Egipt, bogowie, hieroglify i… matematyka

Egipt

W matematyce nie ma drogi specjalnie dla królów
/Euklides/

 

Mali Podróżnicy we wrześniu mogą odwiedzić Egipt, Jamajkę lub Danię. Początkowo sądziliśmy, że nasza miłośniczka przygód wybierze sobie tylko jeden rejon świata. O jaka sroga to była pomyłka! Dziecię ma zupełnie inne plany…
Zaczynamy zatem od Egiptu, który w fazie „burzy mózgów” w ogóle nie był brany pod uwagę. „Egipskie inspiracje” już gościły w naszym domowym zaciszu, ale tym razem spojrzeliśmy na temat zupełnie innym kreatywnym okiem!

 

Miłość ukryta w dywanie

Wiecie jak zaczęła się jedna z najsłynniejszych i chyba najpiękniejszych historii miłosnych na świecie? Niezwykle urodziwa i jednocześnie świetnie wykształcona ostatnia królowa hellenistycznego Egiptu – Kleopatra, nie mogąc bezpośrednio stanąć przed obliczem samego boskiego Juliusza Cezara, użyła pewnego niezwykłego fortelu. Jak głosi legenda, chcąc zdobyć przychylność owego potężnego wodza, Kleopatra ukryła się w dywanie i kazała zawieźć się potajemnie do siedziby Cezara. Ten zaskoczony, ale i zachwycony niebywała urodą i przebiegłością kobiety, która nagle wyłoniła się mu z ukrycia – zakochał się w niej bez pamięci! Tyle legendy, teraz czas na fakty!
Zastanawialiście się, w jaki sposób ta zakochana para porozumiewała się ze sobą? Jak pisali do siebie czule liściki? Kod Cezarałacina czy może… hieroglify? O Kodzie Cezara możecie przeczytać w naszym poście – Kości zostały rzucone czyli… być jak boski Juliusz Cezar„.

 

Boskie pismo Egipcjan

Starożytni Egipcjanie uważali pismo za dar od samego patrona mądrości – egipskiego boga Księżyca zwanego Thot (Thoth). Spod boskich palców Thota wyszły podobno nie tylko hieroglify, ale także kalendarz oraz… liczba, arytmetyka i geometria.

Zanim jednak powstało pismo, do przekazywania mowy człowiekowi służyły rysunki – obrazki. Potem narodziły się tzw środki mnemotechniczne, jak np węzełek. W Ameryce Południowej metodę węzełkową używali Indianie – było to tzw kipu. Jednak dopiero wymyślenie i posługiwanie się symbolami, dało początek „fazy pisma”. Najstarszymi systemami znaków, służącymi do zapisywania słów, co do których nie ma absolutnie wątpliwości, że są formą pisma, było m.in sumeryjskie pismo klinowe, egipskie hieroglify oraz nieodczytane do dziś pismo cywilizacji doliny Indusu.

 

Napoleon i… kamień z Rossetty

Hieroglify pozostawały wielką tajemnicą dla ludzkości do czasu wielkiej wyprawy armii napoleońskiej. Wtedy to, doszło do odkrycia czarnej bazaltowej płyty pokrytej pismem. Był to tzw. „kamień z Rosetty”. Ta niewielka kamienna płyta przyczyniła się nie tylko do rozwoju egiptologii i, ale i wielkiego odkrycia jakiego dokonał w 1822 r. Jean-François Champollion. Człowiek ten sprawił, że zachowane księgi starożytnej kultury egipskiej, w końcu przemówiły do świata!

 

Śladem glinianych tabliczek i papirusa…

Sztuka pisania i czytania u starożytnych Egipcjan należała niestety do rzadkości. Do osób mogących poszczycić się znajomością pisma należeli głównie przedstawiciele kapłaństwa, a także faraonowie, a to dlatego, że.. byli kapłanami. Pisać umiała także znaczna część wyższych urzędników państwowych oraz arystokracji, która często na drodze swej kariery pełniła funkcje podobne do kapłańskich. Skomplikowana budowa pisma i mnogość jego odmian stwarzały ogromną barierę dla powszechnej alfabetyzacji. Stąd tez zrodziła się potrzeba kształcenia zawodowych pisarzy.

