Tajemnica mroku, czyli tajemnicza wyprawa w głąb ziemi i… własnych lęków

Tajemnica Mroku

Kiedy człowiek ucieka przed swoim strachem, może się przekonać,
że zdąża jedynie skrótem na jego spotkanie
/J.J.R.Tolkien/

Naturalną reakcją obronną człowieka, niezbędna do jego przetrwania w obliczu realnego stanu zagrożenia jest strach. Gdy coś nam zagraża, reaguje i nasze ciało i emocje. Strach rodzi się w mózgu a odpowiedzią jest albo podjecie walki albo… ucieczka. Ze strachem można próbować sobie poradzić na wiele sposobów… Najprostszą metodą wydaje się być mówienie o tym, co wywołuje w nas strach. Mówienie i wchodzenie w konfrontacje z trudnymi sytuacjami, które wywołują u nas strach. To pomaga go oswoić i tym samym sprawić, że trudne sytuacje przestaną być dla nas źródłem strachu. A co, kiedy strach zaczyna zaglądać w oczy naszym lękom? Tajemnica Mroku autorstwa Piotra Patykiewicza, to właśnie opowieść o tym, czym jest strach, i gdzie prowadzą kręte ścieżki naszych własnych lęków.

Najważniejsza w życiu jest decyzja. Reszty dokona przypadek /Lidia Jasińska/

Tajemnica Mroku zaczyna się zwyczajnie… Bartek zwany przez kolegów Obłym, to zwyczajny, spokojny i dość poukładany chłopiec. Jego monotonne, aby nie rzec odrobinę nudnawe życie szkolne mąci tylko Modliszka, czyli znienawidzona nauczycielka matematyki. Tak jest do dnia, w którym próg jego klasy przekracza o dwa lata od niego starszy Jarek. Dziara, bo taką ksywkę nosi Jarek, to „dziecko ulicy”, które pobyt w szkole traktuje jak krótką przerwę między kolejnymi swoimi przestępczymi wyskokami. I tak w tym samym miejscu i w tym samym czasie spotykają się Ogień i Woda! Jedna wycieczka, jedna tajemnica z przeszłości i jedna decyzja powodują, że ci dwaj gimnazjaliści rozpoczynają niebezpieczną grę, w której stawką jest ich własne życie!

 

Strach to suma tego co jest i co może się zdarzyć /Jonathan Carroll/

Tajemnica Mroku szybko przekonuje nas, że eksploracja zamkniętego korytarza kopalni, to naprawdę kiepski pomysł! Młodzieńcza próba męskości, szybko zamienia się w walkę o przetrwanie. Klaustrofobiczny klimat ciemnych, wilgotnych kopalnianych korytarzy i gęsty oblepiający mrok, napiera na czytelnika z każdej nieomal strony przyprawiając o szybsze bicie serca. Nieomal od pierwszych scen wiadomo, że w tym nieprawdopodobnym kopalnianym mroku, COŚ się czai i nikt nie nie może i nie powinien czuć się bezpieczny…

 

Czego nie widzę, tego nie wiem. Czego nie wiem, tego się lękam. Czego się lękam, tego nienawidzę.
Czego nienawidzę, to chcę zniszczyć /Jonathan Carroll/

Tajemnica Mroku to nie tylko naprawdę świetnie napisana książka dla młodzieży. To także fantastyczne studium psychologiczne człowieka postawionego w obliczu ogromnego stresu. Strach, zmęczenie, zimno i głód, potrafią przecież złamać nawet największego twardziela. Chłopcy, aby wyjść cało z opresji, muszą nauczyć się nie tylko sztuki kompromisu, ale przede wszystkim zdobyć się na wzajemne zaufanie i… przyjaźń. Starcie dwóch tak wyrazistych, ale jakże odmiennych osobowości, konfrontacja „wiedzy książkowej” o świecie z „doświadczeniem życiowym dziecka ulicy”, to prawdziwie fascynująca rozgrywka psychologiczna.
Tajemnica Mroku zawiera takich smaczków znacznie więcej… Niektóre sceny balansują na granicy jawy i snu bohaterów, zwodząc także i nasze zmysły. Wykreowany przez autora świat mroku okazuje się być jednocześnie fascynującym i… mega przerażającym. Kim jest Skarbnik? Co wydarzyło się w tajemniczej wiosce Iluminatów? Czego chce Fobos?

 

Gdy nie można zawrócić, trzeba iść naprzód /Marco Polo/

Tajemnica Mroku to powieść, którą śmiało można polecić czytelnikowi w każdym wieku, albowiem zawiera ona sporo takich elementów, które mogą przypaść do gustu całkiem dojrzałemu czytelnikowi. Wartka akcja, wciągająca fabuła i naprawdę niesamowity klimat, to prawdziwa gwarancja doskonałej rozrywki.
Tajemnicza wyprawa w głąb ziemi i własnych lęków okazuje się być całkiem filozoficzną opowieścią o poznawaniu samego siebie, o akceptowaniu odmienności, o pokonywaniu strachu i… narodzinach przyjaźni.

Tajemnicę Mroku czyta się niezwykle gładko i… szybko, bo naprawdę bardzo trudno oderwać się od tej lektury. Kto wie, może to także i… całkiem fajny materiał na dobry film?! Ale na to pytanie musicie odpowiedzieć już sobie sami!

 

Nasza ocena: bardzo dobry.

 

Piotr Patykiewicz
Tajemnica Mroku
ISBN 978-83-280-3834-9
Wydawnictwo Wilga 2017

Wydawnictwo wilga

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.