Kaleidos możliwości w jednym pudełku!

Kaleidos - Gra Trefl

„(…) ludzie młodzi mają odwagę myśleć tak, jak dorośli się boją”
/Piotr Szymonowicz/

 

Kiedy za oknem jesienna plucha a wasza rodzina za żadne skarby świata nie ma ochoty wychodzić z domu, warto mieć wtedy pod ręka jakieś oryginalne propozycje gier i zabaw. Ostatnio trafiła do nas jedna z takich ciekawych gier, w której absolutnie zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia!
Oto Kaleidos i jego zniewalający czar fascynujących możliwości!

 

Kalejdos - Gra Tefl

 

Pudełeczko otwórz się!

W pudełku odnajdujemy: 20 dwustronnych kolorowych plansz (4 zestawy po 5 obrazów), 4 tekturowe sztalugi, talię kart z kolejnymi literami alfabetu, klepsydrę oraz co bardzo ciekawe 4 ołówki i notes. Całość uzupełnia bardzo prosta i czytelna instrukcja do gry.

Te ołówki i notes to prawdziwy strzał w dziesiątkę. W końcu ktoś pomyślał o pełnym komforcie graczy!

 

Kalejdos - Gra Tefl

 

Zobaczcie sami… Plansze są absolutnie bajeczne!

 

Kalejdos - Gra Tefl

 

Kaleidos czas zacząć!

W pudełku znajdują się 4 różne zestawy ilustracji i 4 sztalugi co powoduje, że w Kaleidos może grać jednocześnie 2 lub więcej zawodników. Celem gry jest odszukanie jak największej liczby obiektów, których nazwa rozpoczyna się na wylosowana wcześniej literę. Koncepcja tak banalna, a jak znakomita!

Kiedy jeden z graczy wylosuje kartę z literą, wówczas wszyscy przystępują do uważnych obserwacji swoich planszy. Nazwy znalezionych obiektów zapisujemy ołówkiem na karteczkach. Dzięki wykorzystaniu klepsydry pojawia się presja czasu. To powoduje, że gra jest bardzo dynamiczna a rozgrywki pełne emocji.

 

Kalejdos - Gra Tefl

 

Czas na punktacje i zwycięstwo!

Po zakończeniu każdej rundy, gracze kolejno odczytują swoją listę odnalezionych obiektów. Kaleidos zdecydowanie stawia na kreatywność stąd, najwyżej punktowane są takie nazwy, które nie pojawia się u żadnego innego gracza! Po zakończeniu rundy wszyscy gracze (lub drużyny) zmieniają planszę.
Całość rozgrywki wygrywa oczywiście gracz, który zdobędzie największą liczbę punktów.

 

Kalejdos - Gra Tefl

 

Kaleidos możliwości!

Kaleidos to niezwykła gra słów i skojarzeń. Pozornie banalne zasady, tworzą niezwykle wymagająca rozrywkę. Skończona liczba elementów, którymi dysponujemy w rozgrywce, to dopiero początek naszych umysłowych igraszek. Szybko okazuje się, że poszczególne składowe a co najciekawsze najmniejsze szczegóły, otwierają nam drzwi do krainy wyobraźni.

 

Kalejdos - Gra Tefl

 

Zobaczcie sami! I tak przykładowo szkielet dinozaura to prawdziwa kopalnia skojarzeń. Oprócz samego oczywistego słowa dinozaur (i jego nazwy gatunkowej – naszym zdaniem to Tyranozaur), to także: zabawka, model, muzeum, jurassic park, halloween czy potwór… O samym wymienianiu poszczególnych nazw kości nawet nie wspomnę, bo mamy do dyspozycji przecież cały szkielet.
Reguły Kaleidos przewidują możliwość użycia każdej nazwy, o ile tylko gracz będzie potrafił logicznie uzasadnić swój wybór i większość graczy się na nią zgodzi. Oryginalność i kreatywne myślenie to mega atuty tej gry!

