Rodzinki IQ czyli Profesor Granna opowiada o przyrodzie

GRANNA - Gra Rodzinki

 

Edukacja środowiskowa – pierwsza w planie,
na cóż bowiem zda się liczenie, czytanie,
gdy życia na Ziemi nie stanie. /I. Oksińska/

Kiedy za oknem zimno i pada deszcz, a dzieciaki mają ogromny głód wiedzy i „smaka” na dobrą zabawę, my sięgamy wtedy po jakąś fajną książkę lub… ciekawą grę planszową. Kiedy początek maja niestety nie rozpieszczał nas pogodowo, nasza archimedesowa rodzinka odkryła naprawdę fajną grę – Rodzinki (z serii IQ Granna).

Jeżeli szukacie ciekawego i naprawdę mądrego prezentu na Dzień Dziecka, to może warto przyjrzeć się bliżej tej niebanalnej grze dla całej rodziny.

GRANNA - Gra Rodzinki

 

Pudełko pełne skarbów

Rodzinki to ten typ gry, który zwraca na siebie uwagę już na etapie opakowania. Piękna grafika i solidne pudełko to dopiero początek niespodzianek. W środku znajdujemy 48 kartoników do gry i 8 kart centralnych oraz kolorową instrukcję. To co z pewnością ucieszy nie tylko dzieci to także dołączona do gry duża plansza przyrodnicza „Zwierzęta w środowisku”. Naszym zdaniem jednak absolutnym hitem tej gry jest dodanie ilustrowanego komentarza zoologicznego, który stanowi prawdziwą kopalnie wiedzy przyrodniczej nie tylko dla najmłodszych.

GRANNA - Gra Rodzinki

 

Rodzinki pierwsze starcie

Koncepcja gry Rodzinki, zakłada dwa możliwe warianty zabawy. Dzieci młodsze otrzymują kolorową przyrodniczą układankę a starsze – ciekawą i dynamiczną grę edukacyjną. Niezależnie jednak od wybranego wariantu gry, dzieci mogą poznać środowisko i tryb życia oraz sposoby odżywiania i cykl życiowy 8 gatunków zwierząt. Owady reprezentuje Chrabąszcz i Rusałka pokrzywnik, ryby – szczupak, płazy – żaba wodna, ptaki – Perkoz dwuczuby oraz Zięba, natomiast ssaki – borsuk i dzik.

GRANNA - Gra Rodzinki

 

GRANNA - Gra Rodzinki

 

GRANNA - Gra Rodzinki

 

Wariant I – Układanka edukacyjna

Rodzinki zostały naprawdę dobrze zaprojektowane, ponieważ młodsze dzieci mogą zorientować się w zasadach zabawy na dwa sposoby. Każda grupa obrazków tworząca jedną historię (jedno zwierze to 1 karta centralna i 6 kartoników opisujących cykl jego życia) została umieszczona na tym samym kolorze tła. Dodatkowo kolejność tworzenia historii została oznaczona odpowiednimi cyframi od 1 do 6.

GRANNA - Gra Rodzinki

 

GRANNA - Gra Rodzinki

 

Wariant II – starszaki do dzieła

Początek gry to oddzielnie kart centralnych od innych kartoników. Liczba graczy decyduje o ilości użytych kart centralnych. Pozostałe karty centralne odkładamy na bok, kartoniki zaś rozkładamy na stole obrazkami do dołu.

/>

GRANNA - Gra Rodzinki

Grę rozpoczyna najmłodsze dziecko. Każdy uczestnik zabawy w trakcie swojej kolejki odkrywa 2 kartoniki, tak aby były one widoczne dla wszystkich graczy. Koncepcja zabawy przypomina zasady gry typu memory. Jeżeli dziecko trafi na 2 kartoniki w swoim kolorze, to zabiera je i układa je przy swojej karcie centralnej. Jeżeli gracz odkryje karty w kolorze innego uczestnika zabawy to pozostawia je na stole. Może się również zdarzyć, że odkryte zostaną kartoniki w kolorze karty centralnej, która nie bierze udział w danej rozgrywce. Wówczas gracz zbiera te karty i odkłada na bok. Punktowane jest zebranie „par kartoników” oraz ułożenie pełnego cyklu rozwojowego.

GRANNA - Gra Rodzinki

 

Rodzinki dobre dla każdego

Gra Rodzinki przeznaczona jest dla dzieci w wieku 5- 10 lat, ale naszym zdaniem w zabawie mogą brać udział dzieci nawet trochę młodsze. Warto jednak dodać, że starsze dzieci (u nas były to zaprzyjaźnione 11 i 12 latki) także były zachwycone tą zabawą.
Na opakowaniu znajdujemy informację, że w grze może brać udział 1 – 4 osób, natomiast w instrukcji, że to zabawa przeznaczona dla minimum 2 dzieci. Jest to drobna nieścisłość, która jednak absolutnie w żaden sposób nie wpływa na jakość gry. Z reszta dorośli też fajnie bawili się przy tej grze, ciesząc się zupełnie jak… dzieci!

