Dzień Jurija Gagarina. Nasze rodzinne kosmiczne podróże – raport specjalny

Dzień Jurija Gagarina. Nasze rodzinne kosmiczne podróże - raport specjalny

Облетев Землю в корабле-спутнике, я увидел, как прекрасна наша планета. Люди, будем хранить и приумножать эту красоту, а не разрушать ее!
Orbitując wokół Ziemi w statku kosmicznym, zobaczyłem jaka piękna jest nasza planeta. Ludzie, będziemy chronić i pomnażać to piękno, a nie niszczyć je!
/Jurij Gagarin/

Dzisiaj obchodzony jest Dzień Jurija Gagarina, bo właśnie 59 lat tamu, 12 kwietnia 1961 r. z kosmodromu Bajkonur wystartował statek kosmiczny Wostok 1 z Jurijem Gagarinem na pokładzie.



 

Niemal dokładnie 9 lat później, 11 kwietnia 1970 r. wystartowała 3 misja księżycowa. Niestety z powodu awarii (do której doszło 13 kwietnia) Apollo 13 nie dotarł na Księżyc, ale bezpieczny powrót załogi na Ziemię (17 kwietnia 1970 r.) był wielkim sukcesem tej misji.
Nasza rodzinna blogowa ekipa od lat pasjonująca się astronomią i lotami kosmicznymi nie mogła wobec tych rocznic pozostać obojętną. Postanowiliśmy więc przypomnieć naszym czytelnikom nasze najciekawsze kosmiczne podróże, te bardzo dawne jak i opowiedzieć o tych najnowszych. Zapraszamy do lektury.

Czytelnicza Odyseja kosmiczna.

Nasza obecnie 11 letnia pociecha bardzo wcześnie zaczęła się interesować kosmosem. A że w wieku 4 lat nauczyła się czytać, w naszym domu nie mogło zabraknąć książek o tematyce kosmicznej.

odyseja kosmiczna

Zgromadzone i polecane wówczas przez nas książki możecie poznać w naszym wpisie: Odyseja Kosmiczna 2014 czyli… jak Stephen Hawking stał się idolem pewnej rezolutnej pięciolatki.

Jeden Bolek i Lolek czyli… nowa jednostka astronomiczna Marysi.

Rodzinna kosmiczna pasja rozwijała się. Uczestniczyliśmy w wielu kosmicznych imprezach dla dzieci, odwiedzaliśmy ciekawe miejsca związane z kosmosem a nawet prowadziliśmy pierwsze obserwacje i próby fotografowania nieba. Na potrzeby rodziny powstała też nowa jednostka astronomiczna opisująca jak długo biegnie światło ze Słońca na Ziemię – 1 Bolek i Lolek (tyle mniej więcej trwa odcinek bajki).

Jestem pierwszą kobietą na Marsie!

Astronomia dla dzieci

Obserwujemy zaćmienie Super Księżyca

Astronomia dla dzieci

Więcej naszych pomysłów na astronomię dla dzieci znajdziecie we wpisie: „Jeden Bolek i Lolek” czyli… czy Mikołaj Kopernik „Wielkim Plagiatorem” był.

Spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim.

Młoda fanka podróży kosmicznych musiała wreszcie spotkać prawdziwego kosmonautę i zdobyć jego autograf.

Hermaszewski

Obszerną relację z naszego spotkania z Generałem Mirosławem Hermaszewskim przeczytacie we wpisie: Przez morza, oceany i… w kosmos, czyli Targi Książki w Krakowie.

