W kamiennym kręgu: czarno-białe odcienie brązowo-różowej szarości

Dzień Geologa

Wiedzieliście, że 18 września to Międzynarodowy Dzień Geologa?! Dla nas to świetna inspiracja do prezentacji kolejnej odsłony projektu „Spoza tęczy”.

Jak się okazuje Matka Ziemia jednak lubi kolory „spoza tęczy”. Zapraszamy Was do szalonej podróży „w kamiennym kręgu”.

 

 

CZARNY

0002

 

Bazalt z Wołynia

Ta prekambryjska magmowa skała wylewna pochodzi z Janowej Doliny na Wołyniu (Ukraina). Jest to czarna skała z odcieniem ciemnogranatowym, która w złożach występuje w postaci pionowych sześciobocznych słupów. Jest ona cenionym surowcem ze względu na bardzo wysoką wytrzymałość na ściskanie. Znajduje zastosowanie głównie do wyrobu kostki brukowej.

 

Ciekawostka

W Krakowie kostkę brukową z bazaltu znajdziecie na ulicy Szewskiej.

 

 

BIAŁY

0007

 

Marmur „Biała Marianna”

Ta metamorficzna skała pochodzi ze Stronia śląskiego na Dolnym Śląsku. Ten najsłynniejszy i najczęściej stosowany obecnie polski marmur posiada różowe, popielate, czarne lub zielonkawe smugi oraz pasiastą strukturę. Marmur znajduje zastosowanie w architekturze jako płyty okładzinowe i posadzkowe.

 

Ciekawostka

W Krakowie surowiec ten spotkamy na posadzce budynku A-0 AGH oraz na posadzce stołówki budynku D-1 AGH. Z marmuru wykonano także bramy wejściowe Parku Jordana.

 

 

BRĄZOWY

0009

 

Piaskowiec istebniański

Ta osadowa skała okruchowa pochodzi z Woli Komborskiej koło Krosna. Ta bladożółta, rdzawokremowa lub brunatna skała występuje w obrębie warstw istebniańskich z przełomu kredy i trzeciorzędu.

 

Ciekawostka

W Krakowie materiał ten użyto do budowy wiaduktów nad ulicami Lubicz, Kopernika i Grzegórzeckiej. Możemy go również znaleźć w ścianach budynku Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Balicach. Z piaskowca istebniańskiego wykonana jest płyta nagrobna Stanisława Lema na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

 

 

RÓŻOWY

0013

 

Tuf filipowicki

Ta osadowa czerwono-różowa skała piroklastyczna pochodzi z kamieniołomu na Kowalskiej Górze usytuowanej pomiędzy wsiami Miękinia i Filipowice (niedaleko Krzeszowic). Ten surowiec posiada doskonałe właściwości izolacyjne, gdyż jest odporny na działanie czynników atmosferycznych.

 

Ciekawostka

Skała ta cechuje się wysoką radioaktywnością, ze względu na radioaktywny potas.
W Krakowie surowiec ten znajdziemy w murze na Wawelu pomiędzy Basztą Sandomierską a Wieżą Złodziejską.

O tufie filipowickim poczytasz także we wpisie: Filipowice czyli… polskie Filipiny

 

 

SZARY

0005

 

Granit strzegomski

 

Ta magmowa skala głębinowa pochodzi z kamieniołomu w Strzegomiu na Dolnym Śląsku. Posiada on charakterystyczną szaro-popielatą barwę. Wiek granitów masywu Strzegomia – Sobótki to pogranicze późnego karbonu i wczesnego permu.

Ciekawostka

Kostką z granitu strzegomskiego brukowano ulice w Krakowie już 150 lat temu. Obecnie surowiec ten dominującym składnikiem najnowszej powierzchni Rynku Głównego i chodników wokół niego.

 

 

0012

W kamiennym kręgu czyli krakowskie Stonehenge

 

 


Wpis powstał w ramach projektu blogowego "Spoza tęczy"


Logo projektu Spoza tęczy


Komentarz na temat “W kamiennym kręgu: czarno-białe odcienie brązowo-różowej szarości

Minęło bardzo dużo czasu od publikacji lub aktualizacji tego wpisu. Komentowanie zostało wyłączone.