Zabawy językowe, które ćwiczą mowę czyli… logopedia na szóstkę!

Zabawy językowe, które ćwiczą mowę

„Hipopotam zły jest nocą,
bo hieny chichocą.
Gdy nocą jest cicho,
to hien słychać chichot:
hi-hi, hi-hi, hi-hi-hi.
Hipopotam słabo śpi”
/Elżbieta i Witold Szwajkowscy*/

Otwierasz szufladę biurka w pokoju swojego dziecka i ze zdumieniem stwierdzasz, że na jej dnie znajdują się przedziwne przedmioty… Spinacz do bielizny, kawałek kolorowej tasiemki, całkiem spory kamyk, skasowany bilet autobusowy, kawałek cienkiego kabelka, niepotrzebna płyta CD a nawet zapomniany przez wszystkich znaczek pocztowy lub zużyty wkład od długopisu. Znasz to, prawda?! Już chcesz to wszystko wyrzucić, gdy nagle uświadamiasz sobie, że to prawdziwe skarby! Skarby ze skrzyneczki logopedycznej!
Dziś opowiemy Wam o tym jak wykonać taką skrzyneczkę logopedyczną, co ona powinna zawierać, a przede wszystkim jak sprytnie wykorzystać jej możliwości! Zadania i ćwiczenia logopedyczne mogą być naprawdę świetną zabawą dla całej rodziny! Poznajcie książkę, która podbiła nasze serca… Zabawy językowe, które ćwiczą mowę.

 

Zabawy językowe, które ćwiczą mowę, czyli… ćwicz z dzieckiem i słuchaj jak mówi

Elżbiety i Witolda Szwajkowskich nie trzeba chyba specjalnie przedstawiać… Na rynku literatury dziecięcej zadebiutowali w 2012 r., a obecnie w swoim dorobku mają aż 30 wspólnych publikacji. Zabawy językowe, które ćwiczą mowę – to kolejna pozycja z serii książeczek „Sto wierszyków”. (My pisaliśmy już o tej serii w poście: “Sto wierszyków atrakcyjnych do ćwiczeń dykcyjnych czyli…). Zachęceni wielkim zainteresowaniem i powodzeniem jakim cieszyły się poprzednie publikacje, autorzy postanowili przygotować coś naprawdę wyjątkowego.

Zabawy językowe, które ćwiczą mowę, to niezwykły, „interaktywny” zbiór zadań i ćwiczeń logopedycznych dla dzieci.

 

 

Zabawy językowe, które ćwiczą mowę

 

Skrzyneczka logopedyczna

W książeczce Zabawy językowe, które ćwiczą mowę, znajdziemy także tajemniczą… skrzyneczkę logopedyczną. Okazuje się bowiem, że przedmioty codziennego użytku, mogą być idealnymi pomocami logopedycznymi! Wystarczy tylko poszukać jakiegoś pudełka (może być nawet po butach), które jeżeli odpowiednio ozdobimy, stanie się idealną skrzyneczką na nasze logopedyczne skarby. Ozdabianie i kompletowanie skrzyneczki logopedycznej także może być ciekawą i rozwijającą zabawą!
Zabawy językowe, które ćwiczą mowę proponują swoją listę niezbędników takiej skrzyneczki. Najpierw warto wspólnie ze swoją pociechą zastanowić się, do czego służy dany przedmiot z listy i czy możemy mieć go w domu. Fajną zabawą może być także zrobienie listy tych przedmiotów ze skrzyneczki, których nam w domu brakuje. Lista taka może być również w formie rysunkowej, co pozwoli na dodatkowe zaangażowanie dziecka w zabawę. W ten sposób dziecko wdraża się do planowania i systematyczności, ćwiczy spostrzegawczość, a także doskonali swoją pamięć.

 

Zabawy językowe, które ćwiczą mowę

 

Skrzyneczka nie tylko logopedyczna

Przedmioty ze skrzyneczki logopedycznej można wykorzystywać także do innych ćwiczeń i zabaw edukacyjnych. Edukacja matematyczna, językowa czy artystyczna, to tylko niektóre z wielu możliwości. Warto zaznaczyć, że przedmioty z listy skarbów ze skrzyneczki logopedycznej zostały tak dobrane, żeby w ich nazwach nie występowała głoska „r”, która nie jest uwzględniona w ćwiczeniach w książeczce Zabawy językowe, które ćwiczą mowę. Stąd też, aby rozbudować ćwiczenia o własne pomysły, warto wzbogacić naszą skrzyneczkę o inne drobne przedmioty, w których nazwach może występować już głoska „r” (np.: śrubka, agrafka, koralik itp).