InSight Mars

We wrześniu 2017 roku NASA ogłosiła termin startu marsjańskiej sondy InSight Mars. NASA przygotowała przy tym także wielką niespodziankę dla wszystkich wielbicieli podróży kosmicznych. Lot na Marsa dla każdego! Tak! Każdy chętny (bez względu na miejsce zamieszkania), mógł na specjalnej stronie podać swoje imię i nazwisko, a te zostały zapisane na specjalnym chipie, wbudowanym w sondę marsjańską. Z tej okazji skorzystało 2429807 osób ze wszystkich krajów świata. Także cała nasza ekipa (na pokład „przemyciliśmy” nawet naszą kotkę Roksolanę) wyraziła chęć udziału w wyprawie. Każde zgłoszenie było potwierdzane przez NASA specjalnym „biletem na Marsa”.

kosmiczny listopad w edukacji domowej

Misja InSight Mars wyruszyła na Czerwoną Planetę z Kalifornii 4 maja 2018 r. o godz. 13:05 czasu polskiego. 26 listopada 2018 o godz. 21.00 czasu polskiego sonda InSight Mars pomyślnie wylądowała na Marsie. Już chwilę po lądowaniu można było zobaczyć pierwsze zdjęcie z Czerwonej Planety. Zabawy z Archimedesem stały się (być może jedynym na świecie) blogiem, który dotarł na Marsa!

Mars to za mało!

Nasza ekipa przyjęła od NASA zaproszenie do udziału (znowu nazwiska i imiona w chipie) w misji Solar Parker Probe. Tym razem celem wyprawy jest… Słońce!

Misja wystartowała 12 sierpnia 2018 roku. 3 października sonda przeleciała obok Wenus (w odległości 2550 km od powierzchni planety). Był to najszybszy w historii przelot z Ziemi do innej planety(52 dni). 6 listopada Parker Solar Probe dokonała pierwszego zbliżenia do Słońca (peryhelium wynoszące 35 RS (0,16 au)). W czasie zbliżenia do Słońca sonda była najszybciej poruszającym się pojazdem zbudowanym przez człowieka! Podczas zaplanowanej na siedem lat misji sonda wykona łącznie 24 zbliżenia do Słońca. Wykorzystując manewry asysty grawitacyjnej podczas kolejnych przelotów obok Wenus będzie coraz bardziej zbliżać się do naszej gwiazdy.

Dzień Jurija Gagarina. Nasze rodzinne kosmiczne podróże - raport specjalny

Satelita KRAKSat

W ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji mieliśmy możliwość poznać twórców satelity KRAKsat – zbudowanego przez studentów z AGH i UJ . Jak się okazało w czasie 2 dni wystawy tylko nasza pociecha wiedziała o tym ambitnym projekcje, a swoją wiedzą techniczną zaskoczyła twórców satelity! Edukacja domowa daje takie efekty! Czyżby indeks AGH miała już w kieszeni?

Małopolski Festiwal Innowacji

 

Małopolski Festiwal Innowacji

Projekt „Pierwszy człowiek”

W lipcu 2019 r. cały świat obchodził 50 rocznicę pierwszego lądowania na księżycu. Odbywało się wiele ciekawych wystaw i imprez w których uczestniczyliśmy, a nasza rodzinna ekipa postanowiła szukać śladów pierwszych ludzi na Ziemi, w okolicach Krakowa oraz na innych ciałach niebieskich.

Z Księżyca na Marsa i dalej

Z Księżyca na Marsa i dalej – to wystawa zorganizowana przez Konsulat Generalny USA w Krakowie w 50. rocznicę rozpoczęcia misji Apollo 11 w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Wybierając się na wernisaż wystawy, nie przypuszczaliśmy, że nasza pociecha wystąpi w ogólnopolskich relacjach telewizyjnych w doborowym gronie astronautów i kosmonautów: Mirosława Hermaszewskiego oraz Buzza Aldrina.





 

Pełną relację z wystawy wraz ze wszystkimi udzielonymi przez Marysię wywiadami zobaczycie i usłyszycie we wpisie: Pierwszy człowiek – Wakacyjne kroniki Archimedesa.

