O tym, jak historia Polski dla dzieci kartami do gry była pisana…

O tym, jak historia Polski dla dzieci kartami do gry była pisana...

Historia – zbiór faktów, które nie mu­siały zajść /Stanisław Jerzy Lec/

Stworzenie dobrej książki historycznej, wciągającej gry czy świetnych puzzli, to naprawdę bardzo trudna sprawa! Jednak prawdziwym wyzwaniem staje się chwila, kiedy mamy coś stworzyć z myślą, że ma to być historia Polski opowiedziana specjalnie dla dzieci. Na szczęście, co jakiś czas na rynku pojawiają się prawdziwe perełki… Tym razem chcemy Wam pokazać dwie gry karciane, w których historia Polski dla dzieci, opowiedziana jest w naprawdę genialny sposób!

„Poczet królów i książąt polskich” to zdecydowanie propozycja skierowana do początkujących miłośników wiedzy historycznej, natomiast „Piotruś Królewski – Piastowie” z pewnością ucieszy tych nieco bardziej zaawansowanych znawców tematu.

 

Historia Polski dla dzieci kartami pisana

 

Historia Polski dla dzieci na szybko…

„Poczet królów i książąt polskich” trafił do nas zupełnie nieoczekiwanie i… trochę z przypadku. Pewna wspaniała znajoma, która jakiś czas temu poznaliśmy na stronie edukacji domowej na Facebook, zrobiła nam kiedyś prawdziwą niespodziankę i przysłała nam taki właśnie prezent z Warszawy.

 

Historia Polski dla dzieci kartami pisana

 

O tym jak mała Marysia historię Polski poznawała

„Poczet królów i książąt polskich” trafił do nas, co prawda jakiś czas temu, ale ciągle jest to dla nas gra ważna i mocno wciągająca. Muzeum Historii Polski wydało na rynek grę karcianą, która w bardzo przystępny, narracyjny i przede wszystkim nowoczesny sposób przybliża historię naszego kraju.
Na 29 kartach przedstawiono opowieść o 15, chyba najbardziej znanych władcach Polski, z różnych epok historycznych, począwszy od Mieszka I, a skończywszy na postaci Stanisława Augusta Poniatowskiego.

 

Historia Polski dla dzieci kartami pisana

 

Naszym zdaniem „Poczet królów i książąt polskich” skierowana jest przede wszystkim do młodszych użytkowników, którzy dopiero poznają historię naszego kraju. Ta ciepła, rodzinna gra z pewnością ucieszy każdego początkującego wielbiciela historii. Postać każdego z władców pokazana jest przez pryzmat atrybutu, który nieodzownie kojarzy się z jego osobą.

 

Historia Polski dla dzieci kartami pisana

 

Rozgrywkę można toczyć na kilka sposobów: klasyczne Memory, Piotruś czy Karuzelę… Niezależnie co wybierzecie, to jednak za każdym razem „Poczet królów i książąt polskich” stwarza fantastyczny pretekst do poznawania historii Polski.
Dzieci mogą też grać samodzielnie, ponieważ do gry dołączona jest specjalna „ściąga historyczna”, która może się przydać zwłaszcza na początku poznawania tej zabawy.

 

Historia Polski dla dzieci kartami pisana

 

Niektórzy mogą dostrzec pewien minus… Otóż karty są ponumerowane – każdy władca i odpowiadający mu atrybut mają ten sam numer. Naszym zdaniem nie jest to przeszkoda, ponieważ takie ułatwienie spełnia też role autokontrolną, kiedy dzieci próbują grać samodzielnie bez opieki dorosłych.

My zastosowaliśmy taką metodę, że każda znaleziona przez córkę para, wiązała się z „koniecznością” wytłumaczenia, dlaczego to jest prawidłowy wybór.

 

Historia Polski dla dzieci kartami pisana

 

Nasza ocena: bardzo dobry z plusem

My jednak zapragnęliśmy czegoś więcej…

 

Był sobie król… czyli cudowności w Składzie towarów u Kacpra Ryxa

Pewnego dnia trafiliśmy tam, gdzie prawdopodobnie znajduje się prawdziwy raj dla wszystkich miłośników historii Polski… Tuż przy Rynku Głównym w Krakowie, niedaleko od Kościoła Mariackiego, znajduje się zupełnie wyjątkowe i magiczne miejsce – Skład towarów u Kacpra Ryxa. To właśnie tu możesz zobaczyć i przede wszystkim kupić wszystko, to co pozwoli ci poczuć się, jak mieszkaniec Krakowa żyjący czasach królowej Bony i Zygmunta Starego.
A wszystko zaczęło się tak…

 

Historia Polski dla dzieci kartami pisana

 

Kacer Ryx, a gdzie jest Hipolit?

