Kości zostały rzucone czyli… być jak boski Juliusz Cezar

Kości zostały rzucone czyli... być jak boski Juliusz Cezar

On był wielkoduszny. Składał się z tylu, tak pomieszanych ze sobą żywiołów, że wstać mogła Natura i powiedzieć światu: Oto był człowiek!

Kolejna odsłona projektu „Mali Podróżnicy” zabiera nas tym razem do Rzymu. Dlaczego? Ponoć „wszystkie drogi prowadzą właśnie do tego zaczarowanego miasta”. Vivat boska Italia!? Ave, Cezar!? Vivat… Juliusz Cezar!?

 

Italia czy Włochy przez pomyłkę

 

Cała Europa ma Italię a my Polacy… Włochy. Zastanawialiście się dlaczego? My znaleźliśmy odpowiedź na to pytanie! Pomógł nam Pan prof. Jan Miodek.

 



 

Boski Rzym, czyli… boski Juliusz Cezar

 

Jak głosi legenda założycielami Rzymu byli dwaj porzuceni przez matkę bracia bliźniacy, Romulus i Remus. Ojcem dzieci miał być zaś sam rzymski bóg wojny Mars. Porzucone dzieci karmiła podobno wilczyca, aż do momentu kiedy znalazł je i wziął na wychowanie pewien pasterz. Kiedy bracia wydorośleli doszło między nimi do wielkiego konfliktu, skutkiem czego Romulus zabił Remusa i… tak został pierwszym władca Rzymu. Juliusz Cezar podobno tak jak założyciele Rzymu… pochodził od Bogów! Matka jego trojańskiego przodka Eneasza była ponoć bogini miłości Wenus. Według legendy Eneasz po wojnie trojańskiej uciekł wraz z synem do Italii. Syn Eneasza – Askaniusz Julus – był uważany za protoplastę rodu Juliuszów, a więc i samego Juliusza Cezara oraz… Romulusa i Remusa!
I tak właśnie zakochaliśmy się w historii „Julka Cezara”!

 

Juliusz Cezar

 

Urodzić się jak Juliusz Cezar

 

Wiecie , że Juliusz Cezar wpisał się na karty historii już w dniu swoich urodzin? Jak głosi legenda przyszedł on na świat w wyniku tzw cesarskiego ciecia! Stąd też prawdopodobnie pochodzi obecna nazwa tego sposobu wspomagania narodzin dziecka stosowna przy porodzie.

 

Juliusz Cezar

 

1001 talentów Juliusza Cezara

 

Kapłan Jowisza, wielki strateg i reformator, przebiegły polityk, dzielny wojownik, wizjoner… ale także pisarz i wielbiciel nauki. Wiecie, że współczesny kalendarz w dużej mierze zawdzięczamy Juliuszowi Cezarowi! Gdy był on dzieckiem to wówczas obowiązywał kalendarz księżycowy, jednak był bardzo niedokładny. Juliusz Cezar wprowadził kalendarz, zwany juliańskim, który był oparty na roku słonecznym. Ponoć była to kopia pomysłu Egipcjan. W 1582 r, Papież Grzegorz wzniósł pewne poprawki do kalendarza Cezara i wprowadził nowy kalendarz, zwany gregoriańskim. My próbowaliśmy porównać te trzy rodzaje kalendarzy i wyszło nam wiele zupełnie nieoczekiwanych odkryć! Musicie sprawdzić to sami bo… urodzić się w dniu, którego nie ma w kalendarzu to jest dopiero coś!

 

Juliusz Cezar

 

Juliusz Cezar

 

Juliusz Cezar

 

Juliusz Cezar

 

Kod Cezara

 

Poznając historie Juliusza Cezara poznaliśmy też istnienie Szyfru Cezara, zwanego także Kodem Cezara lub przesunięciem Cezariańskim. Jest to rodzaj szyfru podstawieniowego, w którym każda litera tekstu jawnego, zastępowana jest inną, oddaloną od niej o stałą liczbę pozycji w alfabecie,inną literą, przy czym kierunek zamiany musi być zawsze ten sam. Nazwa szyfru pochodzi właśnie od samego Juliusza Cezara, który prawdopodobnie używał tej techniki do komunikacji ze swymi przyjaciółmi. My tez postanowiliśmy się trochę pobawić tym szyfrem!

 

Zasady zabawy są bardzo proste.

Mamy tajemnicze zaszyfrowane słowo np : MQX. Bierzemy deszyfrator i ustawiamy w okienku na dużej tarczy literę M, teraz przesuwamy okienko o 3 w lewo i otrzymujemy literę K (ze słowa prawdziwego). Teraz ustawiamy okienko na literze Q i przesuwamy znowu tarcze o 3 pola w lewo – tak dostajemy literę O. Procedure powtarzamy z literą X, z której dostajemy literę T. I ostatecznie odczytujemy że z tajemniczego słowa MQX powstaje nam słowo KOT. Prawda, że proste? W przypadku zakodowywania, stosujemy przesunięcia o 3 miejsca, ale tym razem w prawo. Dobrej zabawy!

 

Juliusz Cezar

 

Juliusz Cezar

 

Juliusz Cezar

 

Juliusz Cezar

Pobierz szablon kodera/dekodera

 

Matematyka i… czułe liściki z Juliuszem Cezarem

Historia życia Juliusz Cezar stała się dla nas także inspiracją do zabaw matematycznych oraz… skierowała nas do Egiptu. Zaciekawiła nas historia miłości Juliusza Cezara i Kleopatry. Zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób pisali do siebie czułe liściki? Hieroglify czy łacina… papirus czy gliniane tabliczki? A może mieli jakieś inne sposoby? My tajniki hieroglifów zgłębialiśmy na warsztatach w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Ale to już całkiem inna historia, która możecie przeczytać w naszym kolejnym poście.

 

Juliusz Cezar

 

Juliusz Cezar

 

Juliusz Cezar

 

Juliusz Cezar

 

Trochę matematyki z Juliuszem Cezarem…

 

Juliusz Cezar

 

Juliusz Cezar

 

Juliusz Cezar

 

Juliusz Cezar

 

Dziś próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie jakim człowiekiem był właściwie Juliusz Cezar?! Nieprzeciętny umysł, wybitny strateg, genialny mąż stanu, wizjoner… mocno nas zainspirował i z całą pewnością będziemy jeszcze nie raz wracać do historii jego życia.

 

 

 


Wpis powstał w ramach projektu blogowego "Mali podróżnicy"


Logo projektu Mali Podróżnicy


Komentarze na temat “Kości zostały rzucone czyli… być jak boski Juliusz Cezar

  1. Świetny post! A Italia/Włochy mnie zawsze zastanawiała, dzięki za filmik.
    Co to za książka, z której korzystacie? Bardzo intryująca!

  2. Bardzo ciekawy wpis! BARDZO!!! Wrócę gdy my zabierzemy się za Włochy. Postanowiłam, że chwilowo je ominiemy na naszej trasie „Małych Podróżników” i wrócimy za jakiś czas. W przyszłym tygodniu wybieramy się już za to do Austrii – to jedyny sposób aby być na bierząco a nie cały czas gonić.

Minęło bardzo dużo czasu od publikacji lub aktualizacji tego wpisu. Komentowanie zostało wyłączone.