Oglądamy zaćmienie Księżyca

Do obchodów 50 rocznicy pierwszego lądowania człowieka na Księżycu dołączył też sam… Srebrny Glob. W rocznicę rozpoczęcia misji Apollo 11 można było podziwiać jego częściowe zaćmienie!

zaćmienie Księżyca

Badamy… meteoryt księżycowy

Obchody 50 rocznicy pierwszego lądowania na Księżycu przygotowało także Muzeum Geologiczne w Krakowie, gdzie można było uczestniczyć w prezentacji księżycowego kamienia (meteorytu księżycowego) oraz poddać go obserwacjom mikro i makroskopowym.

Od Laboratorium Wernera von Brauna – do księżycowego kamienia…
Pierwszy człowiek: Muzeum Geologiczne w Krakowie

Nawet nie przypuszczaliśmy, że w niedalekiej przyszłości Marysia stanie się posiadaczką własnego kawałka Meteorytu Księżycowego NWA 11273.

To tylko fragment naszego projektu „Pierwszy człowiek” – zapraszamy do przeczytania całego wpisu: Pierwszy człowiek – Wakacyjne kroniki Archimedesa.

Z Kopernikiem (i filmami science fiction) przez Toruń i Galaktykę

Wakacje 2019 były okazją do odwiedzenia Torunia i wielu kosmicznych atrakcji zlokalizowanych w tym mieście.

Dom Mikołaja Kopernika

Dom Wielkiego Uczonego to miejsce które każdy miłośnik astronomii odwiedzić powinien.

Dom Mikołaja Kopernika

 

Dzień Jurija Gagarina. Nasze rodzinne kosmiczne podróże - raport specjalny

 

Dom Mikołaja Kopernika

 

Dom Mikołaja Kopernika

Misja na Marsa

Jak przeżyć na Marsie mogliśmy przekonać się w Bazie marsjańskiej w Planetarium w Toruniu.

Dom Mikołaja Kopernika

 

Dom Mikołaja Kopernika

 

Dzień Jurija Gagarina. Nasze rodzinne kosmiczne podróże - raport specjalny

 

Dzień Jurija Gagarina. Nasze rodzinne kosmiczne podróże - raport specjalny

Przebudzenie Mocy

Muzeum Gwiezdnych Wojen – każdy miłośnik Sagi musi konieczne odwiedzić to toruńskie muzeum.

Muzeum Gwiezdnych Wojen

 

Muzeum Gwiezdnych Wojen

 

Muzeum Gwiezdnych Wojen

 

Muzeum Gwiezdnych Wojen

Bliskie spotkania trzeciego stopnia

Poznajemy kulturę plemienia Dogonów posiadającego wielką wiedzę na temat układu Syriusza (Muzeum Podróżników w Toruniu).

dzień jurija Gagarina

 

dzień jurija Gagarina

 

dzień jurija Gagarina

Star Trek – stacja kosmiczna

Młyn Wiedzy w Toruniu czyli… jak przeżyć na stacji kosmicznej.

dzień jurija Gagarina

Zjazd Fizyków Polskich w Krakowie

W ramach Zjazdu Fizyków Polskich w Krakowie uczestniczyliśmy w specjalnych naukowych  pokazach dla dzieci. Jednak dla naszej pociechy największą atrakcją była możliwość posłuchania wykładu… ks. prof. Michała Hellera.

dzień jurija Gagarina

 

dzień jurija Gagarina

Kongres Społecznej Odpowiedzialności Nauki – Nauka dla Ciebie

W ramach Kongresu mogliśmy zapoznać się m.i.n. z polskimi łazikami marsjańskimi…

Dzień Jurija Gagarina. Nasze rodzinne kosmiczne podróże - raport specjalny

 

dzień jurija Gagarina

…oraz wysłuchać ciekawych wykładów dotyczących astronomii.

dzień jurija Gagarina

Dzień Niepodległości. Tranzyt Merkurego przez tarczę Słońca (11 listopada 2019)

W zabytkowym budynku Obserwatorium Astronomicznego UJ w Krakowie wzięliśmy udział w obserwacji tranzytu Merkurego przez tarczę Słońca oraz w prezentacji zabytkowego teleskopu.

dzień jurija Gagarina

 

dzień jurija Gagarina

Meteoryty. To lubię!

