzeń związanych z otwarciem wystawy. Mimo że pogoda nie była najlepsza (niska temperatura i padający deszcz), bawiliśmy się doskonale. Zapraszamy na naszą multimedialną relację z tego wydarzenia.
Już za chwileczkę, już za momencik…
Powitanie gości i oficjalne przemówienia…
Wkraczają gladiatorzy…
Igrzyska czas zacząć….
Jak najlepiej oddać klimat pokazu inauguracyjnego wystawę „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza„? Najlepiej nakręcić… własną wersję filmu Gladiator!
I Ty możesz zostać gladiatorem….
Po zakończonym pokazie każdy z widzów mógł spróbować swoich sił jako gladiator.
Ale niespodzianka! Jeden z wojowników okazał się… kobietą!
Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza
Po wielkich emocjach związanych z walkami gladiatorów pora na zapoznanie się ze Skarbami Pompejów zgromadzonymi na wystawie. Naprawdę, było co oglądać!
Starożytny MasterCheff mieszkał chyba w Pompejach! – Oto wyposażenie jego kuchni!
Dotąd samowar kojarzył nam się z urządzeniem do przygotowywania herbaty popularnym w Rosji i Iranie. A tu nagle taka niespodzianka! W Cesarstwie Rzymskim samowar służył do… podgrzewania wina!
Antyczne narzędzia. Przez 2000 lat niektóre z nich nie zmieniły się ani trochę!
Taki stół byłby ozdobą niejednej rezydencji…
Skarby Pompejów i nagle jakiś dziwny bohomaz na ścianie? Jakieś niedopatrzenie organizatorów? Co to ma niby być?
Niespodzianka! To pozostałość kampanii wyborczej z I w. n.e.!
Hm… Czyżby to jakiś tajemniczy sarkofag? Ależ skąd! To wanna z brązu.
Posągi ozdobią każdą rezydencję…
Wielki wybuch
Krótko po objęciu panowania przez cesarza Tytusa Flawiusza wulkan Wezuwiusz przebudził się. Jak podaje Pliniusz Młodszy, 24 sierpnia 79 roku n.e. (choć istnieją teorie i poszlaki, że mogło mieć to miejsce dopiero w październiku lub listopadzie) nastąpił wybuch, który zaskoczył mieszkańców Pompejów. W wyniku erupcji Pompeje, Herkulanum i inne okoliczne miasta przykryła gruba warstwa popiołów, zachowując sylwetki i świadectwa życia mieszkańców, na zawsze unieruchomione w momencie tragedii.
Wezuwiusz – wielkie wyzwanie młodego naukowca
Nasza mała wielbicielka historii była zachwycona wystawą. Niedawno, w ramach Nocy Naukowców uczestniczyła m.in. w zwiedzaniu Laboratorium Geochronologii i Geochemii Izotopów w Muzeum Geologicznym PAN w Krakowie, gdzie poznała metody datowania skał. Nasza pociecha w swoich zbiorach posiada spory okruch tufu wulkanicznego z Wezuwiusza, wymyśliła więc naukowe wyzwanie… pora sprawdzić, z której erupcji Wezuwiusza on pochodzi?!
Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza – informacje dodatkowe o wystawie
Patronat honorowy nad wystawą Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza objęli: Ambasador Włoch w Polsce, Konsul Honorowy Włoch w Polsce, Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezydent Miasta Krakowa oraz Włoski Instytut Kultury w Krakowie.
Wystawę można zwiedzać w Muzeum Archeologicznym w Krakowie ul. Poselska 3 w dniach: 05.10.2019 – 08.03.2020
Ceny biletów: Dorośli: 29 zł, dzieci, studenci, seniorzy: 19 zł
Więcej informacji o wystawie znaleźć można na stronie Muzeum Archeologicznego w Krakowie.
Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.