W Amazonii człowiek uczy się słyszeć to,
co niesłyszalne i widzieć to, co niewidzialne.
/Beata Pawlikowska – Blondynka w Amazonii/
Wrześniowa odsłona projektu Mali Podróżnicy zaprowadziła nas do Ameryki Południowej do gorącej Brazylii o czym dokładnie możecie przeczytać w naszym poście: Brazylia czyli… amazońskie Dzienniki Marysi.
Nasza niesamowita podróż pozwoliła nam zobaczyć Brazylię jako, nie tylko jako barwny wielokulturowy tygiel miejsc i ludzi, ale także prawdziwą feerię smaków i zapachów. Dla nas była to także podróż z dreszczykiem… bo przecież Brazylia to także (a może przede wszystkim) Amazonia!
Amazonia w środku Krakowa
Niesamowity klimat brazylijskiej Amazonii mogliśmy chociaż odrobinkę poczuć w Muzeum Przyrodniczym w Krakowie. Fantastyczna wystawa „Las tropikalny” a do tego „Fascynujący świat pająków i skorpionów” oraz „Woda – podstawa życia na Ziemi” to naprawdę fascynująca żywa lekcja przyrody. Sporo fachowej wiedzy, ciekawostki a do tego możliwość obserwowania żywych okazów fauny i flory zrobiły wrażenie chyba na każdym zwiedzającym.
Amazonia kryje wiele tajemnic… My „poznaliśmy” niektóre z nich!
Odrobina dreszczyku to coś co tygryski lubią najbardziej… Zobaczcie sami jakie przeżyliśmy niesamowite przygody!
Arachnofobia możliwa od zaraz…
Wiecie, że arachnofobia to takie zaburzenie nerwicowe, które objawia się bardzo silnym lękiem przed pająkami lub innymi bezkręgowcami zbliżonymi do nich wyglądem?! Podobno jest to jedna z najczęściej występujących fobii.
My pająków nie boimy się wcale, chociaż niektóre amazońskie okazy faktycznie budziły spory respekt…
Ptasznik białokolanowy
Nhandu coloratovillosus
Grammostola pulchra
Ephebopus murinus
Śmiertelny uścisk…
Długie, zimne i obślizgłe…tak mówią ci co panicznie boją się węży. Specjaliści ten rodzaj fobii u ludzi nazywają – ofidiofobią.
My mieliśmy okazje dotykać węży i… naszym zdaniem węże nie są aż takie straszne. Ale, co kto lubi!
Boa dusiciel
Anakonda zielona
Smocze oko…
Lubicie bajki o smokach? My bardzo! Tym razem spotkaliśmy pewnego bardzo „miłego smoka”…
Legwan zielony, mimo smoczego wyglądu jest często spotykany jako zwierzę domowe z powodu swojego spokojnego usposobienia i jaskrawych barw.
Legwan zielony
Kapitan Jack Sparrow ucieka z wyspy…
Pirat Kapitan Sparrow podobno uciekł z bezludnej wyspy przy pomocy żółwi… My nie planujemy żadnej ucieczki, ale brazylijski żółw żółtolicy zrobił na nas spore wrażenie.
Żółw żółtolicy
Pocałuj żabkę w łapkę?
Była już księżniczka żaba i książe zaklęty w żabę. Dlaczego ropuchy są poszkodowane?! Ropucha olbrzymia świetnie potrafi zakamuflować się w terenie. Spróbujcie znaleźć ja na zdjęciu!
Ropucha olbrzymia
Co by tu jeszcze zrybić tym razem?
Wiedzieliście, że piranie swoje ofiary atakują gromadnie? Są wówczas niesamowicie agresywne. Ciało atakowanego zwierzęcia rozcinają zębami i … wyrywają małymi kawałkami. Lepiej te ryby w Amazonii omijać z daleka.
Piranie
A już wkrótce nasz „duży” post o Brazylii.
Wpis powstał w ramach projektu blogowego "Mali podróżnicy"
Super wycieczka do Amazonii!!! Musimy sie wybrać do tego muzeum gdy bedziemy w Krakowie. Moze wspolny spacer?
Bardzo chętnie się wybierzemy! Możemy nawet zaprosić ekipę bloga Poznajemy Polskę i świat (Edukacja pełna frajdy.)