 

Okiem przyrodnika…

Niektórzy mogą mieć wątpliwości, że w grze wykorzystano częściowo konkretne gatunki zwierząt a częściowo nazwy ogólne. Naszym zdaniem nie jest to jakiś wielki problem. Co więcej, może to być całkiem fajna inspiracja do własnych poszukiwań i obserwacji przyrody. Dla nas Rodzinki stały się tematem wielu ciekawych rodzinnych dyskusji i pretekstem do wypraw w plener.

Bioróżnorodność fauny (i flory również) naprawdę zachwyca i oszałamia swoim bogactwem i dlatego bardzo trudno wybrać „najciekawsze przypadki”, które zadowolą i spełnią oczekiwania absolutnie każdego gracza. My tylko żywimy nadzieje, że takich gier będzie więcej!

GRANNA - Gra Rodzinki

 

GRANNA - Gra Rodzinki

 

Różnorodność nieokiełzana czyli nasze 3 grosze…

Owady – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana ekologicznie grupa zwierząt na Ziemi, w Polsce reprezentowana jest właśnie głównie przez motyle i chrząszcze (oraz błonkówki i muchówki). Ryby zaś, stanowią najliczniejszą i najbardziej zróżnicowaną grupę współcześnie żyjących kręgowców. Różnią się od siebie pod względem budowy zewnętrznej i wewnętrznej, ubarwienia oraz przystosowania do warunków środowiska. W Polsce występuje około 120 gatunków. Z kolei płazy, które występują na wszystkich kontynentach (z wyjątkiem Antarktydy), w Polsce reprezentowane są tylko przez 18 gatunków. Są wśród nich przedstawiciele płazów bezogonowych i ogoniastych. Nie występują u nas płazy beznogie. Warto wiedzieć, że wymieniona w grze Żaba wodna jest płodnym mieszańcem czyli hybrydą (naturalną hybrydą)) żaby jeziorkowej i żaby śmieszki.

Tymczasem ptaki to najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych. Istnieje około 10 tys. gatunków tych zwierząt, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia. Liczba gatunków ptaków (Aves) stwierdzonych w Polsce i wpisanych na listę krajowej awifauny wynosi podobno 452 (styczeń 2017 r). Jeżeli zaś chodzi o ostatnia grupę zwierząt pokazanych w grze Rodzinki, czyli ssaki, to w czasach historycznych w Polsce odnotowano 114 gatunków tych stworzeń w stanie dzikim (wg innych źródeł 115).

 

Rodzinki… chcemy więcej

Rodzinki to gra edukacyjna, która naprawdę podbiła serca naszej rodzinki. Według nas, to jedna z najciekawszych edukacyjnych gier przyrodniczych dla dzieci. Tak opowiedziana lekcja przyrody z pewnością zachwyca i… motywuje do zdobywania wiedzy. Zadowolenie mogą być zatem i dzieciaki i rodzice!

 

GRANNA - Gra Rodzinki

 

GRANNA - Gra Rodzinki

 

A może lekkie poprawki?

W następnym wydaniu gry warto jednak zmienić to i owo. Jako „przyrodnicy z krwi kości”, zwróciliśmy uwagę np.: na taką informację „każde zwierzątko ma mamę i tatę”. Tekst ten stanowi pewną „nieścisłość”, którą szybko wyłapały także starsze dzieci (podały m.in przykład chełbi modrej, która potrafi rozmnażać się także bezpłciowo). Inny przykład drobnej nieścisłości to np.: informacja o masie szczupaka. Ryba ta (bo zakładamy, że chodzi o szczupaka pospolitego) rzadko waży powyżej 20 kg – rekord Polski to 24,10kg 2003r). Szkoda także, że gra Rodzinki nie uwzględniła żadnego gatunku polskich gadów. Żmija zygzakowata i żółw błotny to przecież idealni kandydaci do tej roli.Dla dzieciaków pewnie i tak nie ma to aż takiego dużego znaczenia…
Na koniec dodamy tylko, że „nasze” nastolatki szczerze żałowały, że „za ich czasów” to takich fajnych gier do przyrody nie było… Cóż więcej powiedzieć, prawda?!

Tak czy owak – zabawa była super! My Rodzinki szczerze polecamy!
Piękne graficznie i wartościowe merytorycznie! Nauka i zabawa w jednym unikalnym zestawie!

Nasza ocena: celujący

 

PS: Kupując gry Granna pomagasz karmić zebrę GRANNĘ z Warszawskiego ZOO.
To już teraz wiecie dlaczego w sesji zdjęciowej do tego wpisu towarzyszyła nam właśnie… zebra.

 

Wydawnictwo Granna

 

 

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.