Wreszcie spełnia się moje marzenie, kupuję okazy do mojej kolekcji meteorytów.

dzień jurija Gagarina

W mojej kolekcji znajdują się obecnie fragmenty: Meteorytu Campo del Cielo, Meteorytu Czelabińsk, Meteorytu Canyon Diablo oraz Meteorytu Księżycowego NWA 11273 (to ten sam meteoryt, który badałam w Muzeum Geologicznym).

Dzień Jurija Gagarina. Nasze rodzinne kosmiczne podróże - raport specjalny

Kosmiczny Dzień Kobiet

8 marca 2020 r. na plantach w Krakowie kwiaty Paniom wręczał osobiście Lord Vader.

dzień jurija Gagarina

#Zostańwdomu – kosmiczne podróże w czasie pandemii

W czasie pandemii wyjść z domu niestety nie można, ale zdobywać wiedze o kosmosie zawsze warto. Jest na to wiele sposobów – oto naszym zdaniem najciekawsze.

Oglądamy pełnię Księżyca i koniunkcję Wenus i Plejad

Mimo kwarantanny i bardzo niesprzyjających warunków pogodowych i obserwacyjnych udało się!

dzień jurija Gagarina

 

dzień jurija Gagarina

Astronomia i Urania – czytamy prasę fachową

dzień jurija Gagarina

dzień jurija Gagarina
Zainteresowani archiwalne numery Urani z lat 2012-2019 (i wcześniejszych) mogą pobrać ze strony: https://www.urania.edu.pl/archiwum/urania-postepy-astronomii-2012

Z głową w gwiazdach

Na fanpage Z głowa w gwiazdach można oglądać transmisje z najważniejszych zjawisk astronomicznych.

Astronomia w Twoim domu

Naszą wiedzę poszerzamy słuchając wykładów na żywo prowadzonych przez astronomów z Polskiego Towarzystwa Astronomicznego na kanale Youtube i Facebooku. I nawet młodym astronomom udaje się zdobyć nagrody!

Wyślij dziecko w kosmos czyli… Astrohunters.pl w akcji!

Jednak prawdziwym hitem kwarantanny okazały się internetowe wyprawy kosmiczne z cyklu: Wyślij dzieci w kosmos. Nasza rodzina uczestniczyła we wszystkich dotychczasowych wyprawach.
Najbliższe wyprawy: Na Jowisza – we wtorek 14 kwietnia o godz. 19;00 (darmowa) oraz Do czarnej dziury – w piątek 17 kwietnia o godz. 18:00. (płatna). Organizatorzy prowadzą też darmowe transmisje online w których odpowiadają na pytania dotyczące kosmosu.
Polecamy i zapraszamy. Szczegółowe informacje o nowych transmisjach oraz o tym jak zarezerwować bilet na płatny lot znajdziecie na stronie: https://www.facebook.com/Astrohunters/
A tak bawiliśmy się w czasie poprzednich lotów (fragment):

Mars 2020

Nasze najbliższe plany to udział w misji Mars 2020. Okno startowe misji zaplanowane jest na okres: 17 lipca – 5 sierpnia 2020. Lądowanie na Czerwonej Planecie przewidywane jest na 18 lutego 2021 r.  Bilety na misję (znowu wysłany zostanie czip z imieniem i nazwiskiem) rozprowadzane przez NASA rozeszły się jak świeże bułeczki w ilości 10 932 295. Nasza ekipa oczywiście ma rezerwację i  już nie może doczekać się kolejnej przygody!

dzień jurija Gagarina
dzień jurija Gagarina

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.