 

Ćwicz i baw się z dzieckiem

Zabawy językowe, które ćwiczą mowę to zbiór bardzo przemyślanych i spójnych tekstów, zabaw i ćwiczeń, który może stanowić doskonały materiał metodyczny do pracy z dziećmi, nie tylko dla rodziców, ale także dla nauczycieli i… logopedów. Lekka, zabawna i przyjazna forma, powoduje, że ta publikacja, staje się niezwykle atrakcyjna przede wszystkim dla samych małych odbiorców.

Ulubiony wierszyk naszej córci…

 

Zabawy językowe, które ćwiczą mowę

 

Naszym zdaniem komentarze metodyczne dla rodziców (dotyczące zagadnień logopedycznych) oraz interaktywność zadań i ćwiczeń dla dzieci, to prawdziwy strzał w dziesiątkę! Dzieci mają okazję m.in. doskonalić umiejętność korzystania z nożyczek, trenować grafomotorykę, poszukać czegoś w słowniku lub na mapie, obejrzeć zdjęcia roślin czy zwierząt oraz poznać ciekawostki z ich życia.

 

Zabawy językowe, które ćwiczą mowę

 

Zabawy językowe, które ćwiczą mowę

 

Zabawy językowe, które ćwiczą mowę

 

Zabawy językowe, które ćwiczą mowę to także okazja do dyskusji m.in. o zagadnieniach z zakresu fizyki (np.: co przyciąga magnes?!), czy też prawdziwe zagadki detektywistyczne (np.: badanie linii papilarnych) ale też… rozmowy o emocjach.

 

Zabawy językowe, które ćwiczą mowę

 

Zabawy językowe, które ćwiczą mowę

 

Zabawy językowe, które ćwiczą mowę

 

Zabawy językowe, które ćwiczą mowę

 

W publikacji znajdziemy także np.: rebusy, gry w skojarzenia, czy miejsca na samodzielne rysunki inspirowane przeczytanym fragmentem książki. Dzieci mogą również ćwiczyć i doskonalić swoje umiejętności czytania. Pytania do tekstu pomagają kontrolować zwłaszcza umiejętność czytania ze zrozumieniem. Książeczka pozwala także na… „bezbolesną” naukę ortografii, co może mieć niebagatelne znaczenie zwłaszcza dla dzieci z nauczania początkowego.

 

Zabawy językowe, które ćwiczą mowę

 

Zabawy językowe, które ćwiczą mowę

 

Na osobną uwagę zasługuje ciekawa szata graficzna tej książeczki. Autorką ilustracji jest Karolina Dziewa, której rysunki idealnie wkomponowują się w całość tej publikacji. Naszym zdaniem duże wyraźne litery i ładna czytelna czcionka, idealnie wspólgrają z kolorystyką i przejrzystością całej książeczki.

 

Zabawy językowe, które ćwiczą mowę

 

Chcemy jeszcze!

Zabawy językowe, które ćwiczą mowę, to świetny pomysł i doskonałe wykonanie! Książeczka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 5+ , ale naszym zdaniem materiały i pomysły zawarte w tej publikacji, śmiało można wykorzystać zarówno u młodszych dzieci przedszkolnych jak i w nauczaniu wczesnoszkolnym. Zabawy i ćwiczenia zawarte w tej książeczce, mogą być także fajnym urozmaiceniem zajęć świetlicowych lub materiałem do pracy indywidualnej w domu. Zabawy językowe, które ćwiczą mowę to także ciekawa i inspirująca propozycja dla edukatorów domowych, którzy zechcą wzbogacić swoje zasoby pomocy dydaktycznych. My jesteśmy bardzo zadowoleni! Szkoda tylko że książeczka nie jest trochę grubsza…

Elżbieta i Witold Szwajkowscy, kolejny raz udowadniają, że ćwiczenia logopedyczne to naprawdę świetna zabawa! Taka gimnastyka “buzi i języka” to wielka przyjemność tak dla dzieci jak i dla dorosłych.

Nasza ocena: bardzo dobry +

* – cytat pochodzi z opisywanej pozycji

Elżbieta i Witold Szwajkowscy
Zabawy językowe, które ćwiczą mowę
Ilustracje Karolina Dziewa
ISBN 978-83-280-4386-2
Grupa Wydawnicza Foksal sp. z o.o.

Wydawnictwo Wilga 2017

Wydawnictwo wilga

 

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.