Kaleidos to emocje i dobra zabawa! W naszym domu to doskonała gra rodzinna i godna polecenia „imprezówka”. Zachwyceni byli zarówno młodsi gracze i ci całkiem wiekowi. Najciekawsze pomysły pojawiały się w wariancie gry drużynowej w grupach mieszanych wiekowo. Różnica pokoleń, wiedzy i doświadczeń lamie wszelkie schematy i daje prawdziwie wybuchowy koktajl kreatywnych pomysłów.

 

Gimnastyka mózgu

Kaleidos to takie skrzyżowanie bardzo popularnej wśród dzieci zabawy typu „sokole oczko” oraz gry „państwa-miasta”. Gdy do tego dorzucimy myśl o wyrazach bliskoznacznych i parafrazach, to niepostrzeżenie powstaje nam potężne narzędzie edukacyjne. Poszerzanie słownictwa, ćwiczenie zmysłu obserwacji, wprawki do dysput heurystycznych powodują, że Kaleidos staje się zdecydowanie czymś więcej niż tylko wystrzałową grą imprezową!

Pudełkowo Kaleidos przeznaczony jest dla dzieci w wieku 10+. Naszym zdaniem grę spokojnie można wykorzystać do zabawy i… nauki, w przypadku znacznie młodszych dzieci. Twórczy rodzic czy nauczyciel, z wielkim powodzeniem może posłużyć się tą grą np.: przy nauce alfabetu! Nic nie stoi na przeszkodzie aby Kaleidos posłużył dzieciakom jako materiał ćwiczeniowy przy układaniu lub pisaniu przez nich kreatywnych krótkich historyjek.

Wystarczy tylko raz zagrać w Kalejdos, aby „wsiąknąć” na dobre! Szybko przekonacie się także jaki niesamowity potencjał intelektualny drzemie w umysłach waszych dzieci. Przy Kaleidos ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia!

 

Kalejdos - Gra Tefl

 

Coś na przyczepkę…

Kaleidos to zdecydowanie jedna z najlepszych gier jakie trafiły do naszego domu.

Muszę przyznać szczerze, że jeśli chodzi o samo wykonanie gry, to mam tutaj dość mieszane uczucia. Z jednej strony Kaleidos to zupełnie niezrozumiała, aby nie powiedzieć wręcz dziwaczna ilustracja na pudełku, a z drugiej strony niesamowite wręcz urzekające obrazy na planszach. Oryginalna stylistyka i feeria barw działają wręcz hipnotyzująco! Wielkie brawa dla utalentowanej ilustratorki Eleny Prette. Bardzo żałuję, że nie otrzymaliśmy więcej tak świetnych ilustracji. Chętnie spróbowałbym swoich sił na kolejnych tak bajecznych planszach! Podobnie nie do końca mogę zdecydować, czy tekturowe sztalugi podobają mi się, czy raczej drażnią. Wśród naszych „domowych testerów”, zdania też były mocno podzielone.

Warto zauważyć, że obecna w Kaleidos presja czasu może być dla niektórych odrobinę zniechęcająca. Z naszych obserwacji wynika, że dotyczy to głównie młodszych uczestników zabawy. Oryginalne pomysły przegrywały w starciu z możliwościami ich szybkiego zapisania na kartce. Dlatego my zdecydowanie polecamy warianty drużynowe (zwłaszcza w grupach mieszanych wiekowo) albo wydłużenie czasu.

Zamiast zakończenia…

Bardzo się cieszymy, że Trefl zdecydował się wprowadzić na polski rynek tak fajna grę. Kaleidos został już doceniony nie tylko we Włoszech, skąd pochodzi, ale także w Niemczech i we Francji. Otrzymane nominacje i nagrody potwierdzają, że projektant tej gry – Spartaco Albertarelli, wykonał kawał świetnej roboty!

 

Nasza ocena: bardzo dobry z plusem

 

Trefl Kraków

 

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.