Dlatego właśnie nie można podcinać uczniom skrzydeł,
bo z podciętymi nigdy nie podbiją kosmosu.
/Justyna Pochanke – Fakty TVN, 16.07.2019*/
Dawno dawno temu…
… w epoce paleolitu, (ok. 20 000 lat przed naszą erą), gdy Małopolska, podobnie jak znaczna część Europy pokryta była lodowcem, grupa myśliwych wykorzystując okresowe ocieplenie klimatu przybyła na te bardzo niegościnne tereny, w celu poszukiwana nowych źródeł pożywienia. Pewnego dnia myśliwi zdołali upolować młodego mamuta. Mogli więc posilić się do syta w swoim tymczasowym obozowisku. Wkrótce udali się w dalszą drogę, pozostawili jednak po sobie: ślady obozowiska, resztki kości upolowanego mamuta (między innymi czaszkę) oraz liczne narzędzia, których używali.
Wiele tysięcy lat później ślady ich obozowiska zostały przypadkowo odkryte w czasie wielkiej budowy. Dzisiaj miejsce to znane jest jako… NOWA HUTA!
W 2019 Nowa Huta obchodzi 70 lecie swojego istnienia, jednak jak już przeczytaliście pierwsi ludzie „zaglądali do niej” wiele tysięcy lat temu. Nasza ekipa w ramach wakacyjnego projektu „Pierwszy człowiek” postanowiła odnaleźć ślady tych wizyt nie tylko w naszej najbliższej okolicy. Nasze poszukiwania prowadziliśmy także na terenie Jury Krakowsko – Częstochowskiej, a nawet… innych ciałach niebieskich. W końcu mało kto o tym wie, ale Neil Armstrong, pierwszy człowiek na Księżycu, (choć nigdy tu nie był), ma z Nową Hutą coś wspólnego…
Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN
Gdzie najlepiej szukać śladów początków życia na Ziemi i pierwszego człowieka jak nie na wystawie skał, minerałów i skamieniałości. Zabawa była znakomita…
Wyprawa na Krzemionki
Pierwszy człowiek tworzył proste krzemienne narzędzia. By poczuć się jak on, udaliśmy się na Krakowskie Krzemionki. Łatwo tu znaleźć krzemienie, które można wykorzystać do wykonania prehistorycznych narzędzi.
Szukamy krzemieni i śladów pierwszych ludzi, ale co z tym ma wspólnego kościół św. Józefa w Podgórzu? Bardzo wiele! W czasie budowy tego usytuowanego w Rynku Podgórskim, na północnych stokach Krzemionek neogotyckiego kościoła, odkryto jaskinię ze śladami prac alchemicznych. Według badaczy zawierała ona pozostałości prac mistrza Twardowskiego – historycznego alchemika króla Zygmunta Augusta, legendarnego pierwszego człowieka na Księżycu. Tutaj dodać należy, że usytuowana na Zakrzówku Jaskinia Twardowskiego, poza nazwą nie ma nic wspólnego z tym słynnym alchemikiem.
Smocza Jama – trening młodego speleologa
Smoku, smoku wyłaź z Jamy, do zabawy cię wzywamy…
Pierwsi ludzie swoje potrzeby mieszkaniowe zaspakajali, zajmując dostępne jaskinie. Czy w Krakowie istnieje lepsze miejsce do treningu przed wielką eksploracją jaskiń niż Smocza Jama?
Między nami jaskiniowcami…
Trening speleologa zaliczony – wyruszamy na wielką wyprawę!
Jaskinia Wierzchowska Górna
W okolicach Krakowa pierwszy człowiek pozostawił liczne ślady swojej obecności. Jaskinia Łokietka, Jaskinia Ciemna, Jaskinia Wierzchowska Górna, Jaskinia Nietoperzowa to obowiązkowe miejscówki dla poszukiwaczy śladów jego obecności.
W czasie zwiedzania jaskini czekała na wszystkich niespodzianka – Spotkanie z „żywym neandertalczykiem”.
Jaskiniowe skarby…
Jaskinia Nietoperzowa
To nie ciasna i mała jaskinia, to prawdziwa rezydencja pierwszych ludzi…
Podwórko jaskiniowców i ich „kamyczki”…
…oraz zwierzęta „prawie domowe.”
Z Księżyca na Marsa i dalej
Z Księżyca na Marsa i dalej – to wystawa zorganizowana przez Konsulat Generalny USA w Krakowie w 50. rocznicę rozpoczęcia misji Apollo 11. Naszej pasjonatki kosmosu nie mogło zabraknąć na wernisażu tej wystawy, który odbywał się w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Wybierając się na wystawę, nie przypuszczaliśmy, co się wydarzy…
Marysia została gwiazdą tej imprezy! Jej wiedza na temat astronomii, podboju kosmosu i pierwszych ludzi na Księżycu „spowodowała miłą konieczność” udzielenia niezliczonej liczby wywiadów dla mediów lokalnych i ogólnopolskich. W kolejce do wywiadu z pasjonatką lotów kosmicznych grzecznie ustawili się m.in. reporterzy: Polskiego Radia Kraków, Radia Plus, Radia Eska, Radiofonii.
Na swoją kolej poczekać musiały także ekipy telewizyjne TVP3 Kraków i TVN24.