Współcześnie nauka pisania i czytania na szczęście nie jest już przywilejem tylko bogatych i szlachetnie urodzonych. Wciąż jednak w wielu rejonach świata zdobywanie wiedzy i nauka w szkole to wielki luksus.

 

W poszukiwaniu natchnienia…

Zainspirowani niezwykła miłosną historią Kleopatry i Juliusza Cezara, postanowiliśmy poszukać „ducha czasów egipskich piramid” w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. To jedno z tych niesamowitych miejsc, które odwiedzamy co najmniej kilka razy w roku i… zawsze odkrywamy coś nowego. Starożytny Egipt znowu do nas przemówił!

 

hieroglify

 

hieroglify

 

hieroglify

 

hieroglify

 

hieroglify

 

hieroglify

 

hieroglify

 

hieroglify

 

hieroglify

 

hieroglify

 

hieroglify

 

Łyk wiedzy fachowej…

Nasze wiadomości o Egipcie postanowiliśmy wzbogacić także o nowe pozycje książkowe. Książka „Życie codzienne w starożytnym Egipcie” daje możliwość spojrzenia na temat z nowej perspektywy.

 

Egipt

 

Egipt

 

Egipt

 

Egipt

 

To było dużo poważniej wiedzy, którą „złagodziliśmy” czymś lżejszym…

 

Egipt

 

Egipt

 

Egipt

 

W cieniu panteonu egipskich bogów…

 

Egipt

 

Egipt

 

Egipt

 

Egipt

 

Egipt

 

Egipt oczami fantazji literackiej…

Znacie serię książek „Kroniki Archeo”? Wy ją wprost uwielbiamy! W naszej domowej biblioteczce stoją one na honorowym miejscu. Tym razem postanowiliśmy przypomnieć sobie odcinek egipski.

 

Egipt

 

Egipt

 

Egipt

 

Egipt

 

Egipt

 

Ciekawych emocji dostarczyła nam także nowa książka…

 

Egipt

 

Egipt i… rozrywkowy Faraon

 

Egipt

 

Egipt

 

Matematyka w cieniu piramid

Egipcjanie byli świetnymi matematykami, którzy inspirują swoimi dokonaniami do dnia dzisiejszego. My też poczuliśmy matematyczną wenę…

 

Matematyczne piramidy dla najmłodszych…

Nasza zabawa jest bardzo prosta, ale wraz z kolejnymi przykładami rośnie poziom trudności. Zapraszamy Was wspólnej zabawy, która u nas stała sie prawdziwym hitem. Kilka przykładów „matematycznych piramidek” (oraz pusty szablon) możecie pobrać z naszego bloga.

Już dziś możecie sami sprawdzić, czy posiadacie tajemniczą wiedzę egipskich kapłanów!

 

Egipt

 

Egipt

Pobierz zagadkę nr. 1

Egipt

Pobierz zagadkę nr. 2

Egipt

Pobierz zagadkę nr. 3

Egipt

Pobierz zagadkę nr. 4

Pobierz „pustą piramidę”

Pobierz wszystkie zagadki

 

Liczby piramidalne wcale nie tak wielkie

Znacie liczby piramidalne a w zasadzie czworościenne? To naprawdę świetna zabawa dla całej rodziny! One całkowicie zawładnęły naszym domem! Do zabawy wykorzystaliśmy małe kolorowe piłeczki, klocki magnetyczne i nasze ukochane drewniane klocki.

 

liczby piramidalne

 

liczby piramidalne

 

liczby piramidalne

 

liczby piramidalne

 

liczby piramidalne

 

 

 


Wpis powstał w ramach projektu blogowego "Mali podróżnicy"


Logo projektu Mali Podróżnicy


Zapraszamy do przeczytania innych naszych matematycznych postów z cyklu:
"Matematyka jest piękna"

Logo projektu Matematyka jest piękna

Komentarz na temat “Egipt, bogowie, hieroglify i… matematyka

  1. Ciekawy post. Dziękujemy szczególnie za matematyczne podpowiedzi. Na pewno skorzystamy!

Minęło bardzo dużo czasu od publikacji lub aktualizacji tego wpisu. Komentowanie zostało wyłączone.