Do Kamienicy Hipolitów, na Placu Mariackim 3 wybrałam się z córcią, właśnie w odwiedziny do Hipolita. Kota Hipolita! Hipolit był kiedyś zabiedzonym, brudnym i bezdomnym dachowcem… Pewnego dnia jednak uśmiechnęło się do niego prawdziwe szczęście. Kustosz Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Kamienica Hipolitów ulitował się nad czworonożną futrzaną biedą i… odtąd Hipolit został Kotem Muzealnym.
Jak wieść niesie czworonożny Gospodarz Muzeum z wielką atencją traktuje wszystkie elementy wyposażenia tego miejsca i codziennie rano robi obchód całej ekspozycji. Hipolit bywa wszędzie i… wszędzie jest lubiany. Urok i czar osobisty oraz wrodzony uwodzicielski koci wdzięk ma niezwykłą moc przyciągania nie tylko Krakowian, ale i… turystów. Hipolit latem wyleguje się na wystawie sklepu historycznego Kacper Ryks, albo w sieni przed Cafe Bar Magia i jak magnes przyciąga gości. Zimą zaś wysypia się na miękkich i przytulnych kanapach w kawiarni albo… na kanapie w gabinecie kustosza.
Tego dnia Hipolit urzędował właśnie w Składzie towarów u Kacpra Ryxa

 

Królewski Piotruś czyli… książka to za mało

Hipolit oczywiście kolejny raz nas oczarował… I jakoś tak nie wiadomo, gdzie i kiedy w mojej torebce nagle wylądowało opasłe tomisko pt.: „Był sobie Król… Poczet Piastów” autorstwa Pana Mariusza Wollnego oraz genialna (jak się później okazało) rodzinna gra karciana „Piotruś Królewski – Piastowie”.
Jeszcze wtedy nie przeczuwaliśmy, że otwarcie tego niewielkiego białego, kartonikowego pudełeczka spowoduje, że nasza rodzina przepadnie dla całej ludzkości na kolejnych kilka godzin!

W pudełeczku znajdują się przepięknie, ilustrowane karty przedstawiające 16 polskich władców oraz tyleż samo kart wyobrażających związane z nimi atrybuty. Tytułowym Czarnym Królewskim Piotrusiem jest nikt inny jak sam… krakowski Stańczyk.

Wyobrażenia Bolesława Chrobrego, Świętej Kingi, Władysława Łokietka, Lecha czy Króla Kraka, budzą oczywiste skojarzenia nawet u początkujących wielbicieli historii Polski… Ilustratorka kart – Pani Zuza Wollny, tchnęła jednak nowego, ożywczego ducha w zdawałoby się starą, a jednak kultową grę karcianą.

 

 

Historia Polski dla dzieci kartami pisana

 

No to teraz czas na mały test historyczny… Jakie atrybuty wiążą się np. z: Kazimierzem Sprawiedliwym, Leszkiem Białym, Henrykiem Probusem, Wacławem II czy Kazimierzem Odnowicielem?

 

Historia Polski dla dzieci kartami pisana

 

Zapewne część z Was kojarzy sobie legendę o tym jak Henryk Probus pożyczył pieniądze od czarownicy, a w zastaw oddał swoich rycerzy… Wiedźma zamieniła ich właśnie w gołębie.

 

Historia Polski dla dzieci kartami pisana

 

Ale o tym, że Wacław II, panicznie bał się kotów, tego z pewnością nie wiedzieliście?!
(hihihi…. a nasza kotka Roksolanka o tym wiedziała 😉

 

Historia Polski dla dzieci kartami pisana

 

No dobra, a taki Leszek Biały? Jakiego atrybutu należy oczekiwać w naszej grze? Kufel piwa Kochani! Co??? Tak! Podobno Leszek Biały odmówił Papieżowi udziału w krucjacie do Ziemi Świętej, ponieważ nie znali tam piwa… a On kochał piwo!

 

Historia Polski dla dzieci kartami pisana

 

I to jest historia Polski dla dzieci? Czujecie się zaskoczeni i… trochę zaniepokojeni stopniem trudności tej gry? Zupełnie niepotrzebnie! „Piotruś Królewski – Piastowie” posiada specjalną wkładkę historyczną, która pomaga graczom podczas wszystkich wariantów rozgrywki. A można grać w klasycznego Piotrusia, Memory czy Karuzelę….oraz w co tylko przyjdzie wam do głowy!

 

 

Historia Polski dla dzieci kartami pisana

 

Naszym zdaniem gra „Piotruś Królewski – Piastowie”, to historia Polski dla dzieci i… dorosłych jakiej jeszcze nie było na naszym rynku! Gra idealnie komponuje się i uzupełnia książkę „Był sobie Król… Poczet Piastów”. Na naszą recenzje tej książki musicie jednak trochę poczekać, gdyż dopiero zaczęliśmy wnikliwe jej studiowanie.

Nasza ocena: celujący

 

Jesteśmy przekonani, że „Poczet królów i książąt polskich” oraz „Piotruś Królewski – Piastowie” mogą stać się cennymi nabytkami każdej polskiej rodziny. Wartość obu produktów z pewnością docenią także nauczyciele historii oraz edukatorzy domowi.
My szczerze polecamy!

 

Jeżeli spodobał Ci się nasz post to możesz do nas napisać. Komentujcie, lajkujcie i udostępniajcie.

 

Komentarz na temat “O tym, jak historia Polski dla dzieci kartami do gry była pisana…

  1. Szkoda, że jak byłam w czerwcu w Krakowie to tych kart u Ryxa nie było, ale za to mieliśmy to szczęście poznać Mariusza Wollnego. Jest on przecudownym, charyzmatycznym człowiekiem. Jak będę w Krakowie to na pewno wstąpię po karty. I zgadza się ten sklep jest cudowny i nie koniecznie ma tylko historyczne rzeczy. Zakupiłam tam piękne witraże Dudaka i Dzięcioła Zielonego. 🙂
    Dziękuje za udostępnienie wiadomości o kartach.

Minęło bardzo dużo czasu od publikacji lub aktualizacji tego wpisu. Komentowanie zostało wyłączone.