Spodziewaliśmy się, że w mediach pojawi się jakaś mała migawka z wystawy z udziałem Marysi. Tymczasem wieczorem doznaliśmy szoku! Marysia pojawiła się w serwisach informacyjnych w mediach lokalnych oraz… największych ogólnopolskich stacjach telewizyjnych. Oczywiście, telewizja i radio wykorzystały tylko fragmencik rozmowy, ale w naszym rodzinnym archiwum posiadamy pełne wersje wszystkich udzielonych wywiadów.
Marysia w głównym wydaniu Kroniki TVP 3 Kraków
Relacja w głównym wydaniu Faktów TVN oraz w TVN24.
Puenta relacji TVN z udziałem Marysi stała się niechcący… najlepszą reklamą (rzetelnej, a nie udawanej) nauki w systemie edukacji domowej.
Marysia w głównym wydaniu Wiadomości (TVP1, TVP Info, TVP Polonia).
Wypowiedź dla Polskiego Radia Kraków
Wypowiedź dla Radia Plus i Radia Eska
Zostać Pierwszym człowiekiem na Marsie? Ta propozycja brzmi kusząco!
Relację i zdjęcia z wernisażu oczywiście z naszym udziałem opublikowano m.in. na stronach: Nauka w Polsce, Konsulatu Generalnego USA w Krakowie, Polskiego Radia Kraków, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Portalu LoveKraków, Gazety Krakowskiej, Dziennika Polskiego, Gościa Niedzielnego a nawet… Radia Maryja.
Oglądamy zaćmienie Księżyca
Do obchodów 50 rocznicy pierwszego lądowania człowieka na Księżycu dołączył też sam… Srebrny Glob. W rocznicę rozpoczęcia misji Apollo 11 można było podziwiać jego częściowe zaćmienie!
Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN w Krakowie
Obchody 50 rocznicy pierwszego lądowania na Księżycu przygotowało także Muzeum Geologiczne w Krakowie, gdzie można było uczestniczyć w prezentacji księżycowego kamienia (meteorytu księżycowego) oraz poddać go obserwacjom mikro i makroskopowym.
Od Laboratorium Wernera Von Brauna – do księżycowego kamienia…
Najsłynniejsze polskie meteoryty: Morasko i Łowicz oraz kolekcja meteorytów z całego świata.
Marysia była tak zainteresowana tematem, że specjalnie dla niej odbyła się prezentacja odłamka słynnego Meteorytu Czelabińsk!
Muzeum Geologiczne to także idealne miejsce do poszukania śladów pierwszego człowieka…
Muzeum Archeologiczne w Krakowie
Pora wypróbować w działaniu prehistoryczne narzędzia…
… oraz upodobnić do pierwszych mieszkańców Małopolski.
Fotka z neandertalczykiem zaliczona!
Muzeum Częstochowskie
Nasze jurajskie wędrówki, zaprowadziły nas do Częstochowy. Tu w oddziale muzeum zlokalizowanym w Ratuszu mogliśmy zwiedzić dwie bardzo interesujące wystawy: Dzieje Miasta Częstochowy oraz Ku Gwiazdom.
Wystawa: Dzieje Miasta Częstochowy
Jak widać dzieje okolic Częstochowy pełne są prehistorycznych niespodzianek…
Więcej zdjęć z wystawy Dzieje Miasta Częstochowy zobaczycie we wpisie: Podróże z historią i sztuką — Wakacyjne kroniki Archimedesa (6) — lipiec 2019 część I
Wystawa: Ku gwiazdom
Tej wystawy pasjonaci kosmosu przegapić nie mogli…
Pamiątki amerykańskich, radzieckich i rosyjskich misji kosmicznych…
… fragment osłony termicznej statku Apollo 11…
… mereoryty…
oraz liczne zdjęcia i silnik rakiety V2.
Skąd my znamy te rekwizyty? Ależ to jasne! To pamiątki z lotu M. Hermaszewskiego statkiem Sojuz-30 wypożyczone z Muzeum Lotnictwa w Krakowie!
Pierwszy człowiek zostawił swój ślad w Nowej Hucie…
A gdzie jest pierwszy człowiek i jego ślady w Nowej Hucie? Oczywiście, że je odnaleźliśmy! W Muzeum Archeologicznym w Krakowie oddział w Nowej Hucie – Branicach przechowywane są odnalezione szczątki mamuta. Można tu także zobaczyć kompletny szkielet pierwszej znanej mieszkanki Nowej Huty sprzed ok 4,5 tys. lat.
Nie wiem, czy wiecie, ale Nowa Huta posiada własny kawałek Księżyca! Kamień ten przywiozła załoga Apollo 11 (Neil Armstrong, Buzz Aldrin, Michael Collins) i podarowała papieżowi Pawłowi VI Po 2 niewielkie kawałki Księżyca otrzymały wszystkie istniejące wówczas państwa. Papież z pomocą arcybiskupa Karola Wojtyły przekazał kamień z Księżyca do budowanego w tym okresie kościoła w Nowej Hucie znanego jako Arka Pana (kamień został wbudowany w tabernakulum). Księżycowy Kamień stał się także początkiem opowieści o historii Nowej Huty i naszej rodziny. Prababcia, babcia, pradziadek, dziadek, Neil Armstrong, Paweł IV, Karol Wojtyła i inne znane osoby w jednej opowieści to prawdziwy kosmiczny odlot. Ale takie rzeczy, są możliwe tylko w edukacji domowej.
Tabernakulum w Arce Pana z wbudowanym Kamieniem z Księżyca.
Tata Archimedes
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾
* – Puenta relacji Faktów TVN z otwarcia wystawy „Z Księżyca na Marsa i dalej” w Muzeum Lotnictwa Polskiego Krakowie.
Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.