Na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego w Krakowie możemy przeczytać… „Pośredniczymy między dawnymi społecznościami a współczesnym człowiekiem”. Archeologia dla każdego?!
Archimedesowa ekipa absolutnie nigdy się nie nudzi i zawsze potrafi bardzo atrakcyjnie spędzać swój wolny czas. Tym razem uczestniczyliśmy w niedzielnych spotkaniach muzealnych dla dzieci, które cyklicznie już organizuje Muzeum Archeologiczne w Krakowie.
Archeologia, to jedna z naszych ulubionych dziedzin nauki i dlatego jesteśmy stałymi bywalcami tego fantastycznego Muzeum. Dziś to magiczne miejsce pomogło nam w stworzeniu kolejnej odsłony międzyblogowego projektu „Spoza tęczy” – różowy. Bo… czy kobiety na prawdę lubią róż?
„Strój w dawnych wiekach”
Zastanawialiście się kiedyś, czy w prehistorii istniały jakieś kanony urody, specyficzne stylizacje modowe lub…. obowiązywał jakiś design? A może moda pojawiła się już w starożytności lub… w średniowieczu? Na te i wiele innych innych kłopotliwych pytań małych archeologów, dzielnie odpowiadała muzealna Pani Przewodnik. Słowem… archeologia bez tajemnic!
„Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski”
Efektowne powitanie młodych archeologów zaczęło się w tzw. sali z figurami. Umieszczono tutaj aż 24 figury ludzkie w strojach oraz z akcesoriami charakterystycznymi dla kolejnych epok historycznych. Co ciekawe, w ogromnej większości figury są rekonstrukcjami konkretnych ludzi, których groby zostały znalezione podczas badań wykopaliskowych. Ich twarze, to tzw. portrety przyżyciowe, czyli „prawdziwe” oblicza odtworzone naukowymi metodami w zakładzie medycyny sądowej. Śmiało można powiedzieć, że w tej sali patrzą nas autentyczni mieszkańcy Małopolski sprzed setek i tysięcy lat. Towarzyszą im makiety prezentujące miejsca zamieszkania tych ludzi – od obozowisk jaskiniowych, po średniowieczne krakowskie wieże. Prawdziwą atrakcja jest również fakt, że makiety wykonano na podstawie autentycznych odkryć archeologicznych.
Młodzi adepci archeologii dowiedzieli się, jak ubierali się ludzie w dawnych wiekach, poznali materiały, z jakich wykonywane był stroje, broń i ozdoby, które nosili. Pani Przewodnik opowiedziała także o metodach i barwnikach jakich dawniej używano do farbowania tkanin. Jak się okazuje każda epoka miała swoje specyficzne „trendy modowe” wynikające m.in z klimatu, miejsca zamieszkiwania, przynależności plemiennej czy pozycji społecznej. Kobiety (z resztą panowie także) absolutnie zawsze dbały o swój wygląd chociaż nie zawsze w ich stylizacjach był obecny róż. Różowy „sposób myślenia” obecny był jednak zawsze! Tak jest i dziś!
Sakiewka obfitości…
W części praktycznej tego spotkania wszystkie dzieci mogły samodzielnie (lub z pomocą swoich rodziców) wykonać sakiewkę, którą następnie ozdabiano cekinami, koralikami i wstążkami. Szycie sakiewki było absolutnie bezpiecznym i… mega zabawnym zajęciem ponieważ wykorzystano do tego celu specjalne igły plastikowe przeznaczone do robótek ręcznych dla dzieci. Dla wielu małych uczestników tych archeologicznych warsztatów było to absolutnie pierwsze spotkanie z szyciem. Po zakończonej pracy dzieci mogły zabrać soje małe dzieła sztuki do domu.
Drachmy, talary, denary czy grosze…
Muzeum Archeologiczne w Krakowie przygotowało jeszcze jedną super niespodziankę dla wszystkich małych archeologów! Każdy uczestnik niedzielnych spotkań muzealnych dostał do swojej sakiewki… dwie pamiątkowe monety na szczęście!
Było fajnie… chcemy jeszcze… wrócimy!
Spotkanie w Muzeum Archeologicznym w Krakowie było na prawdę fantastycznym sposobem na rodzinne spędzenie wolnego czasu. Zabawa, nauka i przygoda – czyli to co archimedesowa ekipa kocha najbardziej! Śmiało możemy polecić te edukacyjne spotkania każdemu dziecku!
Zapraszamy do obejrzenia naszej krótkiej fotorelacji z tego spotkania:
Wpis powstał w ramach projektu blogowego "Spoza tęczy"
Kolorowe tematy same „pchają się” Wam do rąk. Super przygoda! 🙂
Szkoda że tak daleko mamy do Krakowa. świetne zajecia!
Super ciekawy wpis 🙂
Wspaniale zdjęcia